Dossier

Dëshmia/ “Në shtëpinë tonë komunistët morën valle rreth kufomës së Kazazit”

Pas gati dy vitesh i fshehur në shtëpinë e Ixhlalit, Saiti u zbulua dhe u vra nga forcat komuniste ose vrau veten për të mos rënë në duart e tyre. Më pas komunistët do ta festonin këtë fitore, duke...

HISTORIA/ Në Aushvic, një “shenjtore” shpëtoi 3.000 foshnje nga vdekja

Stanislawa Leszczyńska u udhëzua t’i vriste bebet, por refuzoi. Ajo është kandidate për shenjtore në Kishën Katolike. Nga Erin Blakemore Aushvic njihet mjaft mirë si një vend vdekjeje - një kamp djallëzor shfarosjeje, më i madhi në llojin e tij, ku...

75-vjetori i Holokaustit, edhe një herë për besën shqiptare

Nga Leonard Veizi Holokausti dhe dita që e përkujton atë, vjen në këtë 75 vjetor pikërisht kur po flitet se ndjenja antisemitiste ka filluar të ritet në Evropë e më gjerë. Duket se me kalimin e viteve, vetë tragjedia ka...

Historia e minierës së arit në kohën e Skënderbeut, ishte e Muzakajve

Shkrimtari dhe studiuesi i njohur Ylli Polovina ka shkruar një libër” Gjon Muzaka i Beratit përballë Skënderbeut”. Në të ka një analizë të thellë të testamentit të famshëm të Gjon Muzakës. Por një nga pjesët më interesante të librit është...

Dy letrat e Mit’hat Frashërit mbi krimet serbe në Shqipëri

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 26 Janar 2020 “L’Ere Nouvelle” ka botuar, më 10 janar dhe 14 shkurt të 1921, dy letra ekskluzive të atdhetarit, shkrimtarit, diplomatit dhe politikanit shqiptar, z. Mit’hat Frashëri, i njohur ndryshe me pseudonimin e Lumo...

Dossier/ Ludmilla, “Zonja Vdekje” që asgjësoi 309 nazistë me snajper

Nuk ishin vetëm bombardimet me avion, marrja e territorit me armatën e tankeve dhe as bombardimi me regjimentet e artilerisë së rëndë. Operacioni “Barbarossa” pjesë e “luftës rrufe" të ideuar nga Adolf Hitleri, u fut në territorin e Bashkimit...

Përkujtohet Babai i Kombit, 101 vite nga vdekja e Ismail Qemalit

Më datë 24 janar kujtojmë ndarjen nga jeta të Babait të Kombit, Ismail Qemali. Udhëheqës i Lëvizjes Kombëtare Shqiptare. Lindi në Vlorë më 16 Janar 1844 në një nga familjet më të mëdha të Shqipërisë së Jugut. Më 19 nëntor...

Lidhja Shqiptare e Pejës, përkujtohet 121-vjetori i krijimit

Muzeu Historik Kombëtar përkujtoi sot Lidhjen Shqiptare të Pejës, organizatës politike-ushtarake mbarëshqiptare, që ndoqi rrugën e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit dhe luftoi për çlirimin e vendit nga pushtimi osman. Ajo u themelua në Kuvendin Kombëtar të Pejës, më 23-29 janar...

SPECIALE/ Gjon Vladimiri, në kërkim të epokës së një Shenjti

Nga Leonard Veizi Doruntina udhëtoi me fantazmën e vëllait të saj të vdekur mbi një kalë të hazdisur, por mbërriti në shtëpinë e nënës gjithsesi. Ndërsa princi Gjon Vladimiri, mori kokën e tij të prerë, “dhuratë” nga pabesia e vëllait...

Parlament 3 gusht 1991/ Një leksion mbi lirinë nga Pjetër Arbnori! 

Nga Luljeta Progni Ishte e shtunë, data 3 gusht e vitit 1991. Në sallën e Kuvendit të Shqipërisë, po diskutohej një ndër projektligjet më të rëndësishme të muajve të parë të parlamentit të parë pluralist, projektligji për (PA)fajësinë e të...

Të fundit

Akuzat lidhur me çështjen ‘McGonigal’, ministrja Ibrahimaj: Bëhet për zhurmë

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delinda Ibrahimaj u pyet dhe për akuzat e ngritura nga opozita për çështjen e...

Vdekja e nënës 30-vjeçare në maternitet/ Familjarët akuza mjekut: I ka bërë gjilpërë…

Disa orë pasi 30-vjeçarja M.V ndërroi jetë në ambientet e spitalit "Koço Gliozheni" 4 ditë pasi solli në jetën foshnjen e saj, familjarët e...

“Di shumë gjëra”/ Gazetarja i kthehet Oltës: Zoti nuk u kursye aspak për ty, përse po…

Këtë javë Olta Gixhari e ka zhvilluar lojën e saj me “kërcënime”. Siç nuk i ka hije një gruaje, aktorja gjatë gjithë kohës e...

Vrasja që tronditi vendin/ Flet djali i viktimës në Gramsh: Mos ma njollosni babain

Nipi i Xhevit Sinanit ka folur pas krimit të rëndë në Gramsh, ku i moshuari vrau gruan dhe vëllain e tij. Djali i viktimës, Shaqir...

E reja humbi jetën disa ditë pas lindjes/ Materniteti “Koco Gliozheni”: Në momentin që..

Materniteti  “Koco Gliozheni” ka reaguar pasi një 30-vjeçare humbi jetën disa ditë pas lindjes. Përmes një deklarate zyrtare, SUOGJ “Koco Gliozheni” thekson se lindja e...