Speciale

Reportazhi/ Tek liqeni i Belshit, kryeqytetit hipotetik të shqiptarëve

Nga Leonard Veizi Si ke lënë autostradën që vjen nga Tirana dhe je futur në rrugën e Bradasheshit, tek rrethrrotullimi i kufizuar nga karburantet shumëngjyrësh, nuk do të të duhet të futesh për tek “autostrada” e Metalurgjikut, e cila të...

Zbulohet fjalimi i rrallë i Faik Konicës në New York për kostumin popullor shqiptar

https://youtu.be/bVo5ZpS-Ge4 Imagjinoni një ambasador shqiptar sot në një pritje zyrtare të jetë i veshur me kostumin kombëtar? Duket si një çartisje për kohën. Por jo për vitet ‘30-të kur në një pritje në Washintgton diplomati shqiptar Faik bej Konica, nuk...

Të fundit

Trajtimi i pabarabartë i qytetarëve në Kosovë dhe Serbi

Ajhane Fetahu nga Bujanoci në jug të Serbisë, nuk mund të gjejë punë në profesionin e saj sepse autoritetet...

Le të shkojmë të shlodhemi e pimë një kafe në Kamëz!

Reportazh nga Shefqet Meko Pas një dekade vizitova Shqipërinë. Isha plot mall dhe jam shokuar nga gjërat e bukura që kanë bërë vetë shqiptarët dhe...

Pse po shkruaj librin politik ‘Trapi i vjetër’?

Nga Frrok Çupi   PD ka shërbyer si trap për të kaluar lumin turli batakçinj e kriminelë gjatë gjithë jetës së vet. A e keni pikasur...

Qeveria e re/ Nisin shkarkimet, kryepolici Veliu ikën i pari

Drejtori i Përgjithshëm i policisë së Shtetit Ardi Veliu ka dhënë dorëheqjen, që më shumë duket shkarkim nga ana e kryeministrit. Kreu i qeverisë...