Hard Talk

Akademiku Apollon Baçe: Akili, Pirro dhe Aleksandri i Madh janë paraardhës të shqiptarëve. Grekët na vodhën historinë

Akademiku Apollon Baçe hedh poshtë versionin zyrtar që Pirro, Akili dhe Aleksandri i Madh janë me origjinë greke dhe maqedonase. Sipas tij, Greqia ka vjedhur dhe manipuluar historinë. Këtë deklaratë Baçe e bëri  në emisionin HARD TALK NGA ROLAND...

Kush fiton zgjedhjet në 2021? Akademiku Baçe përgjigjet

Në emisionin HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU, akademiku Apollon Baçe bëri një analizë politike të situatës në të cilën ndodhet vendi. Baçe u shpreh se zgjedhjet e vitit 2021 do të humben nga PS, dhe do të fitohen nga...

Jemi më të vjetrit në Evropë. Pse na kanë marrë toka?

Pyetjes se përse na i kanë marrë tokat ne shqiptarëve, edhe pse jemi kombi më i vjetër , akademiku Apollon Baçe iu përgjigj në emisionin HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU se shqiptarëve iu ndodh ajo që quhet “Miti i...

Skandali në Akademi/ Baçe: Më thanë ç’të duhet që merresh me këto gjëra

Skandali në Akademi/ Baçe: Më thanë ç’të duhet që merresh me këto gjëra Akademiku Apollon Baçe ka bërë publik një skandal të ndodhur në Akademinë e Shkencave disa vite më parë. Baçe shpjegoi se ndërkohë që kishte hedhur poshtë një...

Çfarë duhet të bëjnë institucionet për heronjtë tanë Akilin, Pirron dhe Aleksandrin e Madh

Përgjigjes se përse nuk i nderojmë heronjtë tanë, akademiku Apollon Baçe ka deklaruar se fillimisht kjo është përgjegjësi e shtetit. Në emisionin HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU, Baçe u shpreh se institucionet duhet të mbajnë përgjegjësinë e tyre lidhur...

Baçe: Kartagjena dhe Roma kishin bërë marrëveshje, do mbroheshin bashkë ndaj Pirros së Epirit

Akademiku Apollon Baçe ka deklaruar në emisionin HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU se Roma dhe Kartagjena kishin bërë një marrëveshje në të cilën thuhej se do të mbroheshin së bashku ndaj ushtrisë së PIRROS SË Epirit. Sipas akademikut Baçe...

Baçe: Mbreti i Arabisë dha 15 milion euro për arkeologjinë dhe shteti ynë nuk i pranoi

Akademiku Apollon Baçe ka treguar një detaj interesant në emisionin HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU. Baçe ka deklaruar se para disa vitesh në Shqipëri do vinte princi i Arabisë Saudite, tashmë mbret, dhe do dhuronte 15 milion euro për...

Baçe: E vetmja humbje e Aleksandrit të Madh ka ndodhur në Devoll

Akademiku Apollon Baçe ka deklaruar se Aleksandri i Madh ka humbur vetëm një betejë dhe kjo ka ndodhur në Devoll. Në emisionin HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU, Baçe u shpreh se bëhet fjalë për vitin 345, para se Aleksandri...

Akademiku Apollon Baçe: Kosova dhe Epiri janë marrë nga Serbia dhe Greqia mbi manipulime arkeologjike

Akademiku Apollon Baçe ka deklaruar në emisionin HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU se Kosova dhe Epiri janë marrë nga Greqia mbi manipulime arkeologjike. Baçe shpejgoi se në librin e tij Arkitektura në Iliri ka dhënë fakte dhe detaje se...

Çfarë do të bëjë PD me Reformën në Drejtësi kur të vijë në pushtet?

Partia Demokratike ka qenë tejet kritikuese ndaj Reformës në Drejtësi. Ajo ka akuzuar direkt Edi Ramën si njeriun që e ka kapur këtë reformë.  Por cfarë do bëjë PD nëse fiton zgjedhjet dhe kthehet në qeverisje. Si do sillet...

Të fundit

Agron Tufa akuza Gentiana Sulës: Ke shkelur ligjin që i ke dhënë dosjen e Camajt dhe Koliqit Auron Tares

Publikimi i dosjes së shkrimtarit Martin Camaj dhe Ernest Koliqi nga studiuesi Auron Tare në të cilën thuhet se...

Gjyqtari dëmtohet gjatë ndeshjes, zëvendësohet në pjesën e dytë

Ai nuk mund të vazhdonte dhe duhej të zëvendësohej. Jesús Gil Manzano , gjyqtari i Real Madrid-Alavés  u zëvendësua pasi dëmtoi kyçin e këmbës...

Foshnja lind me kontraceptivin e nënës në dorë (FOTO)

Një foshnje ka ardhur në jetë, i shëndetshëm, në një kohë kur e ëma po mbrohej të mos mbeste shtatzënë. Ngjarja ka ndodhur në Vietnami,...

Arrestohet i kërkuar me rrezikshmëri të lartë/Pamjet gjatë aksionit

Policia e Korçës ka njoftuar mëngjesin e sotëm se është finalizuar me sukses operacionin e koduar “Ndihmësi”, gjatë të cilit kapi një të kërkuar...

Masakra e Srebrenicës/Bushati: Pajtimi në epokën e pasluftës, garanci për mospërsëritjen e mizorive të së kaluarës

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati në kujtim të 25-vjetorit të Masakrës së Srebrenicës e ka cilësuar atë si një nga mizoritë më të turpshme...