I Ditës

Reforma në SHISH, sa do të paguhen të larguarit nga puna

Personat që kanë shërbyer në Shërbimin Informativ Shtetëror për 25 vjet dhe janë mbi moshën 57 vjeç do të largohen nga puna. Efektivët e SHISH-it do të marrin gjysmën e pagës neto deri në momentin që mbushin moshën për...

Atentati në Elbasan/Komandot që u kthyen në vrasës me pagesë

Plagosja e Ardian Çapjes dyshohet se është kryer nga profesionistë që janë ose kanë qenë pjesë e forcave speciale ushtarake. Krimet më të bujshme ku dyshohet se u përfshinë efektivët elitë të ushtrisë, nga anëtarë të ISIS, në vrasje dhe...

Gjyqtarët dhe prokurorët e shkarkuar nga vettigu kërkojnë verifikimin e komisionerëve

Shoqata “Drejtësi për drejtësinë” ku bëjnë pjesë prokurorë dhe gjyqtarë të shkarkuar, kërkojnë nga Avokati i Popullit verifikimin e procedurës dhe dokumentacionit të zgjedhjes së këtyre personave. Ish-magjistratët kanë renditur disa prej anëtarëve të shkallës së parë dhe të dytë...

EMRI/Ndërron jetë 35-vjeçari i aksidentuar pasditen e sotme në Korçë

Ka ndërruar jetë 35-vjeçari, i cili mbeti i plagosur në aksidentin e regjistruar pasditen e sotme në aksin rrugor Korçë-Maliq, pranë fshatit Bulgarec. Ai u nis me helikopter drejt Traumës në Tiranë, por nuk ka arritur t'iu mbijetojë dot plagëve...

Eurobondi/ Rama-kritikëve: Shihni rezultatet e arritura në tregjet e kapitaleve

Kryeministri Edi Rama ka cituar përgjigjen e Eurobondit në lidhje me vlerën e 650 milionë eurove që do të kërkojë vendi ynë në tregjet ndërkombëtare, prej të cilës 250 milionë euro do të shkojnë për të financuar Eurobondin e...

Numër rekord i të prekurve në Shqipëri/ VOA: Kjo pritej, prej 10 ditësh shifra në nivele të larta

Në Shqipëri rritja e numrit të rasteve të reja me koronavirus, kulmoi sot me 36 të prekur, shifra më e lartë që nga nisja e epidemisë. Rritja të ndjeshme shënoi dhe numri i të shtruarve në spital, si dhe...

Sot Meta e Rama bashkë në një tryezë për integrimin europian

Presidenti Ilir Meta dhe kryeministri Edi Rama morën pjesë në mbledhjen e Këshillit Kombëtar të Integrimit që po mbahet paraditen e sotme në Pallatin e Kongreseve. Takimin u hap nga Rudina Hajdari, e cila është kryetare e Kombëtar të Integrimit...

Zbardhet drafti i Reformës Zgjedhore, KQZ ndryshon në thelb

Në draftin e miratuar pak ditë më parë nga Këshilli Politik i reformës zgjedhore, parashikohen ndryshime në përgatitjen dhe menaxhimin e zgjedhjeve Nga Ina Allkanjari Marrëveshja për realizimin e reformës zgjedhore do të sjellë riformatim të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, duke...

Atentati/Elbasani në shënjestrën e snajperit, plagoset Ardian Çapja

Sapo doli nga banesa e tij Ardian Çapja u qëllua me armë snajper në një distancë prej 300 metrash. Plagosja e rëndë e 55-vjeçarit në atentatin e tretë në vitet e fundit. Çfarë po ndodh në qytetin e Elbasanit,...

Deklarata e fortë nga Bundestagu: Zgjedhje të lira e të ndershme kusht për në BE

Nënkryetari i CDU/CSU, Johann Wadephul, ka bërë një deklaratë të fortë duke thënë se zgjedhjet e lira dhe të ndershme janë parakusht për t’u anëtarësuar në bashkimin Europian. Përmes një postimi në “Twitter”, Wadepuhl shkruan se dakordësia për një pjesë...

Të fundit

Jehonë botërore që Putin testoi vaksinën te vajza e vet

Lajmi i bujshëm i ditës së sotme ishte se Rusia do të miratojë së shpejti një vaksinë anti COVID-19...

Kastrohet ariu i egër pasi iu afrua një vajze më shumë se ç’duhet (VIDEO)

Ka një zemërim nga qytetarët në Meksikë pasi një ari i zi i parë në video teksa afrohej tek një vizitor në një park...

Më 12 dhe 14 gusht Tirana pa drita, ja zonat dhe oraret

Në datën 12 dhe 14 gusht në disa zona në Tiranë do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike. Sipas OSHEE-së kjo do të ndodhë për...

Pamjet me dron, ja pasojat e shpërthimit katastrofal në Bejrut (VIDEO)

Shpërthimi i madh që goditi portin e Bejrutit dhe rrethinat e saj një javë më parë ka lënë zonën si në një shtet të...

Politika në Kosovë s’gjen qetësi, sërish përplasje brenda koalicionit qeverisës

Marrëdhëniet ndërmjet partnerëve të koalicionit qeverisës në Kosovë u dukën të lëkundura që pas rifillimit të bisedimeve me Serbinë të ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian. Aleanca...