I Ditës

Emigrantët në Greqi/ Ja kur mund të aplikoni për pasaportë dhe kartë identiteti

Ambasada shqiptare në Athinë njofton datat e reja të takimeve të prapambetura për aplikim për pasaportë dhe kartë identiteti, të muajit korrik. Datat e reja të takimeve nga 1 deri në 31 korrik, janë si vijon më poshtë: –Data 1 korrik,...

Koalicionet/Loja politike për qeverinë e 2021-shit

Marrëveshja politike e arritur për reformën zgjedhore rrezikon të dështojë, nëse mazhoranca do të pranojë një amendament kushtetues nga një grup deputetësh të opozitës parlamentare, për shmangien e koalicioneve parazgjedhore. Loja që po luhet sot do të ndikojë në...

Ministri Lleshaj mesazh për të rinjtë: Bëni para me krim, blini vila e makina, por në fund do t’jua marrin ne!

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj ishte sot në qytetin e Fierit, ku pasi vizitoi Parkun e Apolonisë foli rreth situatave kriminale në Shqipëri, Covid-19 dhe ndotjes së ambjentit. Në fjalën e tij Lleshaj i dha një mesazh kryesisht për të...

Shpërthimi i krimit pas karantinës, në 60 ditë, 15 të vrarë

https://www.youtube.com/watch?v=nZWqJp0iSRA&feature=youtu.be Në dy muaj janë regjistruar 11 atentate me 15 të vrarë. Shifra e lartë si “akumulim” i grupeve kriminale pas karantinës. Një i vrarë në katër ditë. Krimet e rënda që tronditën vendin pas periudhës së pandemisë. Gazeta “Fjala”...

Reforma zgjedhore/Marrëveshja sërish në pikën zero, “djalli” fshihet në KQZ

Marrëveshja politike për reformën zgjedhore po zvarritet në procedura teknike. Edhe pse e arritur me ndërmjetësim ndërkombëtar, ajo rrezikon të dështojë, për shkak të formulës së zgjedhjes së anëtarëve të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Opozita nuk ka besim te...

Negociatat/ Pse Shqipëria rrezikon të ndahet nga Maqedonia në vjeshtë?

Me ritmin e plotësimit e 15 kushteve të integrimit, vendi ynë rrezikon të ‘mbetet në klasë’ edhe një herë tjetër. Cilat janë 5 kushtet e detyrueshme që i hapin udhë mbledhjes së konferencës ndërqeveritare, dhe pse  Shqipëria mund të...

Lajmi i Fundit/Ndërron jetë Nehat Kulla, “Gjenerali” i forti i ‘97

Ndërron jetë Nehat Kulla i njohur si "Gjenerali" ose i forti i 1997-ës. Kulla është ndarë nga jeta në moshën 67-vjeçare. Ai ka ndërruar jetë papritur mbrëmë në banesën e tij në Tiranë nga shkaqe natyrale. Kulla pak kohë më...

QSUT-ja shëron dhe “fabrikon” COVID, 150 të prekur

Prej disa ditësh QSUT-ja është kthyer në një vatër infeksioni, ku numri i personelit mjekësor të prekur me COVID-19 vijon të rritet. Deri më tani rezultojnë një numër prej 150 staf mjekësor të infektuar me koronavirus. Gazeta “Fjala” mëson se...

10 citimet më interesante të Moikom Zeqos

Lajmi për ndarjen nga jeta të studiuesit, shkrimtarit dhe publicistit të njohur Moikom Zeqo mërziti jo pa njerëz mëngjesin e kësaj të hëne. Moikom Zeqo është një nga më aktivët në këto 30 vjet në politike dhe publicistikë. Ai është...

Rritje rekord të infektuarish/MSH: Të punohet nga shtëpia kur është e mundur

Duke marrë shkasë nga rritja e numrit të prekurve me koronavirus veçanërisht në ndërmarrje, Ministria e Shëndetësisë u bën apel bizneseve dhe kompanive të ndryshme që nëse është e mundur të punohet nga shtëpia, të nxisin këtë mënyrë alternative...

Të fundit

Kuvendi i hap dritën jeshile ngritjes së komisionit anti-SPAK

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion u miratua në Kuvend në seancën e së enjtes. Komisioni u miratua me 74 vota...

Pse nuk i kemi adresat si e gjithë Evropa…?!

Nga Ben Andoni Identifikimi i adresës sime personale në Tiranë është gati po ai i vjetri me përjashtimin e vetëm, që emri i rrugës ka...

Vota e Diasporës/ Celibashi: Nga pikëpamja teknike është e garantuar

Kreu i KQZ, Ilirjan Celibashi ka deklaruar se nga pikëpamja teknike vota e emigrantëve është e garantuar. Në një intervistë televizive, Celibashi është shprehur se...

Makinat e braktisura do zhvendosen në Farkë/ Veliaj: Zona e lirë sjell 5-7 mijë punësime

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në mbledhjen e Këshillit Bashkiak, ku do të miratohen projektvendime me karakter social, tha se zona e...

Projektligji për komunikimet elektronike/ Balluku: Risi aksesi ndaj shërbimeve digjitale

Këtë të enjte po diskutohet në kuvend projektligji për komunikimet elektronike. Gjatë fjalës së saj, Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ka deklaruar...