I Ditës

Maturantët sot sërish në protestë, në orën 11:00 para Ministrisë së Arsimit

Maturantët kanë paralajmëruar sërish për protestë ditën e sotme, ata do të mblidhen në orën 11:00 te “Rruga e Durrësit” para godinës së Ministrisë së Arsimit. Që prej ditës së premte maturantët kanë protestuar para Ministrisë së Arsimit duke i...

Rritja e rasteve me Covid-19/ Tritan Kalo: Rikthimi i karantinës është i pamundur

Mjeku i Spitalit Infektiv, Tritan Kalo, ka thënë se ndonëse ka rritje të madhe të shifrave të të prekurve rikthimi i karantinës është i pamundur. Në një postim në “Facebook”, Kalo shkruan se rimbyllja është e padëshirueshme dhe e pamundur,...

EKSKLUZIVE/Hije skandali, mishmashi i gjendjes civile, a do të rrezikohen zgjedhjet?!

Censusi dhe regjistrimi i banesave, i kryer gjatë viteve 2016-2017, sjell probleme në transferimin e gjendjes civile nga një zonë në një tjetër, pa dijeninë e vetë banorëve. Drejtori i përgjithshëm i Gjendjes Civile, Bledar Doracaj, e pranon që...

Rritja e mesatares/Drejt mbylljes disa degë në rrethe, mësuesia në rrezik

Rritja e pragut minimal të mesatares për pranimet në bachelor ka sjellë reagimet e rektorëve dhe të pedagogëve. Në një intervistë për gazetën “Fjala” rektori i Universitetit të Korçës, prof. Ali Jashari, tregon efektet e këtij vendimi teksa thekson se...

Reforma në SHISH, sa do të paguhen të larguarit nga puna

Personat që kanë shërbyer në Shërbimin Informativ Shtetëror për 25 vjet dhe janë mbi moshën 57 vjeç do të largohen nga puna. Efektivët e SHISH-it do të marrin gjysmën e pagës neto deri në momentin që mbushin moshën për...

Atentati në Elbasan/Komandot që u kthyen në vrasës me pagesë

Plagosja e Ardian Çapjes dyshohet se është kryer nga profesionistë që janë ose kanë qenë pjesë e forcave speciale ushtarake. Krimet më të bujshme ku dyshohet se u përfshinë efektivët elitë të ushtrisë, nga anëtarë të ISIS, në vrasje dhe...

Gjyqtarët dhe prokurorët e shkarkuar nga vettigu kërkojnë verifikimin e komisionerëve

Shoqata “Drejtësi për drejtësinë” ku bëjnë pjesë prokurorë dhe gjyqtarë të shkarkuar, kërkojnë nga Avokati i Popullit verifikimin e procedurës dhe dokumentacionit të zgjedhjes së këtyre personave. Ish-magjistratët kanë renditur disa prej anëtarëve të shkallës së parë dhe të dytë...

EMRI/Ndërron jetë 35-vjeçari i aksidentuar pasditen e sotme në Korçë

Ka ndërruar jetë 35-vjeçari, i cili mbeti i plagosur në aksidentin e regjistruar pasditen e sotme në aksin rrugor Korçë-Maliq, pranë fshatit Bulgarec. Ai u nis me helikopter drejt Traumës në Tiranë, por nuk ka arritur t'iu mbijetojë dot plagëve...

Eurobondi/ Rama-kritikëve: Shihni rezultatet e arritura në tregjet e kapitaleve

Kryeministri Edi Rama ka cituar përgjigjen e Eurobondit në lidhje me vlerën e 650 milionë eurove që do të kërkojë vendi ynë në tregjet ndërkombëtare, prej të cilës 250 milionë euro do të shkojnë për të financuar Eurobondin e...

Numër rekord i të prekurve në Shqipëri/ VOA: Kjo pritej, prej 10 ditësh shifra në nivele të larta

Në Shqipëri rritja e numrit të rasteve të reja me koronavirus, kulmoi sot me 36 të prekur, shifra më e lartë që nga nisja e epidemisë. Rritja të ndjeshme shënoi dhe numri i të shtruarve në spital, si dhe...

Të fundit

Horoskopi ditor, e mërkurë 30 nëntor 2022

DASHI Per shkak te nervozizmit tuaj mund te lindin konflikte dhe mosmarreveshje te shumta sot me partnerin. Nuk do toleroni ne asnje pike dhe kjo...

PD nuk bën pas/ Boçi: Protesta do të bëhet para Kryeministrisë

Opozita nuk tërhiqet nga zhvillimi i protestës më 6 dhjetor. Këtë ka pohuar edhe nënkryetari i PD-së, Luçiano Boçi në emisionin “Open”. Boçi u shpreh...

“Bën zhurmuesin”/ Eni Vasilit i ‘zihen’ të ftuarit në emision, ndërhyn gazetarja

Me debate po shoqërohet emisioni i sotëm ‘Open’ në News24. Anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Akil Kraja, e cilësoi analistin Arion Sulo...

Festa për 28-29 Nëntorin, Lubonja: Dita e hipokrizisë, politikanët bëjnë si Skënderbeu

Analisti Fatos Lubonja i cilësoi festimet në kuadër të festës së Pavarësisë dhe të Çlirimit të Shqipërisë, ditë të hipokrizisë. I ftuar në rubrikën...