Intervista

Intervista/ Turizmi në kolaps, ja çfarë mund të shpëtojmë nga ky sezon

Kryetari i Shoqatës së Hoteleri-Turizmit, Zak Topuzi, në një intervistë për gazetën “Fjala” analizon situatën e vështirë që po kalon dhe do të kalojë sektori i turizmit nga pandemia e koronavirusit. Çfarë pritet të ndodhë me një nga ekonomitë...

Spartak Ngjela për Fjala.al: Sistemi politik aktual në Perëndim nuk mund të ndryshojë

Avokat Spartak Ngjela në një intervistë për gazetën “Fjala” analizon situatën aktuale dhe post pandemisë që mund të ndikojë në ekonomi dhe nxitje të zgjedhjeve të reja në vendet demokratike. Ngjela parashikon se formacionet politike do të kenë trajta...

Ermir Nika: Rreziku i infektimit nga “Covid 19”, dhe nga… mediokriteti

Rubrika: “Shkrimtari në karantinë”  “Ja pse situata e karantinës vlen për shkrimtarët panoramikë që vuajnë audiencat e zbrazura”  Nga Leonard Veizi Ai duhet të ketë lindur me “këmishë”, sepse pas një punë te gjatë e sfilitëse, ka arritur që botimin e tij...

Petrit Palushi: Koronavirusi, kjo situatë ka vlerë vetëm për paraletrarët

Rubrika: “Shkrimtari në karantinë” Petrit Palushi në një intervistë ekskluzive për “Fjala” Nga Leonard Veizi Padyshim, ai hyn në rradhën e shkrimtarëve të rëndësishëm të vendit, por me një “fat të keq” si krijues, sepse nga qyteti i largët verior ku ka...

Covid-19/ Infermierja shqiptare rrëfen për “Fjala.al” situatën aktuale në Hamburg

Alessia Selimi Fytyrë e rrumbullakët së cilës i ngjeshen gjalma, buzë të holla dhe me majucë të mbuluara nga një pense. Duar të papërshkrueshme në sajë të dorezave nitril, për t’ia lënë vendin dy syve të vegjël që përngjajnë jo...

Ekskluzive/ Koronavirusi, Dr.Edmond Puca flet për situatën aktuale në Infektiv

Nga Alessia Selimi Mjekët në shërbimin e Urgjencës, të Spitalit Infektiv dhe të Pneumologjisë, po luftojnë krah jetës, për jetën. Në ditë të tilla, kur e tërë bota është gjunjëzuar, kur në vendin tonë numërohen deri më tani 55 të...

Të fundit

E rëndë në Shëngjin/ Gruaja afgane qëllon me thikë partnerin e saj

Shëngjini u trondit sot nga një ngjarje e rëndë mesditën e sotme në ambientet ku janë akomoduar shtetasit afganë....

Basha: Nuk i kam hyrë në hak Sali Berishës, po përdor PD për interesa personale

Lulzim Basha ka komentuar edhe njëherë vendimin e tij për të përjashtuar Sali Berishën. Duke iu përgjigjur akuzave të Berishës nëpër “foltore” se është...

“Shoku im bëri vetëvrasje, pasi i dënuan vëllanë, që kishte për grua vajzën e Spiro Kolekës dhe… “/ Kujtimet e panjohura të gazetarit të...

Publikohen kujtimet e gazetarit, publicistit, përkthyesit, studiuesit, shkrimtarit, dramaturgut dhe diplomatit të njohur, Bashkim Trenova, i cili pasi u diplomua në Fakultetin Histori-Filologji të...

Udhëtimi me tren para viteve ’90

https://www.youtube.com/watch?v=N_AiAxeTYeo&ab_channel=FJALAWEB

Fier/ Krim i rëndë në familje, djali plagos babain me thikë

Një konflikt që ka vijuar me përdorimin e thikës është regjistruar këtë të shtunë në një familje në Fier, ku djali ka qëlluar babanë...