Intervista

Eksperti i arsimit Ardi Stefa: Rritja e pagave me 15% nuk i mbyll plagët arsimit në Shqipëri

Mësuesit janë shtylla kryesore e formimit për çdo profesion. Kështu u shpreh në një intervistë për gazetën “Fjala”, eksperti i arsimit, Ardi Stefa, i cili thekson se rritja e pagave të mësuesve me 15% është e pamjaftueshme dhe se...

Arben Rakipi: Korrupsioni në politikën shqiptare është pjesë e programit politik

Drejtori i Shkollës së Magjistraturës, Arben Rakipi, bën një analizë të ecurisë së reformës në drejtësi. Në emisionin “HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU”, Rakipi tregohet optimist dhe e cilëson pozitive atë që është bërë deri tani duke e quajtur si...

Intervista/ Albana Vokshi: Kandidatët e PD-së nënshkruan ‘kodin e heshtjes’, nuk lejohen kritikat

Albana Vokshi bën një analizë të situatës politike në vend. Anëtarja e Kryesisë së Partisë Demokratike dhe ish-deputetja e PD-së deklaron se është e sigurt që PD-ja do të vijë në pushtet dhe do të fitojë zgjedhjet e 25...

Intervista/Anila Denaj: “Do t’i rrisim pagat për mjekët, infermierët dhe mësuesit”

Nga Roland Qafoku Ministrja e Financave, Anila Denaj, në një intervistë për emisionin “HARD TALK nga Roland Qafoku”, tregon arsyet se përse qeveria vendosi rritjen e pagave për dy sektorë të rëndësishëm, si shëndetësia dhe arsimi. Projektet për rindërtimin nga...

Kina, ja çfarë ofron për shqiptarët

Nga Leonard Veizi Sidorela Manaj rrëfen përvojën si mësuese anglishteje në Kinë, detaje nga jeta e përditshme në shtetin e madh aziatik Në Kinë mund të gjesh nje vend pune si mësues anglishteje. Këtë e kanë bërë jo pak shqiptarë. Dhe...

Intervista/Blendi Çuçi: Listat e hapura, ja si do të bëhet përzgjedhja

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, në një intervistë për emisionin “HARD TALK nga Roland Qafoku”, analizon zhvillimet politike në vend dhe veçanërisht procesin zgjedhor, ku në zgjedhjet e ardhshme një nga risitë do të jenë listat e hapura....

Intervista/Myqerem Tafaj: Arsimi në Shqipëri, përballja më e madhe me pandeminë

Ish-ministri i Arsimit, Myqrem Tafaj, në një intervistë për emisionin “HARD TALK nga Roland Qafoku”, analizon situatën e arsimit në vend dhe pasojat e pandemisë, veçanërisht në fushën e dijes, ku të prekur në mënyrë të drejtpërdrejtë janë nxënësit...

Intervistë ekskluzive për “Fjala”/ Mira Meksi: Përkthimi i “100 vjet vetmi” nga Shvarc është një aksident në karrierën e tij

Mendoj se emri i nderuar i Robert Shvarcit, ose vlerat e tij, nuk duhet të lidhen aspak, apo të vihen në peshore me përkthimin e “Njëqind vjet vetmi”, që mund të ketë qenë ndoshta një aksident në karrierën e...

Analiza e rikthimit të Metës/ Përse presidenti zuri llogoren e opozitës

Presidenti Ilir Meta bëri një rikthim të fortë në skenën politike, duke akuzuar mazhorancën se ka marrë peng vendin dhe se po përgatit grusht shteti me ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Ai paralajmëroi protesta popullore dhe shpërndarje të Parlamentit. Po...

Rigersa Tori: Pas futbollit të luajtur dua të bëhem trajnere

Një 15-vjeçare që synon të bëhet trajnere futbolli. Kjo është Rigersa Tori, futbollistja e klubit të Kinostudios dhe e Kombëtares Shqiptare të Nën-17-vjeçareve. Fjalët i peshojnë shumë, pavarësisht moshës që ka. Shprehja se “futbolli është vetëm për djem” nuk...

Të fundit

Fation Kuqari, rrëfehet për herë të parë: Ja pse u largova nga Përputhen

Një nga konkurentët më interesant të ‘Përputhen’ Fation Kuqari, ka qenë së fundmi i ftuar në ‘Glamour Zone’ në...

Pse që të gjithë jemi nga pak teoricienë konspiracionesh

Nga Steven Novella Unë e kam thënë shpesh, se ne të gjithë kemi nga një teoricien të vogël konspiracioni brenda vetes. Me këtë dua të...

Dërgohen doza të Pfizer edhe në Korçë, nis vaksinimi për 150 mjekë dhe infermierë

Do të nisë sot procesi i vaksinimit të bluzave të bardha edhe në qytetin e Korçës. Fillimisht është parashikuar të vaksinohen mjekët dhe infermierët...

Prezencë e mjegullës në rrugë, ARRSH thirrje shoferëve: Tregohuni të kujdesshëm 

Autoriteti Rrugor Shqiptar u bën thirrje shoferëve të tregohen të kujdesshëm, pasi ka prezencë të mnegullës në akset Krujë-Fushë Krujë-Laç-Milot-Patok. ARRSH u bën thirrje drejtuesve...

Intervistë Besnik Jakaj/ LSI ka identitetin e saj, dalëm me listë më vete për maksimalizimin e votave

Nga Aurela Xhika Për përfaqësuesin i LSI-së, Besnik Jakaj, gjendja pandemike në vend është përkeqësuar edhe si pasojë e politikave qeveritare, ku sipas tij, më...