Intervista

Enriketa Papa: Vetingu i vështirë, kush e kalon do të jetë ekipi i ri i PD-së

Në një intervistë për gazetën “Fjala” anëtarja e Komisionit të Verifikimit të Kandidaturave në Partinë Demokratike, Enriketa Papa, thotë se ky komision është krejtësisht i lirë në vendimarrje, nuk ka ndërhyrje nga kryesia Nga Blerina Gjoka Partia Demokratike po përgatitet që...

Ish miss Shqipëria rrëfen planet e saj për të ardhmen, flet për takim me Jean-Claude Van Damme…

Edlira Mema vajza që spikati për tiparet e saj tipike mesdhetare, thjeshtësinë dhe elegancën, e kurorëzuar si më e bukura e Shqipërisë në vitin 2005, rrëfen në këtë intervistë çfarë po ndodh me jetën e saj. Pas një shkëputje të...

Të gjitha shkollat/ Rrezikohet nisja e vitit të ri mësimor

Viti i ri shkollor 2020-2021 i gjen të papërgatitura instancat arsimore, ende nuk ka asnjë vendim zyrtar se si do të zhvillohet mësimi, ndonëse jemi 1 muaj larg fillimit të shkollës. Eksperti i arsimit, Ndriçim Mehemeti, tregon disa prej...

“Si i shpëtova shpërthimit apokaliptik në Bejrut”, flet shqiptarja rezidente në Liban

Asgjë nuk ndodh rastësisht në këtë botë! Megjithatë, shumë rastësi të mbledhura bashkë bënë që një shqiptare t’i shpëtojë mrekullisht shpërthimit të tmerrshëm që kaploi Bejrutin dy ditë më parë në Liban, ngjarje që tronditi çdokënd anë e mbanë...

Shqipëria në flakë, Haki Çako: Zjarret janë të qëllimshme 

Prej disa ditësh Shqipëria po përballet me një situatë alarmante ku qindra hektarë tokë janë përfshirë nga zjarret masive. Në një intervistë për gazetën “Fjala”, drejtori i Agjencisë Kombëtare të Mbrojtjes Civile, Haki Çako, shprehet se janë marrë të...

Robert Nuha/ Koreografi kosovar konkurrent për ambasador europian

Nga Alessia Selimi Robert Nuha ka qenë gjithnjë i dhënë pas gjuhës së trupit, komunikimit  joverbal në të cilin sjelljet fizike, ndryshe nga fjalët, përdoren për të shprehur ose përcjellë informacion. Kësisoj, i bindur në moshë të hershme se e...

Alarmi i ri/ Katër arsyet pse Covid-19 po merr jetën e të rinjve

Shqipëria vijon të paraqesë shifra alarmante për sa i përket numri të personave të infektuar me COVID-19, rasteve të fatalitetit prej virusit, por edhe rënies së moshës së personave të cilët po e humbin betejën me koronavirusin. Në një intervistë...

Leonard Olli: Letërsia mbarëkombëtare duhet integruar si një e vetme

Ajo që u mungon shqiptarëve është mjedisi i nevojshëm për të ndjerë dhe shprehur shpirtin e tyre, pasojë e një ambienti tërësisht të politizuar qëllimisht. Nga Leonard Veizi Prej ca kohësh elokuenca e tij e të folurit mungon në ekranin e...

Rikthehet ‘Black Eyed Peas’: Spanja na ka frymëzuar për të bërë albumin tonë të fundit

Ka pak grupe si ‘The Black Eyed Peas’. Në realitet, ato nuk ekzistojnë më pasi stili i tyre, tingulli dhe mënyra e tyre e interpretimit të muzikës është unike. Pas 28 vitesh karrierë, nga të cilat 11 kaluan pa u vërejtur deri...

Ndryshimi që solli shqiptarja në bashkinë e Burlington

Historia e Anxhela Paparizos shqiptares që u pëball me sfidat e emigrimit, shkollimit dhe karriera në ngjitje deri në menxhere e arteve dhe kulturës në bashkinë Burlington Nga Blerina Ruka Burlington –Kanada Kjo është një nga ato intervista kur solidarizimi për femrën,...

Të fundit

“Koha t’i japim fund luftës më të gjatë”/ Biden do të tërheqë trupat amerikane nga Afganistani

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara do të fillojnë tërheqjen e...

“6 persona me shkopinj bejsbolli erdhën drejt meje”/ Zbardhet dëshmia e policit në Mamurras

Askush nuk i identifikon me emra të përveçëm të dyshuarit e familjes Fufi në Mamurras, tre prej të cilëve përfunduan në pranga për sulmin...

Manastirliu jep lajmin e mirë: Shqipëria siguron 50,000 vaksina “Sputnik V”

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka njoftuar sot se Shqipëria ka siguruar marrëveshjen për të marrë 50.000 vaksina Sputnik V të Rusisë. “Shqipëria siguron marrëveshjen...

Rama poston dy foto nga takimet elektorale të PS dhe PD: Pa koment

Kryeministri Edi Rama ka publikuar dy foto nga takimi elektoral i PS dhe PD në Dibër dhe Paskuqan të zhvilluar ditën e sotme. “Pa koment”,...

Shqipëria mbështet vendimin për tërheqjen e trupave nga Afganistani

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, me anë të një postimi në rrjetet sociale shkruan se sot ishte e pranishme në...