Intervista

Rivelina Boshnjaku: E dua pikturën, edhe pse kam grisur plot telajo

“Një situatë bashkëjetese mes tre artistësh duhet të dish ta bësh funksionale, pasi edhe mund të ndodhë të sjellë kontradikta”  Nga Leonard Veizi  Mund ta grisësh telajon nga “urrejtja” që të krijohet për të në çaste të caktuara, kur puna nuk...

Apollon Baçe: Listat e hapura? Forma më poshtëruese e poshtërimit të vullnetit të popullit

Nga Apollon Baçe Dje (zyrtarisht) katër të vdekur, 115 të shtruar nga kovidi. Në realitet shumë më tepër. Gradualisht po lëmë pas progresionin aritmetik, duke iu afruar progresionit gjeometrik dhe Perëndimi që e njeh gjendjen reale po na i mbyll...

Leonard Karaj: “Tallja” e radhës, Rama nxjerr gështenjat nga zjarri me duart e Murrizit

Politika është futur në një ngërç të ri, ndërsa u duk se marrëveshja e 5 qershorit i kishte dhënë zgjidhje të paktën reformës zgjedhore. Si e parashikoni zgjidhjen e këtij ngërçi, çfarë fati do të ketë marrëveshja e 5...

Plator Nesturi: Rama po kërkon të jetë protagonisti i vetëm në lojë

Intervistoi Blerina Gjoka Politika është futur në një ngërç të ri, ndërsa u duk se marrëveshja e 5 qershorit i kishte dhënë zgjidhje të paktën reformës zgjedhore. Si e parashikoni zgjidhjen e këtij ngërçi, çfarë fati do të ketë marrëveshja...

Lorenc Vangjeli: Rama lëshon gjithçka vetëm që të heqë koalicionet

Intervistoi Blerina Gjoka Politika është futur në një ngërç të ri, ndërsa u duk se marrëveshja e 5 qershorit i kishte dhënë zgjidhje të paktën reformës zgjedhore. Si e parashikoni zgjidhjen e këtij ngërçi, çfarë fati do të ketë marrëveshja...

“Nuk kam qenë aq e talentuar sa të bëhesha e famshme në Shqipëri”. Diva botërore Ermonela Jaho sot ka ditëlindjen. Edhe 100 Ela!

ROLAND QAFOKU Diva botërore e muzikës klasike Ermonela Jaho sot ka ditëlindjen. Talentja me famë botërore që cilësohet si një nga zërat më të mirë të operas mbush 46 vjeç dhe në këtë ditë ajo ka marrë urime pa fund...

Klajd Ymeri: Hapësira skenike nuk ka oksigjenin e duhur

Sot, tre vjet pas vënies se fundit në skenë si regjisor dhe disa vite më shumë si skenograf, jam në një zonë gri, që emërtohet “e pamundur” ose “kthehem shpejt”  Nga Leonard Veizi  Në atmosferën artistike që ofron Tirana, hapësira skenike...

Integrimi/ Ambasadori gjerman: Topi ende në fushën e palës shqiptare, të gjendet konsensusi

Ambasadori i RFGJ në Tiranë, Peter Zingraf për DW: Presidenca gjermane e BE do të mbështesë Shqipërinë dhe rajonin në rimëkëmbjen nga kriza Corona dhe do t’i japë shtysa të reja perspektivës së tyre europiane. DW: Z. Ambasador, Gjermania ka...

Njihuni me Fabiolën, shkodranen që mundi paragjykimet dhe u bë futbolliste

Vetëm 17 vjeçe, Fabiola Cakaj ka arritur të luftojë mentalitetin e zonës në të cilën jeton, duke iu treguar se futbolli nuk është vetëm një lojë çunash, por edhe vajzat mund t’ia dalin mjaft mirë. Ajo ka rreth gjashtë vite...

Nasi Lera, shkrimtari i mirë e gris vetveten

Nasi Lera, shkrimtari i mirë e gris vetveten  “Tregimet e para të miat kanë një lirizëm që me të vërtetë është lirizmi i krijimeve të para, i cili buron nga nostalgjia që unë kam për fëmijërinë. Po të shikosh në...

Të fundit

“Koha t’i japim fund luftës më të gjatë”/ Biden do të tërheqë trupat amerikane nga Afganistani

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara do të fillojnë tërheqjen e...

“6 persona me shkopinj bejsbolli erdhën drejt meje”/ Zbardhet dëshmia e policit në Mamurras

Askush nuk i identifikon me emra të përveçëm të dyshuarit e familjes Fufi në Mamurras, tre prej të cilëve përfunduan në pranga për sulmin...

Manastirliu jep lajmin e mirë: Shqipëria siguron 50,000 vaksina “Sputnik V”

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka njoftuar sot se Shqipëria ka siguruar marrëveshjen për të marrë 50.000 vaksina Sputnik V të Rusisë. “Shqipëria siguron marrëveshjen...

Rama poston dy foto nga takimet elektorale të PS dhe PD: Pa koment

Kryeministri Edi Rama ka publikuar dy foto nga takimi elektoral i PS dhe PD në Dibër dhe Paskuqan të zhvilluar ditën e sotme. “Pa koment”,...

Shqipëria mbështet vendimin për tërheqjen e trupave nga Afganistani

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, me anë të një postimi në rrjetet sociale shkruan se sot ishte e pranishme në...