Intervista

Nasi Lera, shkrimtari i mirë e gris vetveten

Nasi Lera, shkrimtari i mirë e gris vetveten  “Tregimet e para të miat kanë një lirizëm që me të vërtetë është lirizmi i krijimeve të para, i cili buron nga nostalgjia që unë kam për fëmijërinë. Po të shikosh në...

Bakteret ‘e mira’ në organizëm, mjekja Vigjilenca Demiraj: Si të rrisim imunitetin

Nga Ina Allkanjari Probiotik për një numër të madh njerëzish është një fjalë e re, një fjalë e panjohur, por për një pjesë tjetër kjo është një fjalë më se familjare. Shumica e njerëzve e di se antibiotikët janë barna...

Libri, do të këshilloja të lexoheshin autorët shqiptarë

Majlinda Rama Të gjitha dimensionet e saj i përshkon eleganca, si portret fizik, në punën e përditshme e në krijimtari gjithashtu. E vlerësuar me çmime në gjithfarë disiplinash letrare, ajo njihet veç të tjerash dhe për një nga organizimet më...

Gjergj Buxhuku për Fjala.al: Amnistia fiskale me rrezik, ekonomia e dëmtuar nga masat e ashpra

Kryetari i Konfindustria, Gjergj Buxhuku e konsideron një nismë me shumë rrezik amnistinë fiskale, ndërsa thekson se “izolimi” për shkak të koronavirusit ka sjellë dëme të mëdha ekonomike Intervistoi Silvana Tresa Kryetari i Konfindustrias, Gjergj Buxhuku, në një intervitë për gazetën...

Intervista/ Turizmi në kolaps, ja çfarë mund të shpëtojmë nga ky sezon

Kryetari i Shoqatës së Hoteleri-Turizmit, Zak Topuzi, në një intervistë për gazetën “Fjala” analizon situatën e vështirë që po kalon dhe do të kalojë sektori i turizmit nga pandemia e koronavirusit. Çfarë pritet të ndodhë me një nga ekonomitë...

Spartak Ngjela për Fjala.al: Sistemi politik aktual në Perëndim nuk mund të ndryshojë

Avokat Spartak Ngjela në një intervistë për gazetën “Fjala” analizon situatën aktuale dhe post pandemisë që mund të ndikojë në ekonomi dhe nxitje të zgjedhjeve të reja në vendet demokratike. Ngjela parashikon se formacionet politike do të kenë trajta...

Ermir Nika: Rreziku i infektimit nga “Covid 19”, dhe nga… mediokriteti

Rubrika: “Shkrimtari në karantinë”  “Ja pse situata e karantinës vlen për shkrimtarët panoramikë që vuajnë audiencat e zbrazura”  Nga Leonard Veizi Ai duhet të ketë lindur me “këmishë”, sepse pas një punë te gjatë e sfilitëse, ka arritur që botimin e tij...

Petrit Palushi: Koronavirusi, kjo situatë ka vlerë vetëm për paraletrarët

Rubrika: “Shkrimtari në karantinë” Petrit Palushi në një intervistë ekskluzive për “Fjala” Nga Leonard Veizi Padyshim, ai hyn në rradhën e shkrimtarëve të rëndësishëm të vendit, por me një “fat të keq” si krijues, sepse nga qyteti i largët verior ku ka...

Covid-19/ Infermierja shqiptare rrëfen për “Fjala.al” situatën aktuale në Hamburg

Alessia Selimi Fytyrë e rrumbullakët së cilës i ngjeshen gjalma, buzë të holla dhe me majucë të mbuluara nga një pense. Duar të papërshkrueshme në sajë të dorezave nitril, për t’ia lënë vendin dy syve të vegjël që përngjajnë jo...

Ekskluzive/ Koronavirusi, Dr.Edmond Puca flet për situatën aktuale në Infektiv

Nga Alessia Selimi Mjekët në shërbimin e Urgjencës, të Spitalit Infektiv dhe të Pneumologjisë, po luftojnë krah jetës, për jetën. Në ditë të tilla, kur e tërë bota është gjunjëzuar, kur në vendin tonë numërohen deri më tani 55 të...

Të fundit

Burri humbi unazën e martesës, e gjen 5 muaj më vonë të ngecur në trupin e një peshku

Një zhytëse arriti të gjente një unazë martese me vlerë një mijë dollarë në trupin e një peshku, të...

Fiter Bajrami, Ambasadat e SHBA dhe BE: Urojmë që ky vit të sjellë shëndet të mirë dhe gëzim në familjet e të gjithëve!

Ambasada e SHBA në Tiranë uron të gjithë besimtarët myslimanë me rastin e Fiter Bajramit. Ambasada shkruan në një mesazh në “Facebook” se kjo festë...

Manastirliu uron besimtarët myslimanë: Gëzuar Fitër Bajramin, shëndet dhe mbarësi

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka uruar te gjithë besimtarët myslimanë me rastin e festës së Fitër Bajramit. Përmes një postimi në rrjetin e saj...

Nuk e kapërdinin dot se ishte homoseksual, vëllai dhe kushërinjtë vrasin 20 vjeçarin

Një 20-vjeçar në Iran raportohet se është vrarë mizorisht nga vëllai dhe kushërinjtë e tij, kur këta të fundit, mësuan se ai ishte homoiseksual. Viktima...

Vrasja makabre në Greqi/ Foshnja 11 muajshe mes lotësh e thërriste nënën dhe e gjuante për ta zgjuar

Përshkrimet e oficerëve të policisë greke për atë çka panë në banesën, ku mbeti e vrarë nëna 20 vjeçare, janë tronditëse. Kur oficerët e policisë...