Kosova

Thaçi: Linja hekurudhore me Serbinë hap i madh

Gjatë vizitës në Beograd, Përfaqësuesi Special i SHBA-së për dialogun Richard Grenell, ka treguar se të hënën në Berlin do të takohet me ekspertë nga Prishtina e Beogradi në përpjekje e sipër për arritjen e marrëveshjes së dytë të...

“Zemra e Ismail Qemalit rreh në secilin prej nesh”

Ramush Haradinaj në 101- vjetorin e vdekjes së kryeministrit të parë të Shqipërisë e ka cilësuar Ismail Bej Vlorën ose Ismail Qemalin si jo vetëm burrë shteti por Themelues të Shqipërisë. Kryeministri në ikje i Kosovës theksoi se pavarësisht se...

Prizren, shpallet në kërkim djali i çiftit të vrarë dy ditë më parë

Prokuroria e Prizrentit ka shpallur në kërkim 35-vjeçarin A.H, djalin e çiftit që u gjet i vdekur dy ditë më parë në Prizren, është në kërkim në lidhje me vrasjen e tyre. Kryeprokurori i Prizrenit, Admir Shala, ka thënë se...

Haradinaj “nuk i bindet” njeriut të Trump: Taksa hiqet kur të na njohë Serbia

Pavarësisht kërkesës së vazhdueshme nga Uashingtoni, për heqjen e taksës 100%, Ramush Haradinaj nuk është lëkundur. Kërkesa është bërë së fundmi edhe nga Richard Grenell, i dërguari i presidentit Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, por kryeministri i Kosovës deklaroi sot...

Beograd/ Grenell: Afati për një marrëveshje Kosovë-Serbi është i shkurtër

Përfaqësuesi Special i Presidentit të SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi pas Prishtinës ka arritur për vizitë zyrtare në Beograd. Më të arritur atje Grenell ka folur sa i përket dialogut ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, duke theksuar se presidenti i SHBA-së, Donald...

Vrasja e çiftit në Prizren, autor dyshohet se është djali i tyre

Mëngjesin e së mërkurës në Prizren ndodhi një ngjarje e rëndë. Burrë e grua u gjetën të vdekur në shtëpinë e tyre në lagjen “Ortakoll”. Çifti bashkëshortor i cili kishte ardhur para dy ditësh nga Suedia në Kosovë, u...

Vuçiç: E vlerësoj energjinë e Grenellit, por me Kosovën s’e kemi të lehtë

Pas përfundimit të konferencës për media, i dërguari i Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, i ka thënë presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, se atij do t’i duhet të jetë i ashpër ndaj Kosovës dhe Serbisë në negociata. “Ne do...

“Hiqni taksën dhe Serbia do të ndalojë lobimin kundër Kosovës”

I dërguari i posaçëm i SHBA-ve për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell u ka bërë politikanëve të Kosovë një ofertë që nuk duhet ta refuzojnë. Grenell deklaroi se tarifa 100 për qind duhet të hiqet dhe po ashtu duhet të ndalet...

Marrëveshja me LDK-në, njihuni me 10 pikat e ‘nxehta’ sipas VV-së

Zyrtari i Vetëvendosjes, Boiken Abazi ka listuar 10 pikat që sipas tij nuk po arrihet koalicioni me LDK-në. Me anë të një statusi në rrjetin social "Facebook", Abazi ka thënë se një ndër pikat është se me kushtetutë, kryeparlamentari i...

I dërguari i Trump mbërrin në Prishtinë, takon Thaçin

Ka mbërritur në Prishtinë i dërguari special i presidentit Donald Trump për dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë, ambasadori Richard Grenell. Në mbrëmje ai ka pasur një takim me Presidentin e  Kosovës, Hashim Thaçi Vizita e tij në Kosovë...

Të fundit

SHBA-ja prezanton bombarduesin e ri bërthamor

Ashtu siç pritej, detajet specifike të kësaj fluturakeje kanë mbetur sekrete Forcat ajrore të Shteteve të Bashkuara kanë prezantuar bombarduesin...

“Dëshira” e Olsa Muhametit bëhet realitet! Bora Zemani rikthehet në “Për’puthen”

Bora Zemani i ka thënë “po” ftesës së Olsa Muhametit për t’u rikthyer sërish në “Për’puthen”. Lajmin e ka bërë me dije vetë moderatorja gjatë...

Fazën me eliminim direkt e hap sfida Holandë-SHBA, publikohen formacionet zyrtare

Holandë – SHBA është sfida e parë e fazës së 1/8-ave të “Katar 2022”, e cila nis në orën 16:00. Tashmë trajnerët respektive, holandezi...

Samiti i BE në Tiranë/ Policia rrethon zonën, protesta e PD nuk do lejohet në Bulevard

Fëmijë me prindërit duke ecur të shkujdesur përpara këtij posteri që paralajmëron mbajtjen e samit të BE-s, mbase pa e kuptuar se të martën...

Tronditëse: Zhduken dhjetëra fëmijë shqiptarë në Angli

BBC sapo ka publikuar një lajm të bujshëm për zhdukjen e 39 fëmijëve shqiptarë që kanë kaluar kanalin e La Manshit gjatë muajve të fundit...