Kryesore

Tiranë/ Një prej të infektuarve me koronavirus mori pjesë në një varrim

Një prej dy personave të infektuar me koronavirus në Shqipëri ka pranuar se ka marrë pjesë në një ceremoni mortore pak ditë më parë. Lajmi u dha nga gazetarja Beti Njuma gjatë emisionit ‘360 gradë’ në Ora News. “Do të...

E gjithë Italia në karantinë, kryeministri Conte njofton vendimin ekstrem

Në Itali nuk do të ketë më zona të kuqe, të verdhë apo jeshile pasi i gjithë vendi do të jetë një karantinë. Vendimi u konfirmua sot në mbrëmje nga kryeministri Giuseppe Conte, si përpjekje për të parandaluar përhapjen...

Itali/ Një shqiptare ndërron jetë nga koronavirusi

Konsullja Shqiptare në Milano të Italisë Anila Pojani ka konfirmuar viktimën e parë nga Shqipëria që ndërron jetë në Itali. Sipas Pojanit, shqiptarja që ka ndërruar jetë është me origjinë nga Durrësi, ndërsa nuk ka dhënë detaje të tjera duke...

Koronavirusi/Ilir Meta ngre task-forcën: Po s’morët mjekim, na bëni telefon

Përveç Ministrisë së Shëndetësisë, e cila ka ngritur task-forcën për përballimin e situatës emergjente të krijuar nga koronavirusi në Shqipëri, veçanërisht pas ditës së sotme ku dy persona rezultuan pozitivë, edhe Ilir Meta ka ngritur task-forcën e tij. Përmes zëdhënësit...

Kosova e paprekur nga koronavirusi/Dalin negative pesë rastet e dyshuara

Kosova vijon të mbetet e paprekur nga koronavirusi. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (ISHPK) ka bërë të ditur testet mbi pesë pacientë, të dyshuar me koronavirus dhe pas analizave laboratorike ata kanë rezultuar negativë. “Nga data 08.02.2020 deri...

Dogjën makinat e policëve të Elbasanit/Gjyqtarja Fetahu nxjerr nga burgu autorët

Dy autorët e dyshuar për djegien e qëllimshme të automjeteve të oficerëve të policisë së Elbasanit janë nxjerrë nga burgu nga gjyqtarja, Pajtime Fetahu. Sipas burimeve të ‘Fjala.al’, vonesa e ekspertizës dhe analizimit të pamjeve filmike ka bërë që gjyqtarja...

Ja sa ditë nevojiten për t’u shëruar nga koronavirusi

Ndërkohë që koronavirusi vijon të përhapet në të gjithë botën, janë edhe me mijëra raste të personave që janë shëruar tashmë prej tij. Ekspertë të ndryshëm bëjnë me dije se nevojiten nga 2 deri në 6 javë për t’u...

E shembi tërmeti/Qeveria nxjerr vendimin: Konvaleshenca, karantinë ndaj koronavirusit

Shtëpia e Pushimit të Ushtarakëve në Plepa të Durrësit do të shërbejë si karantinë për të përballuar të prekurit e mundshëm nga koronavirusi si dhe për të parandaluar përhapjen e sëmundjes. Në mbledhjen jashtë radhe të Këshillit të Ministrave është...

Te “Qytet Studenti” mungon edhe uji/ Të rinjtë: Jemi të frikësuar nga koronavirusi

Në "Qytetin Studenti" afërsisht banojnë rreth 5400 të rinj nga rrethe të ndryshme të vendit. Por duket se pavarësisht investimeve që janë  bërë aty në vite të ndryshme, ka mjaft probleme të cilat vazhdojnë t’i vuajnë të rinjtë duke...

VIDEO/Si shpërndahet koronavirusi dhe si të mbrohemi prej tij?

Koronavirusi apo i cilësuar me emrin e ri së fundmi COVID-19 është një sëmundje infektive e shkaktuar nga një koronavirus i ri, i cili ka kaluar për herë të parë te njerëzit. Koronavirusi shpërndahet nga njëri person te tjetri nëpërmjet...

Të fundit

Radhët e gjata në Kakavijë, Ministria e Jashtme: Po i vonon bërja e tamponëve

Prej dy ditësh vijon e rënduar situata në pikën kufitare të Kakavijës, ku mijëra qytetarë janë të detyruar që...

Pas zjarreve të frikshme rifillon jeta në Australi, lindin 9 koala

Lajm inkurajues për mbijetesën e koalas , një specie që u prek keq nga zjarret e pyjeve që shkatërruan Australinë në fund të vitit...

A po presin Brooklyn Beckham dhe Nicola Peltz fëmijën e tyre të parë

Brooklyn Beckham dhe Nicola Peltz kanë takime për pak më shumë se gjysmë viti , por është e qartë se gjëja e tyre nuk...

J Balvin po kalon ditë të vështira, ja si po e mposht virusin e frikshëm

Artisti kolumbian J Balvin njoftoi këtë të enjte, gjatë transmetimit të Premios Juventud , se po rikuperohet nga Covid-19, një sëmundje që "e ka...

Video që u bë virale/ Qeni i bllokuar në makinë, momenti i shpëtimit nga kalimtarët

Një qen i mbyllur brenda një makine u shpëtua nga një kalimtar, i cili shkatërroi dritaret e makinës duke përdorur një sëpatë. Kalimtarët vunë re...