Kuriozitete

Duket sikur koha ndalon/ Foto të shkrepura në momentin e duhur

Ndonjëherë ndodh që rastësisht mund të kapim foto në momentin e duhur. Pavarësisht nëse është një fotografi e një futbollisti të padukshëm ose një bretkosë e kapur në mes të kërcimit të saj, një gjë është e sigurt: na bëjnë...

Vera e kuqe, e dëmton shëndetin apo e përmirëson atë?

Njerëz të shumtë e kanë bërë verën pjesë të dietës së tyre ushqimore, ndërsa të tjerë mendojnë se vera është e mbivlerësuar. Studimet kanë treguar se konsumimi i moderuar i verës së kuqe sjell një risk të ulur për...

Ja cila do të jetë dita më e vështirë e vitit për shenjat e horoskopit

Dashi- 17 shkurt Një nga sjelljet që karakterizon këtë shenjë është se janë gjithë kohës në nxitim. Ata lëvizin nga një vend në tjetrin dhe zor se gjejnë një moment për të marrë frymë lirisht. Në 17 shkurt të 2020-ës,...

I digjet shtëpia në Australi, por fiton lotarinë 1 mln $

Një burrë nga Queensland, Australi, po i digjej shtëpia nga zjarri ndërkohë që fitoi një lotari prej 1 milion dollarë. Fituesi,  i cili dëshironte të mbetet anonim, është nga Mount Cotton në Redland, në jug të Brisbane, por zotëronte një...

Pse nuk duhet të flini në një shtrat me burrin apo gruan tuaj

Sipas një studimi të mos flesh në një krevat me partnerin ose partnerin është çelësi për një shëndet më të mirë dhe një marrëdhënie më të lumtur. Studimi tregoi se një në gjashtë çifte është i destinuar për të fjetur...

Kina vë në qarkullim trenin që konkurron shpejtësinë e një plumbi

Një tren që lidh Pekinin me qytetin e Zhangjiakut, do të jetë i parë tren në botë, i cili do të jetë me shpejtësi 350 kilometra në orë. Treni i ri me shpejtësi të lartë do të zvogëlojë kohën e...

Disa këshilla për detoksifikim

Kur është i nevojshëm detoksifikimi trupi dërgon sinjale të qarta mbi nevojën e pastrimit dhe ushqyerjes së shëndetshme. Simptomat më të zakonshme që tregojnë se keni nevojë për një dietë detoks janë: tretja e dobët apo e ngadaltë, metabolizmi i...

Merr fund enigma/ Homoseksual bëhesh, nuk lind

Shkencëtarët kanë zbuluar se Gjenet luajnë një rol të vogël nëse një person është homoseksual dhe se mjedisi ka një ndikim shumë më të madh. Në studimin më të madh ndonjëherë mbi bazën gjenetike të seksualitetit studiuesit nga më shumë...

Iluzion optik/ Bëni mirë t’i shihni dy herë këto foto që ti kuptoni

Në pamje të parë, këto imazhe duken të zakonshme, por nëse do të përqendrohemi do ta kuptojmë se gjërat nuk janë ashtu siç duken. Është disi e vështirë për syrin dhe mendjen tonë që të kapë dhe perceptojë iluzionet optike. Por,...

2019 vit i nxehtë? Nuk do ta besoni se si renditet

Shërbimi Europian për Ndryshimet Klimatike ka njoftuar se 2019 ishte viti i dytë më i nxehtë në histori duke shënuar rekord. Viti i kaluar renditet i dyti, pas vitit 2016, i cili ishte viti më i nxehtë, pasi pati...

Të fundit

“E pritën derisa erdhi dhe…”/ Zbardhen detaje nga vrasja e shqiptarit në Gjermani

Një shqiptar është qëlluar për vdekje mbrëmjen e djeshme në Krefeld Gjermani. 42-vjeçari shqiptar është qëlluar katër herë nga dy...

Vendimi për liberalizimin e vizave për Kosovën, ja çfarë pritet të ndodhë

Miratimi i vendimit për liberalizimin e vizave për Kosovën pritet të jetë të mërkurën në rend dite në takimin e ambasadorëve të BE-së, në...

Ariu ka hyrë në Bulevard, çfarë bën shteti?!

Nga Frrok Çupi Hamendje, hamendje, hamendje pa fund..., çfarë do të ndodhë në 6 dhjetor. Data 6 është projektuar si më e mira në historinë...

Zgjedhjet lokale/ Berisha pa para, lekët e fushatës i merr PS, fondet i merr Basha

Partia Demokratike e drejtuar nga Sali Berisha nuk do të marrë asnjë para nga fundet publike. Zgjedhjet e e 2019 kanë nxjerrë jashtë loje...

Protesta e 6 Dhjetorit/ Me hir a pa hir, Meta i Bashkohet Berishës

Partia e Lirisë dhe Partia Demokratike do të protestojnë së bashku më 6 dhjetor, në tubimin e thirrur nga Sali Berisha. Edhe pse Policia...