Këshilla&Shëndeti

Mëngjeset perfekte për lëkurë plot shkëlqim

Vakti i parë i ditës përbën një shans të rëndësishëm për tu ushqyer shëndetshëm por jo vetëm kaq. Sipas ekspertëve të shëndetit, njerëzit duhet të hanë mëngjes si një mbret, drekë si një princ dhe darkë si një i varfër. Mëngjesi...

Nëna me koronavirus? ISHP: Mund t’i ushqejnë fëmijët e tyre me qumësht gjiri, por ja çfarë duhet të dinë

Instituti i Shëndetit Publik jep mesazhin e rëndësishëm për të gjitha nënat, që ushqejnë foshnjat e tyre me gji, dhe që mund të rrezikojnë në këtë kohë pandemie. ISHP thekson se studimet e deritanishme nuk e kanë konfirmuar se koronavirusi...

Zbulohen simptomat e pazakonta të Covid-19, ja çfarë thonë shkencëtarët

Dy simptoma të reja të koronavirusit janë zbuluar nga shkencëtarët të cilët nuk ishin vërë re më parë. Bëhet me dije se disa pacientë të infektuar me Covid-19 kanë shfaqur simptoma si humbja e dëgjimit dhe rënia e flokëve. Tim...

Ushqimet më të mira për të mbajtur tensionin nën kontroll

Një nga këshillat më të vyera që mund të japë një mjek kundër uljes së tensionit është zbatimi i një regjimi më të shëndetshëm ushqimor. Ky i fundit përbëhet nga fruta dhe perime, drithëra të plota, peshk, shpendë, legume,...

Dieta e nevojshme për humbjen e kg të tepërta

Dieta WFPB ,ju ndihmon të humbni peshë dhe të detoksikoheni. Çfarë është dieta e WFPB?Dieta Whole Foods,bazohet në marrjen e ushqimeve integrale,d.m.th. ushqimeve të papërpunuara në mënyrë integrale dhe për këtë arsye pa sheqerna të rafinuar të dëmshëm. Përveç integrale,kjo...

Manastirliu apel të fortë qytetarëve: Duhet të sakrifikojmë, distancohuni nga vatrat e infeksionit

Ministrja e Shëndetësisë, Ogeta Manastiliu i ka bërë një apel shumë të fortë qytetarëve pasi shifrat e të infektuarve nga COVID-19 janë gjithnjë në rritje. Nëpërmjet një postimi në 'Facebook' Manastirliu i kërkon qytetarëve të jenë vigjilentë dhe të kujdesshmëm...

Kujdesi ndaj shëndetit mendor, 8 këshilla të rëndësishme

Shumica e njerëzve e dinë se si të kujdesen për shëndetin e tyre fizik – si për shembull duke u ushqyer mirë ose duke lëvizur çdo ditë. Gjithashtu, dihet nga të gjithë se një mjedis i pastër dhe një...

“Po gabojmë” Mjeku Kalo publikon fotot e frikshme: Nuk është vetëm Co*vid-19, ja kush janë infeksionet e rrezikshme

Mjeku i njohur infeksionist ka ndarë në 'Facebook' disa foto të frikshme duke kujtuar kështu disa infeksione të cilat janë lënë në harresë pas bujës së madhe të COVID-19. Kalo shprehet se në muajt e verës ka patur gjithnjë disa...

Mjekja neuropediatre: “Sindroma e kokës së sheshtë” te fëmijët e porsalindur, ja si ta trajtoni

Nga Ina Allkanjari Të kujdesesh për një fëmijë të porsalindur është kënaqësi dhe lodhje më vete. Gjëja e parë që prindërit e rinj dhe të afërmit e tyre janë të interesuar teksa mësojnë për fëmijën, lidhet me gjatësinë dhe peshën që ai ka. Pak...

Pse Covid-19 po vret me ritme të larta pacientët me diabet?

Ndërsa rastet e reja me koronavirus po rriten në SHBA, një studim i ri tregon se gati 40 për qind e pacientëve që kanë vdekur nga COVID-19, vuanin nga diabeti. Mes atyre personave nën 65 vjeç që kanë humbur...

Të fundit

Policia shqiptare ndalon veteranin e UÇK-së, fletë-arresti në Interpol nga Serbia

Policia shqiptare ka ndaluar veteranin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Murtez Kastratin, nga Lipjani. Lajmin e bëri të ditur...

Më thuaj çfarë sheh të të them si është karakteri jot

Ndonjëherë mënyra se si i shohim gjërat apo ngjarjet tregon shumë për karakterin e gjithsecilit. Prandaj këto teste në dukje zbavitëse dhe jo me...

Në cilën kafshë do të dëshironit të shndërroheshit? Zbuloni se çfarë fshihet në mendjen tuaj

Kafshët luajnë një rol të rëndësishëm si mbrojtës shpirtëror. Disa besojnë se ndihmojnë burrat dhe gratë të kuptojnë aftësinë e tyre për të krijuar...

Çmimi i arit arrin vlerë rekord

Çmimi për këtë metal me vlerë ka arritur nivelin më të lartë të të gjtiha kohërave. Arsyeja kryesore konsiderohet shqetësimi prej rënies ekonomike për...

Lajm i trishtë! Ndahet nga jeta kryetari historik i shoqatës “Durrësi”

Mësuesi i njohur i matematikës dhe inspektori i arsimit ka mbyllur sytë pasditen e 30 korrikut, pas një sëmundjeje të gjatë. Për shkak të gjendjes...