Këshilla&Shëndeti

Problemet me tiroiden tek të rinjtë, simptomat që jep trupi

Problemet me tiroiden nuk vërehen vetëm tek njerëzit në moshë madhore por edhe tek të rinjtë. Në rastin e tyre, simptomat e problemeve me tiroiden, shpesh nënvlerësohen, neglizhohen, madje i atribuohen edhe stresit ose ushqyerjes. Ekspertët thonë se problemet...

Çokollata, kura më e mirë për të shpëtuar nga kolla

Mjetet juridike për trajtimin e kollës janë të shumta dhe të njohura gjerësisht, por jo të gjithë i pëlqejnë ato. Sidoqoftë, dashamirët e ëmbëlsirave janë me fat: disa ekspertë kanë shoqëruar çokollatën me veti shumë të dobishme kundër kollitjes. Një...

Ja pse duhet të përdorni vaj kokosi për flokët

Flokët tona janë një nga bukuritë dhe pjesë të trupit që bien në sy më shumë nga të gjithë të tjerat dhe nuk është e çuditshme që ne të shpenzojmë më shumë para çdo vit për ti parë ato...

“BE të miratojë një karikues universal për telefonat inteligjentë”

“BE-ja të miratojë një standard universal të karikuesve për celularët në të gjithë bllokun”, kjo ishte unanime e shumë eurodeputetëve. Kjo kërkesë e eurodeputetëve kundërshtohet fortë nga Apple. Një rezolutë jo detyruese votoi 582 në favor dhe 40 kundër për miratimin...

Shkurti sjell të ftohtin ekstrem, ja datat me temperaturat më të ulëta

Gjatë këtij muaji do të ketë rënie drastike të temperaturave. Raportohet se i ftohti polar do të zhvendoset në Ballkan, i cili do të kalojë ditët më të ftohta mes datave 5-13 shkurt. Vorbulla e të ftohtit polar që është...

Kryemjeku kinez i jep leksione botës për vënien e maskës anti-virus

Eksperti mjekësor i koronavirusit në Kinë ka dalë publikisht për t`i mësuar opinionit publik kinez dhe mbarë botëror se si të vendosin maskat e fytyrës në mënyrën e duhur, për ta shmangur kontraktimin me virusin. Dr Zhong Nanshan, i cili...

Coronavirusi/ A duhet mbajtur maskë, apo jo? Ja çfarë thonë ekspertët

Autoritetet në mbarë botën ofruan mesazhe kontradiktore edhe kur u përpoqën të qetësonin panikun e blerjes së maskave që shiheshin si masë mbrojtëse ndaj koronavirusit që po përhapet me shpejtësi. Disa ekspertë thanë se përdorimi i gabuar i maskave...

Ja se çfarë mund të ‘thonë’ këmbët tuaja për shëndetin

Këmbët tuaja mund t’ju tregojnë shumë për gjendjen tuaj shëndetësore. Gjetjet fillojnë nga mpirja, prania e qimeve tek gishtat e këmbëve apo kruajtja , shpesh këmbët tuaja japin sinjale që diçka në organizmin tuaj nuk shkon mirë, përpara se...

Virusi, mjeku i njohur: Jo panik, por më shumë profesionalizëm!

Mjeku i njohur Tritan kalo është sërish personi që me kompetencë të plotë drejton këshilla dhe mesazhe për kolegët, pacientët, shoqërinë shqiptare por edhe për të gjithë ata që kanë ngatërruar rolet në këtë situatë kur bota u njoh...

Testi i Engjëllit tënd personal, zgjidh një numër, merr një mesazh!

Engjëjt tanë komunikojnë me ne në mënyra të ndryshme, ata e dinë se çfarë na pëlqen të lexojmë, dëgjojmë dhe madje edhe vendet ku ne shkojmë zakonisht, dhe ata gjejnë një mënyrë për të na dërguar sinjale në ato...

Të fundit

Gjashtë vite varësi nga droga/ 22-vjeçarja tregon transformimin pasi humbi të gjithë dhëmbët

Një vajzë e re ka treguar hapur mënyrën se si humbi të gjithë dhëmbët nga varësia e saj nga droga,...

“Më mban peng babai, kam frikë për jetën”, rrëfimi tronditës i të resë

Video ku Princesha Latifa shprehej se mbahet peng nga babai dhe se kishte frikë për jetën ka ngjallur shume reagime dhe debat. Ditën e djeshme...

Dante, Petrarka e Bokaçio triumvirët e papërsëritshëm të letërsisë

Shepend Topollaj Asnjëherë letërsia e një vendi nuk ka parë një triumvirat letrarësh gjigantë, me aq përkime fatlume, si për kohën kur jetuan, lidhjet mes...

Vjen sot në Shqipëri Komisionerja e BE-së për Punët e Brendshme

Ylva Johansson Komisionerja e BE-së për Punët e Brendshme, pritet që të vizitojë sot Shqipërinë. Misioni i BE në Shqipëri bën me dije se në...

E rëndë në Tiranë, goditi mjekun, arrestohet 24-vjeçari

Një 24 vjeçar ka rënë në prangat e policisë, pasi ka goditur një mjek. Bëhet me dije se në pranga ka rënë shtetasi L. B.,...