Top Sot

Firmos Rama/ Shqipëria i jep 250 mijë euro ndihmë Kroacisë për dëmet nga tërmeti i fortë

Shqipëria i dhuron 250 mije euro Kroacisë për të përballuar dëmet e tërmetit të fortë që e goditi ditën e djeshme vendin, duke shkatërruar pothuajse gjysmën e qytetit të Petrinjës, ku janë raportuar të lënduar dhe një viktimë deri...

Balla dhe Denaj në uzinat e përpunimit të kromit në Elbasan: Qeveria zeroi rentën minerare për tre vite

350 punonjës të dy uzinave metalurgjike Elbasan janë përfitues direktë të ndryshimeve në Ligjin “Për taksat kombëtare” pak ditë më parë. Qeveria shqiptare zeroi rentën minerare për tre vite, duke i ardhur në ndihmë industrisë minerare. Në shkallë vendi përfitues...

Akademia e Shkencave: Mbi 50% e popullsisë së Tiranës janë imunë ndaj Covid-19

Akademia e Shkencave e Shqipërisë (AShSh) ka prezantuar rezultatet mbi fazën e dytë të studimit seroepidemiologjik për gjendjen e imunitetit të popullsisë në situatën e pandemisë së shkaktuar nga Covid-19, sipas të dhënave prej depistimit. Sipas mjekut Sulçebe, në popullatën...

Tjetër lajm i madh për luftën ndaj Covid-19/ Britania e Madhe aprovon vaksinën e AstraZeneca-s

Britania e Madhe ka aprovuar vaksinën e koronavirusit të krijuar nga shkencëtarët e Universitetit të Oksfordit. Kjo shënon një pikë kthese të madhe e cila do të bëjë të mundur imunizimin në Mbretërinë e Bashkuar dhe do të kthejë normalitetin. Britania...

Policia Bashkiake e Tiranës dhuron gjak, Veliaj: Shembull përgjegjshmërie

Edhe këtë fundvit Bashkia e Tiranës i është bashkuar nismës “Dhuro gjak, shpëto një jetë”, duke e cilësuar muajin dhjetor si muajin e dhurimit për njerëzit në nevojë. Pjesë e dhurimit vullnetar janë bërë punonjësit e Policisë Bashkiake, të cilët...

Ikën Cakaj, Rama emëron ministrin e ri të Jashtëm dhe të Mbrojtjes

Kryeministri Edi Rama, përmes një postimi në rrjetet sociale, ka njoftuar ndryshimet më të fundit në qeveri. Gent Cakaj ka dorëzuar dorëheqjen e parevokueshme, mëngjesin e kësaj të marte. Kreu i qeverisë e ka zëvendësuar Cakajn me ministren e Mbrojtjes...

Rama bën bilancin: Ja sa parashikohet rritja ekonomike vitin e ardhshëm

Në konferencën e fundvitit të mbajtur me gazetarët, kryeministri Edi Rama bëri një bilanc të ndihmës që ka dhënë qeveria për biznesin dhe punonjësit e goditur nga pandemia e Covid-19. Ai tha se sa i takon mbështetjes në raport...

Bilanci i vitit për sistemin e drejtësisë, Rama kërkon durim: Nuk zhvillohet sa hap e mbyll sytë

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar sekuestrimin e pasurive të gjyqtarëve të shkarkuar nga vettingu. Kreu i qeverisë, gjatë një bashkëbisedimi me gazetarët bëri një analizë të plotë të reformës në drejtësi, ndërsa publikoi edhe disa shifra. Rama tha se nga 322...

Rama e nis ditën me një lajm “për dritën e syve të gjyshërve”

Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën me një lajm për afro 2000 gjyshër të cilët sipas tij ka rikthyer dritën e syve falë programit të lenteve falas. Rama ka bashkangjitur edhe disa foto të të moshuarve që kanë përfituar...

Video/ Shqipëria me një godinë të re të Arkivit Qendror Shtetëror

Ka përfunduar pjesa e parë e projektit për ndërtimin e vendruajtjes së Arkivit Qendror Shtetëror në Shkozë. Kryeministri Edi Rama ishte në një inspektim ditën e sotme në godinën e re, për të cilën u shpreh se është bërë sipas...

Të fundit

“E pritën derisa erdhi dhe…”/ Zbardhen detaje nga vrasja e shqiptarit në Gjermani

Një shqiptar është qëlluar për vdekje mbrëmjen e djeshme në Krefeld Gjermani. 42-vjeçari shqiptar është qëlluar katër herë nga dy...

Vendimi për liberalizimin e vizave për Kosovën, ja çfarë pritet të ndodhë

Miratimi i vendimit për liberalizimin e vizave për Kosovën pritet të jetë të mërkurën në rend dite në takimin e ambasadorëve të BE-së, në...

Ariu ka hyrë në Bulevard, çfarë bën shteti?!

Nga Frrok Çupi Hamendje, hamendje, hamendje pa fund..., çfarë do të ndodhë në 6 dhjetor. Data 6 është projektuar si më e mira në historinë...

Zgjedhjet lokale/ Berisha pa para, lekët e fushatës i merr PS, fondet i merr Basha

Partia Demokratike e drejtuar nga Sali Berisha nuk do të marrë asnjë para nga fundet publike. Zgjedhjet e e 2019 kanë nxjerrë jashtë loje...

Protesta e 6 Dhjetorit/ Me hir a pa hir, Meta i Bashkohet Berishës

Partia e Lirisë dhe Partia Demokratike do të protestojnë së bashku më 6 dhjetor, në tubimin e thirrur nga Sali Berisha. Edhe pse Policia...