FJALA TV

Fundi politik i politikanëve shqiptarë

Vera e re në fuçinë e vjetër Nga ROLAND QAFOKU Është e rëndësishme se si të futesh në politikë, por më shumë e rëndësishme është se si të dalësh prej saj. Këtë perlë rregullatore të politikës perëndimore të nxjerrë nga përvoja...

Kthehet Italia e “zakonshme”, kualifikim mes drithërimash me Austrinë

Italia është kualifikuar në çerekfinalet e Euro 2020 në mënyrën e saj, mes vuajtjesh, duke bërë të harrohen shpejt fitoret e thjeshta të fazës në grupe. Përballë Austrisë, skuadrës së Mançinit i janë dashur shtesat dhe VAR që të...

Pse këta s’e vrasin Bashkimin?

Frrok Çupi   Bashkimi tani mund të quhet edhe një ‘baba’. Përderisa miqtë që i shkruajnë i thonë se ‘do të shihemi prapë në qiell’, nuk e tepron nëse thua ‘baba’. Babai është atje lart e nuk vritet Jam çuditur hidhët kur...

Reportazhi/ Tek liqeni i Belshit, kryeqytetit hipotetik të shqiptarëve

Nga Leonard Veizi Si ke lënë autostradën që vjen nga Tirana dhe je futur në rrugën e Bradasheshit, tek rrethrrotullimi i kufizuar nga karburantet shumëngjyrësh, nuk do të të duhet të futesh për tek “autostrada” e Metalurgjikut, e cila të...

Rama: Kemi gati pasaportën dixhitale të vaksinimit, shqiptarët kanë kursyer 4 mln euro dhe 472 vjet pritje në radha!

Kryeministri Edi Rama ka bërë me dije se vendi ynë ka gati pasaportën dixhitale të vaksinimit. Kjo si një formë përgatitjeje nëse vendet e tjera e vendosin kusht udhëtimi. "Falë revolucionit dixhital kemi një sistem që garanton transparencë dhe kemi...

‘Kritikat’ e Ramës në Gjirokastër: Po si s’na keni vënë një pikë ujë përpara, tamam gjirokastritshe

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Gjirokastër ku po zhvillon një takim me qytetarët, ndërkohë që të pranishëm janë dhe kryebashkiaku Flamur Golemi si dhe ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi. Megjithatë nuk kanë munguar as batutat nga Rama i cili bëri...

Rama ironizon programin ekonomik të PD-së: Menu me pjata imagjinare

Kryeministri Edi Rama në një intervistë nga Nivica e Tepelenës ka komentuar sërish programin ekonomik të Partisë Demokratike, që u prezantua pak ditë më parë. Rama nuk i kurseu ironitë në lidhje me një nga pikat e këtij programi,...

Rama inspekton punimet në Tepelenë: Kalaja e Ali Pashës do të dalë në dritë

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar punimet dhe investimet e bëra në Tepelenë dhe në kalanë e Ali Pashës që sipas tij po del më në fund në pah pasi ishte pushtuar nga ferrat dhe abuzimet me ndërtimet. Kryeministri ka dhënë...

Platforma ‘Shqipëria 2030’/ Rama: Të rinj në Korçë fitojnë sot deri në 8 mijë euro në muaj

I pranishëm në ceremoninë për rijetëzimin e piramidës, kryeministri Edi Rama u shpreh se kjo godinë do i shërbejë në të ardhmen ekstremit të kundërt të asaj që donte Enver Hoxha. “Ka qenë një kohë jo e humbur por na...

Të fundit

Sean Paul rrëfehet si ndikoi pandemia në gjendjen e tij financiare

Sean Paul ka humbur miliona dollarë gjatë pandemisë së COVID-19, për shkak se nuk ka mundur të shkojë në...

Hetimet e “Pandora Papers”, del emri i ish-lojtarit të njohur të Barcelonës

Dosja Pandora Papers ka tronditur botën ku çdo ditë dalin emra të njohur, si politikanë, apo biznesmenë. Por edhe sporti nuk ka mbetur pas. Së fundmi,...

Çmimi Nobel në Kimi ndahet mes dy shkencëtarëve

Kimisti gjerman Benjamin List dhe David MacMillan, i lindur në Mbretërinë e Bashkuar, janë vlerësuar me Çmimin Nobel në Kimi. Ata morën çmimin për “zhvillimin...

Merkel: BE nuk duhet të caktojë një datë për zgjerimin e Ballkanit Perëndimor

Kancelarja gjermane Angela Merkel pohoi se nuk ka një datë për hapjen e negociatave për vendet e Ballkanit Perëndimor. Gjatë fjalës së saj pas...

Vrau efektivin Saimir Hoxha, mjekësia ligjore zbulon si ndodhi vdekja e Aldi Ramës

Vdekja e Aldi Ramës, autorit të vrasjes së efektivit Saimir Hoxha është shoqëruar me polemika dhe diskutime të shumta, nëse ishte vrasje apo vetëvrasje....