Bota

Qëlloi një femër, Papa Francesku kërkon falje (VIDEO)

E kujt mund t'i kishte shkuar mendja që Papa Francesku të humbte toruan dhe të godiste një femër, teksa ai vetë bën thirrje për t'i dhënë fund asaj. Papa Francesku nuk mundi të fshihte pakënaqësinë ndaj një vizitoreje në sheshin...

Papa Françesku jep mesazhin e fortë për femrat në gjithë botën

Papa Francesku, gjatë meshes në Bazilikën e Shën Pjetrit, në qytetin e Vatikanit, dha një mesazh të fortë për të gjithë. Ai dënoi dhunën ndaj femrës dhe bëri thirrje për t'i dhënë fund shfrytëzimit të trupit të gruas. “E gjithë...

Nga Trump te Putin/ 10 lajmet e rreme të 2019-ës

Prej kur shprehja ‘lajme të rreme’ është përdorur në përditshmëri në vitin 2016, ne kemi qenë dëshmitarë të një universi me informacion jo të besueshëm dhe me metoda për shpërndarjen e tij. Më 2019, shikuesit janë përballur me video të...

Bagdat, protestuesit sulmojnë ambasadën amerikane

Qindra protestues irakianë sulmuan ambasadën amerikane në Bagdat të martën, në shenjë proteste ndaj sulmeve ajrore të Shteteve të Bashkuara në Irak dhe Siri ndaj milicisë pro-iraniane Kataeb Hezbollah, e cila mbështetet nga Irani. Presidenti amerikan Donald Trump fajësoi...

Thaçi i ‘përvishet’ Ramës: Po i jep alibi Serbisë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë konferencës së fundvitit, nuk ka lënë pa përmendur iniciativën Mini-Schengen duke mos anashkaluar çështjen e njohjes së Kosvës nga ana e Serbisë. Sipas tij, Kosova nuk është trajtuar si shtet dhe kjo i ofruar Serbisë...

New York ka çdo gjë gati në Times Square

Përgatitjet për ceremoninë e ndërrimeve të viteve janë pranë finalizimit në një prej qendrave më të mëdha suburbane si Njw York-u. Ndërkohë sipas një tradite, në këtë qytet fillon numërimi mbrapsht në Times Square, me topin gjigant që bie ngadalë....

Protestuesit në Irak sulmojnë “Ambasadën Amerikane”

Ndërkohë që bota është duke festuar Vitin e Ri, Iraku është përballur këtë të martë me protesta të dhunshme. Situata ka dalë jashtë kontrollit pasi mijëra protestues sulmuan të martën "Ambasadën Amerikane" në kryeqytetin e Irakut. Kjo ishte një shenjë...

Viti i Ri 2020 mbërrin në Sydney, ja si po festohet

Ndërrimi i viteve 2020 tashmë ka mbërritur për banorët e ishujve Samoa, Kiribati dhe Auckland në Zelandën e Re. Gjithashtu në orën 14:00 me orën tonë, Sydney nisi festimet e Vitit të Ri me fishekzjarrët tradicionalë. Qyteti tërhoqi miliona vizitorë...

Tentoi të zëvendësonte “Zotin”, dënohet shkencëtari kinez

Me tre vjet burg është dënuar në Kinë një shkencëtar, i cili pretendon se ka realizuar edhe ngjizjen e foshnjave të para në botë me anë të ndryshimit të gjeneve. Vitin e kaluar, shkencëtari He Jiankui tronditi komunitetin shkencor, duke...

Kitaroviç: S’e vizitojë Serbinë derisa të zgjidhet çështja e të zhdukurve

Presidentja kroate, Kolinda Grabar Kitaroviç, përsëriti se ajo nuk do të vizitojë Serbinë për derisa nuk zbardhet çështja e të zhdukurve gjatë luftës në ish-Jugosllavi. “Disa procese zhvillohen pas dyerve të mbyllura. Unë kam qenë shumë e qartë kur erdhi...

Të fundit

Italia do të lehtësojë masat antiCovid

Italia do të fillojë me lehtësimin e kufizimeve anti-COVID duke filluar nga 26 prilli, ka paralajmëruar kryeministri italian, Mario...

A janë reale shifrat dhe pse kanë pësuar ulje? Përgjigjet mjeku Alimehmeti

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për procesin e vaksinimit masiv, ku tha se ditët e fundit kemi një rënie të shifrave, pasi sipas tij...

“S’po kuptoj kush është lideri në opozitë”/ Rama i përgjigjet ftesës së Metës për debat publik

Kryeministri Edi Rama pas Lulzim Bashës ka refuzuar edhe ftesën e Presidentit Ilir Meta për debat publik. Rama madje ironizoi se këto kohë po...

Basha kopjon Ramën, poston video nga makina: Do të jem kryeministër i…

Mesazhet ndaj qytetarëve nga makina apo telefonatat me kandidatët janë një rutinë e kryeministrit Edi Rama, por që së fundi është kopjuar nga kreu...

“Do i pres dorën atij që vjedh vota”/ Rama për deklaratën e Metës: Ky nivel komunikimi kërkon psikiatër!

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur sot në mbrëmje deklaratave të forta që ka bërë Ilir Meta lidhur me zgjedhjet e ardhshme të 25...