Bota

Rusia pa qeveri, Medvedev dorëhiqet pas deklaratës së Putinit

Kryeministri rus Dmitry Medvedev, i ka paraqitur sot dorëheqjen presidentit Vladimir Putin. Ky njoftim befasues vjen vetëm pak minuta pas fjalimit të Putinit në lidhje me reformat në Kushtetutën Ruse ku parashikohet forcimi i kompetencave të Parlamentit duke ruajtur...

“Aleanca SHBA-Indi më e rëndësime e shekullit, 1 miliard $ investime ”

Drejtori i Përgjithshëm i Amazon, Jeff Bezos njoftoi të mërkurën se gjiganti me pakicë do të investojë 1 miliard dollarë në "dixhitalizimin e bizneseve të vogla dhe të mesme" në Indi. Investimi i Bezos tek bizneset indiane do t'u mundësoi...

Dëmtojnë artefaktin në Machu Picchu, dëbohen me urgjencë turistët

Katër turistë përkatësisht nga Kili, Brazili, Franca dhe Argjentina janë akuzuar për shkatërrimin e një jë muri në Tempullin e Diellit në Machu Picchu. Ata janë dëbuar me urgjencë dhe ju ndalohet rreptësisht hyrja në Machu Picchu. Burri argjentinas u...

Pamjet që do ju lënë pa frymë, Filipinet pas shpërthimit të vullkanit Taal

Shpërthimi i vullkanit Taal pranë Manila i la fshatrat të mbuluara nga hiri i rëndë. Këto janë pamjet që janë shkaktuar si pasojë e shpërthimit të këtij vullkani. ...

I vjen burri në shtëpi, hedh nga kati i katërt dashnorin

Një i ri rreth të 20-ve është hedhur nga kati i katërt i një banese në Paris duke u plagosur rëndë. Edhe pse ngjarja është e paqartë sipas informacioneve nga Paris-Normandy, viktima ishte dashnori i gruas së re. Dy të...

(VIDEO) Gruaja i thyen brinjët priftit pas deklaratës që bëri për gratë

Gjatë deklaratës së tij në një kamp të rinjsh, një prift në Sao Paolo të Brazilit u shpreh se “gratë e shëndosha nuk do të shkojnë në parajsë”. Kjo ka detyruar një grua të shëndoshë që të ngrihet dhe...

Irani refuzon ofertën e Trump/ Ç’po ndodh mes SHBA-ve dhe Iranit?

Tensionet midis Shteteve të Bashkuara dhe Iranit vazhdojnë të mbajnë në alarm politikën botërore. Pas vrasjes së gjeneral Kasem Sulejmani nga SHBA, dhe kundërpërgjigjes me raketa nga Irani situata vijon të jetë e acaruar edhe pse presidenti Trump i ka...

Putin i druhet një lufte globale

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka dhënë një deklaratë së fundmi lidhur me konfliktet rajonale në Lindjen e Mesme. Sipas “Anadolu Agency”, Putin I druhet një lufte globale. Duke u adresuar në Asamblenë Federale të Federatës Ruse në Moskë, Putin tha...

VIDEO/ Avioni helmon nxënësit, derdh karburant mbi shkollat fillore

Një avion pasagjerësh ka derdhur karburantin e tij në një shesh lojërash në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sipas Departamentit të Zjarrit të Qarkut në Los Angeles, 17 fëmijë dhe 9 të rritur janë plagosur lehtë. Megjithatë, asnjë prej tyre nuk...

BE do t’i vendosë taksa doganore Britanisë pas daljes nga Evropa

Do të ketë kontrolle kufijsh mbi tregtinë brenda Mbretërisë së Bashkuar në bazë të marrëveshjes Brexit të negociuar nga Boris Johnson, tha negociatori kryesor i BE. BE konfirmon se do të ketë kontrolle kufitare brenda Britanisë së Madhe nën marrëveshjen...

Të fundit

Foto që s’duhen humbur/ Burri komplet i zhveshur vihet në ndjekje të derrit “hajdut”

Një moment i pazakontë është regjistruar pranë një liqeni në Berlin. Një burrë është fotografuar komplet i zhveshur teksa ndiqte...

‘I kanë marrë zvarrë mësuesit në mitingje,’ denoncimi i PD-s denoncimi i PD-së

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi deklaroi se institucionet arsimore drejtohen nga persona të komanduar politikisht. Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Boçi...

Miranda Hoxha: Del Frroku e gjuan Meçon, mos u çudit kur të dalë të drejtojë ndonjë studio plot me bu”r”a

Lidhur me akuzat që gazetari Frrok Çupi hodhi ndaj gazetares dhe moderatores Sonila Meço ka ardhur një reagim dhe nga Miranda Hoxha. Në një postim...

Projektligj për mbrojtjen e vlerave të UÇK-së, ja çfarë po diskutohet në Kuvendin e Kosovës

Kuvendi i Kosovës ka nisur të premten shqyrtimin e Projektligjit për Mbrojtjen e Vlerave të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), pas propozimit që i...

Pipero tregon bisedën me infermieren që s’besonte te Covid: Më mori ne telefon më tha…

Mjeku i spitalit Infektiv, Pëllumb Pipero ka komentuar një mesazh të një qytetari, i cili shprehej se në shumë raste vdekjesh, u është thënë...