Bota

Trump kërcënon se do të bombardojë vendet kulturore të Iranit

Donald Trump ka lëshuar një paralajmërim të ri për Iranin mes tensionit në rritje midis Teheranit dhe Uashingtonit lidhur me vendimin e tij për të urdhëruar vrasjen e Qassem Suleimani javën e kaluar. Me anë të një statusi në Twitter...

“SHBA do të jetojë ditë të zeza”, vajza e gjeneralit kërcënon amerikanët

" Trump është i çmendur, mos mendoni se gjithçka ka përfunduar me martirizimin e babait tim," tha vajza e komandantit ushtarak iranian Qassem Soleimani, Zeinab Soleimani. Deklarata e fortë e vajzës së Suleimanit u bë ceremoninë  e varrimit të gjeneralit....

Çmenduria njerëzore, fut nipin 2 vjeç në frigorifer për një Snap

Një i ri në Marsejë të Francës është arrestuar pasi ka futur në frigorifer nipin e tij të zhveshur. Qëllimi i këtij gjesti nga ana e adoleshentit ishte që të realizonte një video për në Snap. Adoleshent u arrestua në...

Temperatura të larta, çudia vjen nga Norvegjia

Edhe pse ngrohja globale është konsideruar si legjendë urbane, ngjarjet e fundit të globit tregojnë të kundërtën. Çudia më e madhe vjen nga Norvegjia pasi konsiderohet si një nga vendet më të ftohta, por termometri tregonte 19 gradë Celsius,...

Gjurmë meteori natën e Vitit të Ri në zonën e Modenës: “Mos i prekni”

Këshilla e ekspertëve: "Nëse gjeni një gur të errët dhe të thyer, mos e prekni. Bëni fotografi dhe raportojeni në Institutin Kombëtar të Astrofizikës" Një çiklist nga Emilia, Davide Gaddi, gjeti copëza meteori në natën e ndërrimit të viteve në...

Golden Globes, ja cilët fituan çmimet e mëdha

Pak orë më parë u transmetua drejtpërdrejt nga The Belvery Hilton në Beverly Hills, Kaliforni ceremonia  e 77 e ndarjes së çmimeve Golden Globes. Në këtë event të rëndësishëm morën pjesë personazhe të ndryshme nga bota e kinematografisë, muzikës...

Hedhja e kryqit në ujë, era merr me vete priftin në det

Besimtarët të shumtë ortodoks kudo në botë janë bashkuar sot për të bërë ritin e edhjes së kryqit në ditën e Ujit të Bekuar. Ky rit përfshin hedhjen e një kryqi në ujë më 6 janar dhe të gjithë besimtarët...

Përfundon takimin me Thaçin, Kurti: “Nuk mund të kthehemi mbrapa”

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti pas takimit me presidentin Hashim Thaçi, ka dhënë një deklaratë për mediat. Kurti ka thënë se shpreson që të takohen sa më parë me LDK-në për t’i finalizuar takimet me një marrëveshje për koalicion. “Unë...

Shiu shuan disa zjarre në Australi, por pritet të ndodhë hataja

Australia ka patur reshje shiu, të cilat kanë ndihmuar që të shuhen disa zona zjarri por zyrtarët kanë paralajmëruar se moti i nxehtë do të kthehet sërish. Shiu është raportuar të ketë qetësuar situatën në Sidnej, Melburn dhe në disa...

FOTO/ Vrasja e gjeneralit, Irani ofron 80 milionë $ për kokën e Trump

Shteti i Iranit ka vendosur një shpërblim prej 80 milionë dollarësh për këdo që do arrijë të vrasë Presidentin e Shteteve të Bashkuara, Donald Trump. Ekzekutimi i gjeneralit më të madh të Iranit, Qasem Soleimani, me urdhër të Trump ka...

Të fundit

Pandemia/ 6 viktima në 24 orët e fundit, 16 pacientë në gjendje të rëndë

Gjatë 24 orëve të fundit betejën me COVID-19 e kanë humbur dhe gjashtë pacientë të tjerë, duke e çuar...

Rozana Radi gati për dasmë?

Një nga këngëtaret më aktive në rrjetet sociale duket se së shpejti do t’i japë fund beqarisë. Rozana së fundmi zhvilloi një mini-intervistë me ndjekësit...

Mali i Zi hap kufirin me Shqipërinë, por duhet test negativ dhe…

Mali i Zi nga dita e nesërme do të hapë kufirin për të gjithë vizitorët nga vendet e rajonit duke përfshirë Kosovën dhe Shqipërinë. “Por...

Pandemia/ Sërish shifra të larta, konfirmohen 146 raste të reja në 24 orët e fundit

Për 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë ka konfirmuar 146 raste të reja me COVID-19 nga 639 teste të kryera. Rastet e reja pozitive...

A transmetohet përmes ushqimit koronavirusi? OBSH jep përgjigjen

Organizata Botërore e  Shëndetësisë përpiqet të qetësojë të gjithë ata që janë të shqetësuar dhe mendojnë se koronavirusi mund të trzansmetohet nga ushqimi. Deklarata e...