Bota

VIDEO-Sulm ndaj Shërbimit sekret rus/ Vriten 3 persona, kapet autori

Një sulm me armë ka ndodhur pasditen e sotme jashtë ambienteve të Shërbimit Sekret Rus. Sipas medieve ndërkombëtare mendohet se 3 punonjës të këtij institucioni kanë mbetur të vdekur, ndërsa është neutralizuar autori i kësaj ngjarjeje. Në videot e shpërndara në...

Dënimi me vdekje për Musharaf, dyshime për paanësinë e gjyqit

Pas vendimit nga një gjykatë speciale në Islamabad të Pakistanit për të dënuar me vdekje ish-presidentin Pervez Musharaf, kryeministri pakistanez Imran Khan, deklaroi gjatë një mbledhje të partisë së tij se, ka dyshime rreth paanësisë për procesin gjyqësor. Kryeministri Imran...

BE: Kosovës i nevojitet sa më shpejt formimi i qeverisë

Shefat e misioneve të Bashkimit Evropian të vendosura në Kosovë, në një deklaratë të përbashkët  i kanë bërë thirrje klasës politike që të formojë sa më shpejt qeverinë e re. “Seanca konstitutive e Kuvendit është caktuar të mbahet më 26...

“Rilindja Scott”, urdhër arresti për 334 persona në Itali

Karabinierët e Ros dhe Komandës provincial të Vibo Valentia ndërmarrë një operacion të madh nga i cili kanë dalë urdhër arresti për 334 persona. Operiacioni i emëruar “Rilindja-Scott” arriti që të godiste të gjitha organizatat e Ndrangheta-s që ishin në...

Trump rrezikon shkarkimin, Dhoma e Përfaqësuesve në Senat miraton akuzat

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, ndodhet sot ndoshta në pozicionin më të sikletshëm të tij gjatë gjithë karierës presidenciale. Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit amerikan ka miratuar të mërkurën në mbrëmje dy akuza për shkarkimin e Presidentit Trump. Kjo është...

Angli, ktheu shtëpinë në fermë kanabisi, pas hekurave shqiptari

Në Angli vijojnë të jenë lajme të "zakonshme" ato të ndalimit nga policia britanike të shtetasve shqiptarë, që kapen pasi kanë kthyer shtëpine në "Fermë kanabisi". Kështu ka qenë edhe rasti më i fundit i publikuar edhe nga mediat...

Australia në flakë, situatë e jashtëzakonshme për rajone të tëra

Australia është përfshirë sërish nga zjarre të mëdha të cilat kanë detyruar autoritetet që të shpallin situatën e jashtëzakonshme në disa rajone. Në rajonin e Neë South Ëales në Australi për shkak të një vale rekord nxehtësie, autoritetet kanë...

Ushtria e SHBA me plumb të ri për pushkët, shpon armaturën anti-plumb

Dimë shumë pak rreth plumbit 6.8 milimetër të ri. Ushtria e SHBA ka zgjedhur një plumb të ri për të zëvendësuar ato që pajisin karabinën e M4A1 dhe armët automatike M249 Squad. Ushtria zgjodhi pesë kompani për të prodhuar prototip...

Greqi/ Tmerr në kampet e refugjatëve, fëmijët duan të vrasin veten

Pamjet dramatike që transmetoi së fundmi BBC nxori në dritë dramën e vërtetë që ndodh me fëmijët e refugjatëve. Fëmijët kanë arritur deri në atë pikë sa tentojnë vetëvrasjen në kampin famëkeq të Morias në ishullin grek të Lesvos. Gjithashtu, edhe...

A do të ketë një fillim të ri për anëtarësimin e Ballkanit në BE?

Procesi i integrimit në Bashkimin Evropian të vendeve të Ballkanit ka qenë tejet joshës përgjatë viteve 1990. Kjo vinte për faktin se BE ishte në gjendje të ndikonte në politikat kombëtare të këtyre shteteve. Deri më tani, procesi i integrimit evropian...

Të fundit

Totenhemi, i pari në turin e 16-shes, fiton 4-0 edhe ndeshjen e kthimit ndaj austriakëve

Luhet takimi i parë i kthimit i turit të 32-shes së Ligës së Evropës, anglezët mposhtin Volsfbergerin 4-0. Totenhemi...

Atletikë / Smajlaj dhe Burraj bëjnë “bis” në Beograd, fitojnë medalje të artë dhe të argjendtë

Dy shkodranët përsërisin suksesin e Ballkanikut, marrin medalje të artë e të argjendtë. Izmir Smajlaj ka marrë një tjetër medalje të artë të mërkurën...

Nën-19-vjeçarët / Shani e Hysenagolli rrëfejnë emocionet e grumbullimit kuqezi

Kombëtarja shqiptare e Nën-19-vjeçarëve e drejtuar nga trajneri Armando Cungu po zhvillon grumbullimin e parë për këtë vit. Nën urdhrat e teknikut të ri...

Dinamo/ Administratori Barushi: E kalojnë Skënderbeun, në gjysmëfinale dua derbin me Partizanin

Dinamo “ka peshkuar” Skënderbeun në shortin e çerekfinaleve të Kupës së Shqipërisë dhe, duke folur pas ceremonisë së zhvilluar në Stadiumin “Arena Kombëtare”, drejtori...

Sasi rekord kokaine/ Vlente miliarda euro nëse do dilte në treg 

Autoritetet e doganave në Gjermani dhe Belgjikë, kanë konfiskuar një rekord prej më shumë se 23 tonëve të kokainës, që ka pasur destinacion Holandën. Zyrtarët...