Bota

Lojërat Olimpike, 50 mijë bileta falas për të vizituar Japoninë

Në 2020 do të mbahen Lojërat Olimpike dhe Japonia, po sigurohet të përdorë të gjitha metodat që audienca të jetë e lartë. Kompania ajrore “Japan Airlines”, do të dhurojë 50 mijë bileta kthyese për turistët e huaj, që do...

Turqi/ Pas dy vitesh Wikipedia do të ketë sërish akses

Liria e shprehjes fiton dhe, pas më shumë se dy vjet e gjysmë censurimi, Wikipedia përsëri do të jetë e aksesueshme në Turqi. Vendimi u njoftua nga autoriteti i kontrollit të teknologjisë së informacionit dhe komunikimit (Btk), sipas raportimit...

Burri mbytet në pishinë bashkë me dy fëmijët e tij

Një burrë nga Britania dhe dy fëmijët e tij, u mbytën në një pishinë në jug të Spanjës në sy të nënës së tyre. Sipas dëshmisë së mbledhur nga Garda Civile, viktimat nuk dinin të notonin. Drama e familjes britanike...

“Tronditet” Serbia, zbulohet lëvizja e re politike

Media e përditshme serbe  “Alo”, ka parashikuar epilogun e mundshëm për zgjedhjet e vitit 2020, ndërsa ka zbuluar edhe disa skenarë të mundshëm. Sipas të përditshmes serbe mësohet se, në fund të muajit prill, konkretisht më 26 prill, Serbia pritet...

Cila është trashëgimia që po lë pas Angela Merkel

Fundi i mandatit të kancelares Angela Merkel po afrohet. Po cila do të jetë trashëgimia e kancelares Merkel dhe për çfarë do të mbahet mend ajo? Shpesh është thënë se Angela Merkel do të largohet nga pushteti para kohe, në...

VIDEO/ Rrëzohet avioni ndërsa ngrihej, 15 të vdekur dhe 66 të plagosur  

15 persona kanë humbur jetën dhe 66 të tjerë mbetën të plagosur mëngjesin e sotëm kur avion pasagjerësh u rrëzua ndërsa po ngrihej në Kazakistan. Sipas Zyrës për Situatat e Emergjencës të Kazakistanit, avioni Bek Air ishte nisur për Almaty...

A është zgjidhje pranimi i të gjithë refugjatëve?

Nga Christoph Hasselbach Pikërisht në kohën e Krishtlindjeve do ishte shumë e vështirë ta hidhje poshtë propozimin e Robert Habeck. Heinrich Bedford-Strohm, kreu i Këshillit të Kishës Evangjeliste në Gjermani e mbështet idenë dhe kujton, se edhe Jezu Krishti pak pas...

VIDEO-Plas në Malin e Zi/ Dhunë, gaz lotsjellës dhe arrestime deputetësh

Miratimi i ligjit për lirinë e fesë ka çuar në degjenerimin e situatës në parlamentin e Malit të Zi. Seanca  është shoqëruar me protesta dhe dhunë. Pas mesnatës seanca u ndërpre dhe në sallë hodh një lëndë e ngjashme me gazin...

Ligji për fenë/ Tension në Malin e Zi, deputeti serb kërcënon me luftë

Mali i Zi është duke diskutuar projektligjin mbi lirinë fetare. Ky projektligj ka sjellë përplasje të shumta midis palëve, veçanërisht në Kuvendin e Malit të Zi. Minoriteti serb bllokoi rrugët nëpër gjithë vendin në shenjë proteste dhe pakënaqësie me ligjin....

Përmbytjet bëjnë namin në Itali, pamje apokaliptike

Policia bashkiake e San Martino Valle Caudina, në rajonin e Avellinos, në Itali, ka publikuar pamjet e frikshme të filmuara nga kamerat e sigurisë gjatë përmbytjes së qytetit. Si pasojë e motit të keq që e kishte përfshirë ditët e...

Të fundit

Vrau shokun e tij, prokuroria kërkon burg për Marjus Demën

Prokuroria e Tiranës i ka kërkuar Gjykatës që të caktojë masën ‘arrest me burg’ për Marjus Demën me akuzën...

Burri humbi unazën e martesës, e gjen 5 muaj më vonë të ngecur në trupin e një peshku

Një zhytëse arriti të gjente një unazë martese me vlerë një mijë dollarë në trupin e një peshku, të cilën pronari i unazës e...

Fiter Bajrami, Ambasadat e SHBA dhe BE: Urojmë që ky vit të sjellë shëndet të mirë dhe gëzim në familjet e të gjithëve!

Ambasada e SHBA në Tiranë uron të gjithë besimtarët myslimanë me rastin e Fiter Bajramit. Ambasada shkruan në një mesazh në “Facebook” se kjo festë...

Manastirliu uron besimtarët myslimanë: Gëzuar Fitër Bajramin, shëndet dhe mbarësi

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka uruar te gjithë besimtarët myslimanë me rastin e festës së Fitër Bajramit. Përmes një postimi në rrjetin e saj...

Nuk e kapërdinin dot se ishte homoseksual, vëllai dhe kushërinjtë vrasin 20 vjeçarin

Një 20-vjeçar në Iran raportohet se është vrarë mizorisht nga vëllai dhe kushërinjtë e tij, kur këta të fundit, mësuan se ai ishte homoiseksual. Viktima...