Ekonomia

Borxhi i qeverisë/ Fatura, 380 mijë lekë për çdo person

Qeveria shqiptare ka marrë në emër të çdo qytetari një borxh prej 382 650 lekësh. Borxhi për frymë ka ardhur në rritje të vazhdueshme që prej vitit 2010 e në vazhdim. Ritmi i rritjes së borxhit është më i...

Italianët dhe grekët “pushtojnë” tregun shqiptar

Italianët dhe grekët zgjedhin të investojnë në Shqipëri. Ndërmarrjet e mëdha të huaja janë të përqëndruara kryesisht në aktivitetet ekonomike si call center, prodhimi i këpucëve dhe aktiviteti bankar. Ndërmarrjet e huaja e të përbashkëta me pronarë nga Greqia dhe...

Reforma/ Kur dalin në pension policët dhe çfarë përfitojnë

Qeveria miratoi projektligjin që do të realizojë reformën në polici, duke nxjerrë në lirim punonjësit që kanë mbushur moshën 55 vjeç. Qëllimi i këtij ligji, është t’u garantojë trajtim financiar punonjësve të Policisë së Shtetit, Gardës së Republikës, si...

Tregu i parasë, Banka e Shqipërisë blen 100 milionë euro

Banka e Shqipërisë, nga janari deri në tetor 2019, ka blerë rreth 100 milionë euro nga bankat e nivelit të dytë. Arsyeja lidhet me krijimin e rezervës valutore dhe mungesën e parasë. Sasia e madhe e eurove të blera...

Qeveria nxjerr vendimin për certifikata elektronike gjyqësore

Me anë të një vendimi të posaçëm, qeveria ka rregulluar mënyrën se si do të merren certifikatat e gjendjes gjyqësore. Në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës, të ligjit nr. 9614, datë 21.6.2006, “Për certifikatat elektronike të gjendjes gjyqësore”,...

Buxheti 2019, qeveria jep 300 milionë lekë për “Përkujdesin social”

“Pëkujdesi social” merr 300 milionë lekë nga buxheti i shtetit. Vendimi është marrë dje në mbledhjen e qeverisë ku u vendos një rishpërndarje fondesh në buxhetin e vitit 2019, ndërmjet Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë dhe Ministrisë së Shëndetësisë...

Kompensimi i Pronave, qeveria miraton fondin 484 milionë lekë

Qeveria vendosi kompensimin financiar të pronarëve të pasurive të paluajtshme që preken nga ndërtimet informale në zonat Tiranë Veri, Tiranë Jug, Durrës, Elbasan, Kamzë-Vorë, Tirana Rurale 1, Vlorë, Fier dhe Zonat e Stimuluara. Sipas vendimit të qeverisë mësohet se masa...

ISSH: Ja grafiku për shpërndarjen e bonusit për pensionistët

Fillon shpërndarja e shpërblimit të pensionistëve për festat e fundvitit 2019, i cili do të jetë në masën 3, 000 (tre mijë) lekë për çdo pensionist, mbështetur kjo në Aktin Normativ datë 24.12.2019 “Për disa ndryshime në ligjin “Për...

Investimet strategjike/Hapet tenderi për konsulencë ndërkombëtare

Ministria e Financave ka hapur tenderin për Promovimin dhe Tërheqjen e Investimeve Strategjike me fond 56.6 milion lekë . Referuar dokumenteve të tenderit, Qeveria e Republikës së Shqipërisë, përfaqësuar nga Agjencia Shqiptare e Zhvillimit të Investimeve, kërkon propozime nga...

Bonus për festa, 3 mijë lekë për 663 mijë pensionistë

Sot Këshilli i Ministrave mori vendimin për bonusin e fundvitit në masën 3 mijë lekë për çdo pensionistë. Përfitojnë 663 mijë pensionistë në të gjithë vendin. Lajmin e bëri të ditur Ministrja e Financave, Anila Denaj. “Një bonus 3...

Të fundit

Ariu ka hyrë në Bulevard, çfarë bën shteti?!

Nga Frrok Çupi Hamendje, hamendje, hamendje pa fund..., çfarë do të ndodhë në 6 dhjetor. Data 6 është projektuar si...

Zgjedhjet lokale/ Berisha pa para, lekët e fushatës i merr PS, fondet i merr Basha

Partia Demokratike e drejtuar nga Sali Berisha nuk do të marrë asnjë para nga fundet publike. Zgjedhjet e e 2019 kanë nxjerrë jashtë loje...

Protesta e 6 Dhjetorit/ Me hir a pa hir, Meta i Bashkohet Berishës

Partia e Lirisë dhe Partia Demokratike do të protestojnë së bashku më 6 dhjetor, në tubimin e thirrur nga Sali Berisha. Edhe pse Policia...

Horoskopi ditor, e mërkurë 30 nëntor 2022

DASHI Per shkak te nervozizmit tuaj mund te lindin konflikte dhe mosmarreveshje te shumta sot me partnerin. Nuk do toleroni ne asnje pike dhe kjo...