Ekonomia

Në muajin e parë të pandemisë, u rritën shitjet vetëm në dyqanet e lagjeve, u tkurrën me 66% veshjet

Javën e parë të marsit, koronavirusi që po përhapej me shpejtësi në botë dhe sidomos në fqinjin tonë Itali, i ngjante thjesht një filmi me aksion. Por, me deklarimin e dy rasteve të para me Covid-19 në vend, në...

Raporti i Moody-s për Shqipërinë/ MIE: Ekonomia e qëndrueshme në tregjet ndërkombëtare

Ekonomia në Shqipëri ka pësuar dy goditje të rënda dhe të njëpasnjëshme, përballjen me tërmetin dhe pandeminë nga Covid-19. Pavarësisht këtyre dy goditjeve të rënda të cilat prekën ekonominë vendase sipas një njoftimi nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë renditja...

Pandemia/ Punët që mund t’i marrim botës, shansi që po na vjen në derë

Pandemia e COVID-19 ndezi debatin e zinxhirit të furnizimit. Industri të tëra në ekonomi të fuqishme të vendeve të Europës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës kuptuan se kthimi i Kinës në “fabrikën” e tyre të furnizimit për sektorë...

“Një det i mrekullueshëm dhe kaq”, gazetari: Në jug, 7 mijë lekë një sallatë me dy kokrra pomodorini

Gazetari shqiptar që punon dhe jeton në Londër, Ben Manaj ka zgjedhur që pushimet ti kalojë në jug të Shqipërisë. Por ajo që i bën shumë përshtypje gazetarit është çmimi i kripur i restoranteve. Manaj ka postuar në Facebook një...

Raporti i auditimit/MF: Ja cila nga ministritë ka punuar më mirë gjatë 2019-ës

Ministria e Financave dhe Ekonomisë së bashku me ministrinë e Bujqësisë kanë performuar më mirë nga të gjitha ministritë e tjera përgjatë këtij viti. Kështu thuhet në raportin e auditimit të publikuar nga ministria e financave. Në gjithë vitin që lamë...

Tërmeti/ Nis dhënia e granteve në Durrës, Rama: Do paguhen të gjithë, një më një

Ka nisur dhënia e granteve për rikonstruksionin dhe riparimin e banesave individuale në Bashkinë Durrës, të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi Rama ku së bashku me ministrin për Rindërtim Arben Ahmetaj,...

Tre grafikë/FMN: Ja se si ka ndikuar izolimi nga pandemia në ekonominë globale

Në të gjithë botën, vendet kanë filluar të dalin nga bllokimi i COVID-19. Megjithëse masat izoluese kanë shpëtuar mijëra jetë, ato kanë rezultuar në një krizë ekonomike që pritet të jetë ndryshe nga gjithçka që ka parë bota më...

Pandemia/Buxhetit do t’i mungojnë 516 milionë euro, borxhi në fund të vitit arrin deri në 80%

Nga Ornela Bereti Ekonomia shqiptare pritet t’i vuajë rëndë dhe gjatë pasojat e pamndemisë COVID-19. Ministria e Financave është detyruar të ndryshojë buxhetin tri herë në gjashtë muajt e parë të vitit. Në çdo ‘rishikim’ parashikohet një ulje e ndjeshme...

Studimi i OECD dhe Gallup: Shqiptarët më jetëgjatët në rajon, vlerësimi për shëndetësinë dhe arsimin në rritje

Një ditë më parë, “Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim” (OECD) publikoi një raport të detajuar i cili skanon arritjet e çdo vendi në pothuajse çdo fushë, nga ekonomia, tek drejtësia, korrupsioni, mirëqeverisja dixhitale, shëndetësia, arsimi e shumë të...

BERZH dhe BE rrisin financimet për Bizneset e Vogla e të Mesme në Ballkanin Perëndimor

Bizneset do të mund të përmirësojnë konkurueshmërinë e tyre pas pandemisë së koronavirusit. BERZH dhe BE përgatisin një tjetër paketë financiare për Bizneset e Vogla dhe të Mesme në Ballkanin Perëndimor Programi i parë i përbashkët që do t’i...

Të fundit

Garë “titanësh”/Kush e ha shalqirin më shpejtë, njeriu apo majmuni -VIDEO

Shpesh kemi parë garë mes njerëzve të cilët sfidojnë njëri tjetrin se cili do të hajë më shpejt ushqimin. Por,...

Në muajin e parë të pandemisë, u rritën shitjet vetëm në dyqanet e lagjeve, u tkurrën me 66% veshjet

Javën e parë të marsit, koronavirusi që po përhapej me shpejtësi në botë dhe sidomos në fqinjin tonë Itali, i ngjante thjesht një filmi...

Sot mblidhet Komisioni Hetimor për shkarkimin e Presidentit, ja çfarë pritet të diskutohet

Ditën e sotme, në orën 14:00 do të mblidhet Komisioni Hetimor për shkarkimin e Presidentit Meta. Komisioni Hetimor do të hetojë vendimet e Presidentit Meta...

Përhapja e virusit përmes ajrit? Pesë gjërat që duhet të dini për të mbrojtur veten

Më shumë se shtatë muaj pasi u zbulua për herë të parë koronavirusi i ri, shkencëtarët dhe ekspertët e shëndetit ende po përpiqen të...