Ekonomia

Italianët dhe grekët “pushtojnë” tregun shqiptar

Italianët dhe grekët zgjedhin të investojnë në Shqipëri. Ndërmarrjet e mëdha të huaja janë të përqëndruara kryesisht në aktivitetet ekonomike si call center, prodhimi i këpucëve dhe aktiviteti bankar. Ndërmarrjet e huaja e të përbashkëta me pronarë nga Greqia dhe...

Reforma/ Kur dalin në pension policët dhe çfarë përfitojnë

Qeveria miratoi projektligjin që do të realizojë reformën në polici, duke nxjerrë në lirim punonjësit që kanë mbushur moshën 55 vjeç. Qëllimi i këtij ligji, është t’u garantojë trajtim financiar punonjësve të Policisë së Shtetit, Gardës së Republikës, si...

Tregu i parasë, Banka e Shqipërisë blen 100 milionë euro

Banka e Shqipërisë, nga janari deri në tetor 2019, ka blerë rreth 100 milionë euro nga bankat e nivelit të dytë. Arsyeja lidhet me krijimin e rezervës valutore dhe mungesën e parasë. Sasia e madhe e eurove të blera...

Qeveria nxjerr vendimin për certifikata elektronike gjyqësore

Me anë të një vendimi të posaçëm, qeveria ka rregulluar mënyrën se si do të merren certifikatat e gjendjes gjyqësore. Në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës, të ligjit nr. 9614, datë 21.6.2006, “Për certifikatat elektronike të gjendjes gjyqësore”,...

Buxheti 2019, qeveria jep 300 milionë lekë për “Përkujdesin social”

“Pëkujdesi social” merr 300 milionë lekë nga buxheti i shtetit. Vendimi është marrë dje në mbledhjen e qeverisë ku u vendos një rishpërndarje fondesh në buxhetin e vitit 2019, ndërmjet Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë dhe Ministrisë së Shëndetësisë...

Kompensimi i Pronave, qeveria miraton fondin 484 milionë lekë

Qeveria vendosi kompensimin financiar të pronarëve të pasurive të paluajtshme që preken nga ndërtimet informale në zonat Tiranë Veri, Tiranë Jug, Durrës, Elbasan, Kamzë-Vorë, Tirana Rurale 1, Vlorë, Fier dhe Zonat e Stimuluara. Sipas vendimit të qeverisë mësohet se masa...

ISSH: Ja grafiku për shpërndarjen e bonusit për pensionistët

Fillon shpërndarja e shpërblimit të pensionistëve për festat e fundvitit 2019, i cili do të jetë në masën 3, 000 (tre mijë) lekë për çdo pensionist, mbështetur kjo në Aktin Normativ datë 24.12.2019 “Për disa ndryshime në ligjin “Për...

Investimet strategjike/Hapet tenderi për konsulencë ndërkombëtare

Ministria e Financave ka hapur tenderin për Promovimin dhe Tërheqjen e Investimeve Strategjike me fond 56.6 milion lekë . Referuar dokumenteve të tenderit, Qeveria e Republikës së Shqipërisë, përfaqësuar nga Agjencia Shqiptare e Zhvillimit të Investimeve, kërkon propozime nga...

Bonus për festa, 3 mijë lekë për 663 mijë pensionistë

Sot Këshilli i Ministrave mori vendimin për bonusin e fundvitit në masën 3 mijë lekë për çdo pensionistë. Përfitojnë 663 mijë pensionistë në të gjithë vendin. Lajmin e bëri të ditur Ministrja e Financave, Anila Denaj. “Një bonus 3...

Vendimi/ Pasuria kulturore kalon te privati për 20 vjet, kush përfiton

Kalimi i pasurive kulturore tek privati me moton “rirjetëzim” do të bëhet përmes kontratave specifike që duhet të përmbushin disa kushte. Në një vendim të fundit të publikuar në fletoren zyrtare bëhen të qarta edhe këto kushte. Kështu lidhur me...

Të fundit

Foto për here të parë/ Helena Kadare, gruaja që dashuroi gjeniun

Muzeu "Shtëpia Studio Kadare" ka publikuar disa foto për herë të parë të Helena Kadaresë kur ka qenë vajzë,...

Regjistrohen 552 raste të reja me koronavirus brenda 24 orëve në Itali, rikthehet frika

Infeksionet e koronavirusit në Itali vazhdojnë të rriten: në 24 orët e fundit ka pasur 552 raste të reja, krahasuar me 402 ditën e...

Foto që s’duhen humbur/ Burri komplet i zhveshur vihet në ndjekje të derrit “hajdut”

Një moment i pazakontë është regjistruar pranë një liqeni në Berlin. Një burrë është fotografuar komplet i zhveshur teksa ndiqte një derr të egër dhe...

‘I kanë marrë zvarrë mësuesit në mitingje,’ denoncimi i PD-s denoncimi i PD-së

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi deklaroi se institucionet arsimore drejtohen nga persona të komanduar politikisht. Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Boçi...

Miranda Hoxha: Del Frroku e gjuan Meçon, mos u çudit kur të dalë të drejtojë ndonjë studio plot me bu”r”a

Lidhur me akuzat që gazetari Frrok Çupi hodhi ndaj gazetares dhe moderatores Sonila Meço ka ardhur një reagim dhe nga Miranda Hoxha. Në një postim...