Kosova

Kurti dhe Mustafa heshtin pas takimit ‘kokë më kokë’

Takimi mes delegacionit të Lëvizjes Vetëvendosje dhe të Lidhjes Demokratike të Kosovës, por për median nuk u bw publike asgjë. Delegacionet e të dy palëve kanë shfrytëzuar dalje tjera të Kuvendit të Kosovës, ndërkohë gazetarët kanë qenë duke qëndruar në...

Negociatat me VV, LDK thotë se nuk tërhiqet nga posti i kryeparlamentarit

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Agim Veliu ka thënë se nuk do të heqin dorë në asnjë variant nga posti i kryeparlamentari, derisa ka theksuar se sot duhet të dihet epilogu se a ka marrëveshje për bashkëqeverisje me...

Përcaktohet ekipi negociator për marrëveshjen Kosovë-Serbi për hekurudhat

Ministri në detyrë i Infrastrukturës dhe Transportit, Pal Lekaj, të hënën (27.01.2019), ka autorizuar përfaqësuesit e MIT që të jenë pjesë e negociatave për marrëveshjen e mundshme për hekurudhat me Serbinë. Xhemë Veseli, drejtor i Transportit Rrugor dhe Ramë Qupeva,...

Tronditet Kosova, dy vrasje brenda 5 orësh në Prizren dhe Suharekë

E.K 19 vjeçar është vrarë sot pas një sulmi me thikë në Prizren, krimin e rëndë dyshohet se e kryen dy vëllezërit, H.S 24 vjeç dhe SH.S, 26 vjeç.  Policia e Prizrenit përmes një komunikate për mediat ka konfirmuar...

Nënkryetari i LDK-së: Vetvendosja udhëheq Qeverinë, LDK Kuvendin

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka thënë se Vetëvendosje duhet të udhëheq me Qeverinë e Kosovës kurse Partia e themeluar nga Ibrahim Rugova duhet të udhëheq me Parlamentin. “Një ndarje e drejtë dhe e balancuar e pushtetit mbi parimet e...

Kosova ka plotësuar kriteret për vizat, tani duhet të bindet Franca

Kriteret për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës, sipas ish-kryetares së Komisionit Parlamentar për Integrime Evropiane, Blerta Deliu-Kodra, janë përmbushur me kohë. Kurse njohësi i çështjeve integruese, Demush Shasha, vlerëson se qasja e qeverisë së re duhet që...

Mosmarrëveshjet Kosovë-Serbi nën “mbikëqyrjen” e Shtëpisë së Bardhë

Ndërsa Uashingtoni është i përqendruar tek tensionet me Iranin dhe gjyqin për shkarkimin e mundshëm të Presidentit Donald Trump, dy zyrtarë të lartë të administratës amerikane, kanë bërë përpjekje këtë javë në Evropë dhe Ballkanin Perëndimor, për përparim në...

Serbët menduan se e vranë dhe e dogjën, por shqiptari arriti t’u shpëtonte

Rëndom rrëfimet e atyre që kalojnë në kalvarin e vuajtjes që i sjell me vete lufta, janë sa të dhimbshme po aq edhe të trishtueshme. Por, përveç këtyre, lufta e fundit në Kosovë tregon më së miri barbarinë e...

Shkon në 14 numri i viktimave, Pacolli: FSK e gatshme të ndihmojë Turqinë

Është rritur në 14 numri i viktimave nga tërmeti me magnitutë 6.5 që goditi mbrëmjen e sotme Turqinë. Ndërkohë 225 persona kanë mbërritur në spitale për të marrë mjekim dhe dy prej tyre raportohen në gjendje më të rëndë. Autoritetet...

Pragmarrveshja, të shtunën pritet takimi i fundit Kurti-Mustafa

Ditën e shtunë pritet takimi mes Kurtit e Mustafës. Në LDK shprehen optimist që marrëveshja do arrihet deri të dielën. Në LDK kanë vazhduar takimet e rregullta mes deputetëve. Nënkryetarja e partisë, Vjosa Osmani ka thënë që deri të dielën...

Të fundit

Dashamir Shehi, kryetar i Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar, i ftuar sot në “HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU”

Dashamir Shehi do jetë i ftuar sot në orën 18:30 në emisionin “HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU” në FJALA...

U asfiksuan nga gazi në minierë, trupat e viktimave u gjetën në 100 metra thellësi (DETAJET)

Detaje të reja janë zbuluar nga ngjarja tragjike e ndodhur në minierën e Selishtës ku mbetën të vdekur 3 persona, një inxhinier dhe dy...

Zgjedhjet e 2021-shit, fati i gjashtë partive të reja 6 muaj para votimit

Kur kanë mbetur gjashtë muaj nga zgjedhjet parlamentare të 25 prillit 2021, në horizontin politik po shfaqen gjashtë subjekte të reja politike, katër prej...

Horoskopi, 29 tetor 2020

Dashi Reputacioni duhet të jetë shqetësimi juaj kryesor tani, që do të thotë se mund të keni nevojë të bëni gjëra që normalisht nuk do...

Nxirren pas 48 orësh tre viktimat në minierën e Selishtës

Tre persona të cilët humbën kontakte me familjarët janë nxjerrë të pajetë pas 48 orësh nga miniera e Selishtës në të cilën punonin. Policia bën...