Ekonomia

Të rritesh në kohë krize/ Si lulëzoi ky biznes në muajt e pandemisë?

Orientimi i burimeve drejt prodhimit të maskave i mundësoi kompanisë së prodhimit të tekstileve, SAM, jo vetëm të kompensonte rënien e porosive nga partnerët pas situatës së krijuar nga Covid-19, por edhe të shënonte një rritje të konsiderueshme të...

Raporti i Standard&Poor’s/ Reagon Tabaku: Kërcënon të ulë renditjen prej borxhit të lartë dhe PPP

Jorida Tabaku, ish-deputetja e Partisë Demokratike, ka reaguar në lidhje me raportin e Standard&Poor. Sipas demokrates, ky raport kërcënon te ulë renditjen prej borxhit të lartë dhe koncensioneve.   REAGIMI I TABAKUT Jorida Tabaku: S&P kërcënon te ulë renditjen prej borxhit të...

Raporti i Standard & Poor’s: Ekonomia shqiptare vlerësohet si perspektivë e qëndrueshme

Në rishikimin më të fundit të saj, agjencia ndërkombëtare e vlerësimit Standard & Poor’s (S&P) konfirmon për Shqipërinë vlerësimin aktual në “B+” si dhe me perspektivë “të qëndrueshme”. Agjencia vlerëson se Pandemia COVID-19, dhe kufizimet e lidhura me lëvizjen e...

Veshja e re e eurokrizës

Fondi i ri i rimëkëmbjes prej 750 miliardë eurosh i Bashkimit Evropian ka për qëllim të trajtojë krizat, siç është prishja e prodhimit në vendet anëtare të Jugut, si Spanja dhe Italia. Por paratë nuk mund ta zgjidhin problemin...

Anastas Angjeli: Pandemia ka goditur rëndë ekonominë shqiptare, të frenojmë recensionin

Deputeti i PS Anastas Angjeli në fjalën e tij sot në Kuvend ka deklaruar se vendi ynë është goditur rëndë ekonomikisht nga pandemia e koronavirusit. Sipas Angjelit, recensioni ekonomik i shkaktuar në Shqipëri mendohet të bjerë në nivelin 5.5%. “Edhe vendi...

Tërmeti e pandemia/Denaj: Rritja e deficitit buxhetor dhe e borxhit publik në nivelin e 80% e përkohshme

Ministrja e Ekonomisë, Anila Denaj, ka folur sot nga foltorja e Kuvendit për dy ngjarjet e mëdha të cilat goditën rëndë ekonominë e vendit. Denaj është shprehur se situata buxhetore e vitit 2020 është goditur rëndë nga tërmeti i 26...

E ardhmja e bankave – një lidhje e re me klientët

Bankat e të ardhmes do të jenë të orientuara drejt “modelit bionik”, një përzierje ndërmjet teknologjive numerike dhe kontakteve njerëzore, duke u adaptuar me revolucionin digjital që po përfshin tërësisht sistemin bankar tradicional. Bankat po gjenden përballë sfidave të...

Covid-19 s’do të largohet, bota duhet të përshtatet me praninë e tij

Bota nuk po përjeton një valë të dytë, ajo thjesht nuk e ka kaluar valën e parë. Është e habitshme sesa shpejt është përhapur pandemia, pavarësisht të gjitha përpjekjeve për ta mbajtur nën kontroll, shkruan The Economist. Më 1 shkurt, ditën...

FOTO/ 300 lekë një vezë sy, jugu sërish me çmime stratosferike

Sezoni i verës në jug të Shqipërisë vjen gjithmonë me rritje shumë të larta të çmime të bareve, restoranteve dhe ushqimoreve. Në foton e një fature që ka mbërritur te redaksia e grupit mediatik “FJALA” duket se një vezë sy...

“Shqipëria më pak vdekje në Europë”/Parid Turdiu: Diçka nuk shkon me statistikat

Lidhur me disa statistika të publikuara disa ditë më parë për numrin e vdekshmërisë në Shqipëri dhe në Evropë, Parid Turdiu ndihet skeptik për këto rezultate. “Lexova se Shqiperia ka vdekshmerine me te ulet ne Europe, me 790 per 100...

Të fundit

Regjistrohen 552 raste të reja me koronavirus brenda 24 orëve në Itali, rikthehet frika

Infeksionet e koronavirusit në Itali vazhdojnë të rriten: në 24 orët e fundit ka pasur 552 raste të reja,...

Foto që s’duhen humbur/ Burri komplet i zhveshur vihet në ndjekje të derrit “hajdut”

Një moment i pazakontë është regjistruar pranë një liqeni në Berlin. Një burrë është fotografuar komplet i zhveshur teksa ndiqte një derr të egër dhe...

‘I kanë marrë zvarrë mësuesit në mitingje,’ denoncimi i PD-s denoncimi i PD-së

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi deklaroi se institucionet arsimore drejtohen nga persona të komanduar politikisht. Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Boçi...

Miranda Hoxha: Del Frroku e gjuan Meçon, mos u çudit kur të dalë të drejtojë ndonjë studio plot me bu”r”a

Lidhur me akuzat që gazetari Frrok Çupi hodhi ndaj gazetares dhe moderatores Sonila Meço ka ardhur një reagim dhe nga Miranda Hoxha. Në një postim...

Projektligj për mbrojtjen e vlerave të UÇK-së, ja çfarë po diskutohet në Kuvendin e Kosovës

Kuvendi i Kosovës ka nisur të premten shqyrtimin e Projektligjit për Mbrojtjen e Vlerave të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), pas propozimit që i...