Ekonomia

Këmbimi valutor, 11 nëntor 2022/ Sa shiten dhe blihen monedhat e huaja sot

Sot, me 11 nëntor 2022, dollari amerikan blihet me 113.3 lekë dhe shitet me 119.3 lekë. Euro blihet me 115 lekë dhe shitet 120 lekë. Paundi britanik sot blihet me 131.2 lekë dhe shitet me 137.2 lekë. Franga zvicerane këmbehet sot në...

Sa blihen dhe shiten sot monedhat e huaja/ Kursi i këmbimit,10 nëntor 2022

Sot, me 10 nëntor 2022, dollari amerikan blihet me 113.3 lekë dhe shitet me 119.3 lekë. Euro blihet me 115 lekë dhe shitet 120 lekë. Paundi britanik sot blihet me 131.2 lekë dhe shitet me 137.2 lekë. Franga zvicerane këmbehet sot në...

Dollari dhe euro mbeten në vend/ Me sa shiten dhe blihen sot monedhat e huaja

Sot në tregun valutor dollari amerikan blihet me 114 lekë dhe shitet 120 lekë. Euro blihet me 115 lekë dhe shitet 120 lekë. Paundi britanik sot blihet me 131.2 lekë dhe shitet me 137.2 lekë. Franga zvicerane këmbehet sot në blerje me...

 “Diagnozë” historike e ‘masakrave’ të pronave në Shqipëri!

Si nisën uzurpimet në 1912, asgjësimi i kadastrave në 1914 në Durrës dhe komisionet e ‘dështuara’ hetimore Nga Kreshnik KUÇAJ Një nga problematikat më të mëdha historike që ka frenuar zhvillimin e Shqipërisë vlerësohet se ka qenë çështja e pronësisë. Kjo...

Luhaten monedhat e huaja, shikoni me sa këmbehet euro, dollari dhe paundi britanik

Sot në tregun valutor dollari amerikan blihet me 117.6 lekë dhe shitet 123.6 lekë. Euro blihet me 115.9 lekë dhe shitet 120.9 lekë. Paundi britanik sot blihet me 133.5lekë dhe shitet me 139.5 lekë. Franga zvicerane këmbehet sot në blerje me 116.7...

Kursi i këmbimit valutor për sot, ja me sa këmbehet euro, dollari dhe paundi britanik

Në tregun e këmbimit valutor vendas monedhat kryesore ndërkombëtare kanë regjistruar luhatje të lehta. Sot, dollari amerikan blihet me 117.6 lekë dhe shitet me 123.6 lekë. Euro blihet me 115.9 lekë dhe shitet 120.9 lekë. Paundi britanik sot blihet me 133.5 lekë...

Banka Botërore: Vala e re e emigracionit të të rinjve, shqetësim për fuqinë punëtore

Një valë e re emigrimi e të rinjve shqiptarë është një nga shkaqet kryesore të mungesës së fuqisë punëtore, vuri në dukje Banka Botërore në raportin e fundit për zhvillimet rajonale. Banka analizoi se papunësia, korrupsioni dhe emigracioni mbeten shqetësimet...

Kriza e ardhshme energjetike e Europës

Në provincën holandeze Groningen ndodhet fusha më e madhe e gazit në Europë. Nxjerrja e gazit për dekada me radhë ka shkaktuar tërmete të vogla që kanë lënë me mijëra shtëpi me themele të paqëndrueshme, duke bërë që qeveria të...

Litri i naftës së shpejti 500 lekë? Ja çfarë pritet pas 5 dhjetorit në tregun botëror

Nëse ka një aspekt ku lufta e nisur nga Rusia ka ndikuar më shumë jetën tonë të përditshme, është rritja e çmimit të ushqimeve, dhe naftës. Mirëpo, pritet të rritet akoma dhe më shumë, nga 5 dhjetori. Pse pikërisht kjo datë? Kjo...

Të fundit

Nuk ka qetësi për Juventusin, CR7 përgatitet t’i hedhë në gjyq për 20 milionë eurot

Cristiano Ronaldo thuhet se i ka kërkuar Juventusit që t’i paguajë tarifën prej 19.9 milionë euro të rënë dakord...

Kokulur me kapuç dhe maskë, del para hetuesve shqiptari që vrau të dashurën në Greqi

25-vjeçari shqiptar që qëlloi në kokë partneren e tij 19-vjeçare në banesën e saj në Pire, është dërguar para Prokurorisë dhe Hetuesit. Vrasësi i vetë-rrëfyer...

Pse nuk reaguat për Shaqirin dhe Xhakën pas ndeshjes? Përgjigjet Rama: Unë nuk jam…

Kryemisnitri Edi Rama i është përgjigjur ditën e somte pyetjes edhe për mosreagimin pas ndeshjes Zvicër – Serbi. Kujtojmë që shumë figura politike si në...

Del në ankand Mercedesi klasik i Maradonës, ja sa pritet të jetë çmimi

Në kohën që po zhvillohet Botërori i futbollit, është e natyrshme që të kujtohet, sipas rastit, edhe Maradona, i cili tashmë nuk jeton më. Ankandi...

Berisha: Samiti i 6 dhjetorit i bekuar nga mikpritja e popullit opozitar

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha teksa ka pohuar se samiti i BE në Tiranë më 6 dhjetor do të mirpritet nga populli opozitar,...