Ekonomia

Euro në ditët më të zeza/ Kursi i këmbimit, 6 dhjetor 2023

Sot më 6 dhjetor 2023, dollari amerikan blihet me 93.6 lekë dhe shitet me 94.7 lekë. Euro blihet me 101.2 lekë dhe shitet 102 lekë. Franga zvicerane këmbehet sot në blerje me 106.8 lekë, ndërsa në shitje me 108 lekë. Paundi britanik...

Nafta ulet me 18% në bursë, por në Shqipëri nuk reflektohet prej 2 muajsh rënia

Çmimet e naftës në tregjet ndërkombëtare bien ndjeshëm krahasuar me rritjen maksimale të muajve shtator dhe tetor. Por megjithatë trendi ulës nuk reflektohet në çmimin me të cilin nafta tregtohet në Shqipëri. Në fillim të kësaj jave nafta Brent tregtohej në...

NDËRTIMI NUK BIE/ Nëntori shënoi më shumë kontrata, çmimet do vijojnë rritjen

Ndërtimi ka vijuar të shënojë rritje edhe në muajin nëntor. Banka e shqipërisë raporton se janë regjistruar më shumë kontrata dhe situata parashikohet e njëjtë edhe vitin e ardhshëm. Në të kundërt në industry dhe në shërbime ka rënie...

Euro në pikiatë/ Paralajmëron ekspertja e ekonomisë: Rënia do të vijojë nëse…

Forcimi i lekut vijon të jetë prezent në treg, duke bërë që euro dhe dollari të prekin vlerat më të ulëta pas kulmit të sezonit turistik. Ndodhur përballe kësaj situate, kur euro po prek nivelin më të ulët, ekspertja e...

Çmimet e karburantit në vendin tonë “të ngrira”, në tregjet botërore kanë rënë me 20%

Çmimet e naftës në tregjet botërore kanë rënë ndjeshëm krahasuar me nivelet maksimale vjetore që shënuan mes muajve shtator dhe tetor. Në fillim të kësaj jave, nafta Brent tregtohej pranë vlerën së 78 USD për fuçi, ndërsa në fund të...

Nuk ka stabilizim të monedhave të huaja/ Kursi i këmbimit, 5 dhjetor 2023

Sot më 5 dhjetor 2023, dollari amerikan blihet me 93.4 lekë dhe shitet me 94.5 lekë. Euro blihet me 101.3 lekë dhe shitet 102.2 lekë. Franga zvicerane këmbehet sot në blerje me 106.7 lekë, ndërsa në shitje me 107.9 lekë. Paundi britanik...

Euro nuk del nga ‘gremina’, mbetet poshtë nivelit të 102 lekëve

Euro ka rifituar pikë në kursin e këmbimit me Lekun në fillim të kësaj jave. Sipas kursit të këmbimit të Bankës së Shqipërisë, monedha europiane u këmbye të hënën me 101.75 lekë, në rritje me 0.58 lekë krahasuar me kursin...

Oferta monetare e lekut me rritjen më të dobët që nga fillimi i vitit 2019

Oferta monetare në lekë po shënon aktualisht rritjen më të dobët në pothuajse pesë vitet e fundit. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se në fund të muajit tetor, rritja vjetore e agregatit M2 me bazë vjetore ishte...

Nga sot nis shpërndarja e bonusit, pensionistët marrin 5 mijë lekë bashkë me pensionin

Nga sot do të nis shpërndarja e bonusit të fundvitit. Pensionistët do të marrin 5 mijë lekë bashkë me pensionin e dhjetorit. Këshilli i Ministrave ka miratuar vendimin për shpërblimin e pensionistëve dhe personave të tjerë që përfitojnë trajtime financiare...

Profesionet që do të jenë më shumë të kërkuara në vitin 2024

Peizazhi profesional po ndryshon me shpejtësi dhe konkurrenca po rritet vazhdimisht, si rrjedhojë punonjësit përpiqen të jenë të përditësuar për ndryshimet që ndodhin në tregun e shkrimit. Ndërsa po shkojmë drejt vitit 2024, tregu i punës vazhdon të evoluojë me...

Të fundit

“Do të çelim një fazë të re të IKMT”/ Balla: Të garantojë parandalimet pa leje

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, së bashku me drejtuesin e ri të IKMT-së Ervin Hoxha inspektuan nga afër punimet...

Aksidenti me gjashtë të plagosur në aksin Elbasan-Librazhd, zbardhen detajet e para

Është prangosur nga policia shoferi 67-vjeçar, i cili përplasi dje  automjetin me drejtues shtetasin A. A., 39 vjeç, banues në Librazhd, dhe për pasojë...

S’është Amerika dhe as Anglia/ Në këto 5 vende mund të pasuroheni!

Doni të provoni fatin jashtë vendit, po mendoni të jepni dorëheqjen, të paketoni gjërat dhe të largoheni. Por ku të shkoni? Kjo është çështja. Një hulumtim...

Nga e ka prejardhjen emri i Tiranës?

Ekzistojnë disa hipoteza për prejardhjen e emrit Tiranë. Njëra hipotezë është që emri Tiranë vjen nga fjala Theranda, e përmendur në burimet e lashta...

Viti 2024 është për ju! Këto janë shenjat e horoskopit më me fat për vitin që vjen

Energjia që do të rrezatoni nga jashtë në vitin 2024 do të jetë aq intensive dhe e ndritshme sa të gjithë do ta vënë...