I Ditës

Raporti i OSBE/ODIHR, PS dhe PD ngrejnë “flamurin” e fitores

Partia Demokratike dhe ajo Socialiste kanë komentuar raportin e OSBE/ODIHR. Secila palë e ka lexuar në “pasqyrën” e saj rekomandimet që janë dhënë. Për PD-në mbetet raporti më i keq në 30 vite, për PS-në më i miri i...

Rivjen ankthi i kovidit, Delta hyn në Shqipëri

Komiteti i Ekspertëve u mblodh dje për të konfirmuar prezencën e versionit “Delta” në vendin tonë dhe po diskuton mbi masat e mundëshme që do të shërbejnë edhe për periudhën e vjeshtës ku pritet riaktivizimi i Covid-19 në formën...

Qeveria e re/ Rama me sytë nga të rinjtë, ministrat aktual të pasigurtë

Shtatori i “zjarrtë” i politikës në të dyja kahët. Si pritet të kompozohet kabineti Rama 3 dhe suprizat që do të ndodhin. A do të mbajë bashkëpunëtorët e tij të ngushtë kryeministri Edi Rama, apo kabineti do njohë emra...

Gjonaj: Puna e SPAK po i kthen besimin qytetarëve tek drejtësia

“5 vite nga reforma në drejtësi” bëri bashkë në një tryezë, ministren e drejtësisë Etilda Gjonaj, ambasadorin e BE në Tiranë, Luigi Soreca, ambasadoren amerikane Yuri Kim si edhe krerët e institucioneve të reja të drejtësisë. Ministrja Gjonaj tha...

Kim dhe Kraja: Momenti i drejtësisë, iku koha e atyre “që ia hodhën”

Nga Fernada Cenko Akuza, arrestime, drejtësi, janë kryefjala e politikës në këto ditë të nxehta vere. Edhe në pesë vjetorin e ngritjes dhe materializimit të reformës në drejtësi, theksi është vënë se “kush shkel ligjin, ndëshkohet”. Në tryezën e përgatitur...

Hapet aplikimi i kandidatëve për anëtarë të KLGJ-së

Ditën e djeshme është hapur aplikimi i kandidatëve për anëtarë të Këshillit të Lartë Gjyqësor. Me qëllim që kandidatët dhe organet përkatëse të kenë kohën e mjaftueshme për përmbushjen e detyrimeve ligjore, afati i paraqitjes së kandidaturave do të...

Administrata e re/ Rama “thith trurin” e të rinjve që jetojnë jashtë

Kryeministri Edi Rama në kuadër të nismës “Gati për Shqipërinë”, në këtë mandat të tretë pritet që të bëjë ndryshime në administratë. Nisma për të tërhequr studentët ekselentë shqiptarë dhe ata që kanë eksperiencë si nëpunës në në vende...

Rama sipërmarrësve: Do hapet tregu me Lindjen e Mesme

Kryeministri Edi Rama ishte dje në tre fabrika të reja në zonat e Vorës dhe Kasharit, ku pa nga afër punën e tyre. Rama tha se këto fabrika, me mbështetjen e AZHBR-së nëpërmjet programit IPARD janë pjesë e një...

Ambasadorja Yuri Kim: Të pamëshirshëm për të goditur trafikun e armëve dhe drogës

Ambasadorja amerikane në Tiranë Yuri Kim deklaroi se mbrojtje e kufijve nga kontrabanda është e rëndësishme për sigurinë rajonale dhe sovranitetin kombëtar. Ambasadorja e SHBA ndodhej në Kakavijë, pasi SHBA ka dhuruar disa pajisje për doganën e Kakavijës, me...

PD nuk gjen paqe/ Basha ju heq postin kritikëve, por jo akuzat

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ne zgjedhjet e antërave të rinj në strukturat e partisë u mundua që zërin kritik “ta zhdukë” duke e kthyer veten në vasal të sarajës së tij. Por edhe pse kritikët ngelen jashtë,...

Të fundit

“Njeriu Kennewick”, fosili 9 mijë vjeçar që hapi debatet e mëdha në Amerikë

Eshtrat e një njeriu parahistorik gjenden në afërsi të qytetit Kennewick, shteti Washington. Sot ato janë të njohura si...

Sfida e drejtësisë së re, goditja e të “paprekshmëve”

Drejtësia e re në Shqipëri po hyn në etapën e dytë: një sistem i spastruar nga gjyqtarë dhe prokurorë të korruptuar dhe ndëshkimit të...

Dhunohet gazetari, UGSH: Të hetohen efektivët e policisë

Gazetari i politikës në televizionin “News 24” ka rënë pre e dhunës së forcave operecionale. Pasi ata dështuan për të kapur një trafikant që...

Klima e biznesit/ DASH: Problem korrupsioni në gjyqësor dhe transparenca në prokurime

Në raportin e publikuar nga Departamenti Amerikan i Shtetit thuhet se investitorët e huaj përmendin si problem korrupsionin, veçanërisht në gjyqësor, mungesën e transparencës...

Deklarata/ Ambasada Britanike: Të hetohen shit-blerja e votës dhe të dhënat personale

Ambasada britanike në Tiranë thotë se palët politike në Shqipëri duhet të marrin në konsideratë të gjitha rekomandimet në raportin e OSBE/ODIHR për zgjedhjet...