I Ditës

Seanca plenare/ Grupimi Berisha rikthehet në Parlament, Basha del i tepërt

Kreu i PD Lulzim Basha është përjashtuar nga seanca pasi ka bllokuar foltoren duke mos pranuar ta lirojë edhe pas paralajmërimeve të kryeparlamentares Lindita Nikolla. “Mos bllokoni foltoren. Do ju përjashtoj nga seanca”, tha kryeparlamentarja Nikolla, e cila më...

Zyrtarë të korruptuar/ SHBA gati emra të tjerë për statusin “Non grata”

Ndihmës Sekretari amerikan, Tod Robinson tha se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të përdorin të gjitha mjetet si shpallja ‘non grata’ dhe sanksionet e vizave për t’u siguruar që zyrtarë të rëndësishëm, zyrtarë të nivelit të lartë, zyrtarë...

Sazani “i dhëndrit” të Trump, Rama: Po shqyrtojmë projektin

Kreu i qeverisë ka komentuar investimin e mundshëm të dhëndrit të ish-presidentit Amerikan Donald Trump në Ishullin e Sazanit dhe në Zvërnec. Rama: “Transforimi i Sazanit në një xhevahir të kurorës së artë të turizmit Mesdhetar, është ambicie e...

“Kthehet” Berisha, ikën Basha

Parlamenti   Pas marrëveshjes mes Partisë Socialiste dhe Rithemelimit më 15 mars, deputetët që mbështesin Berishën i janë kthyer dje jetës parlamentare, ndërsa ata që nuk kanë marrë pjesë në asnjë komision janë deputetët e Lulzim Bashës. Rikonfigurimi i ri...

Luftë kundër SPAK, gara mes krimit të organizuar dhe politikës së inkriminuar

Koktejli Krimi i Organizuar-Politikanët e Inkriminuar përbëjnë kërcënimin numër një ndaj prokurorëve të SPAK. Deklarata e drejtuesit Altin Dumanit se është kërcënuar me jetë familja e një prokurori ka sjellë në vëmendje se ka nisur goditja ndaj kësaj strukture...

Mazhoranca nuk humbi, opozita “fitoi” kohën e humbur

Nga Fernada Cenko Rikthimin në një lloj normaliteti në anormalitetin tërësor të politikës në vend, në një kamp e quajnë fitore, në tjetrin as fitore dhe as humbje. Dakordësia PS-Grupi i Rithemelimit të Berishës, tashmë është fakt. Ngritja e dy...

Amnistia dhe reforma zgjedhore, “llogari votash” në Parlament

Marrëveshja mes PS-së dhe Grupit të Rithemelimit të Sali Berishës duket se po zyrtarizohet, por përtej rikthimit normal të jetës parlamentare palët do kalojnë shpejt para provës për bashkimin e votave. Ligji për aministinë penale dhe Reforma Zgjedhore kërkon...

Negociatat me PS-në, Bardhi fut “sherrin” në PD-në e Berishës

Ndërsa ish-lideri demokrat Sali Berisha ndodhet në masën e sigurisë “arrest shtëpoie” për akuzën e korrupsionit pasiv në privatizimin e ish-kompleksit sportiv Partizani, zhvillimet në kampin e djathtë kanë qenë intensive. Ish-sekretari i Përgjithshëm i PD-së zyrtare Gazmend Bardhi është...

Parlamenti/ Arrihet marrëveshja PS-PD, rezultati 8 me 2

Pas 5 muajve tension, Partia Socialiste dhe Partia Demokratike e drejtuar nga Sali Berisha kanë rënë dakort parimisht për ngritjen e dy komisioneve hetimore, nga tetë që ishin kërkuar. Në mbledhjen e Kryetarëve e cila u zhvillua këtë të...

Negociatat/ Berisha mbetet në ballkon, Basha bie, Bardhi ngrihet

Ish- kryeministri Sali Berisha i ka dhënë “bekimin” Gazmend Bardhit për të marrë vendime të rëndësishme në emër të Rithemelimit, siç është dhe kthimi në normalitet i jetës parlamentare. Nga ana tjetër Basha pretendon se ka një marrëveshje mes...

Të fundit

“Gati për të mirëpritur gjithë botën”, Rama për turizmin: Po ngjitemi gjithnjë e më lart

Kryeministri Edi Rama ka vlerësuar se Shqipëria po përmirësohet sa i përket turizmit. Ndërsa krahason rezultatet me vitin 2019, Rama...

Taksa e pronës, sa do rritet detyrimi për bizneset e qytetarët?

Taksa e banesës, që do të nisë të aplikohet prej 2026, do të rrisë detyrimin për qytetarët dhe për bizneset. Llogaritja e saj do të...

UNICEF: Çdo dhjetë minuta një fëmijë vritet ose plagoset në Gaza

Fëmijët në Gaza janë bërë imazhi i luftës së vazhdueshme pasi rrëfimet e tyre nxjerrin në pah pasojat e konfliktit, sipas një zyrtareje të...

Pse Mitsotakis kandidoi Belerin për eurodeputet? Mediat greke zbardhin prapaskenat

Një ditë pas publikimit të lajmit për kandidimin e Fredi Belerit nga partia “Demokracia e Re” për zgjedhjet europiane të 9 qershorit, mediat greke...

Olaf Scholz takohet me Xi Jinping, dy liderët bëjnë thirrje për bashkëpunim

Në fillim të takimit me kancelarin Scholz, presidenti kinez Xi Jinping bëri thirrje për bashkëpunim të ngushtë mes dy vendeve. Së bashku, ne mund...