I Ditës

SPAK-u “mbrojtje” nga të huajt, sulm nga politika

Institucionet ndërkombëtare kanë nisur një “fushatë” mbrojtjeje të institucioneve të reja të drejtësisë dhe veçanërisht Prokurorisë Speciale Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar. SPAK është goditur nga gjithë politika shqiptare, edhe pse të fundit që kanë atakuar institucionin hetimor...

Meta-Kryemadhi, dueli i zjarrtë që po ftoh opozitën

Nga ROLAND QAFOKU Në politikën shqiptare kishte kohë që brenda partive nuk ndodhte asgjë. Asgjë nuk ndodhte brenda Partisë Socialiste dhe ashtu vijon ande. Vendimet i merr kryetari, kryetari vendos dhe të gjithë dëgjojnë. Në PD-në e opozitës është akoma...

Lufta në PL/ Betejë brenda partisë dhe shtëpisë

Monika Kryemadhi e ka sfiduar dje Ilir Metën me një mesazh që mbante si print në bluzën e saj. “Here i am” i tha dje kryetarit të Partisë së Lirisë Ilir Meta, i cili kërkoi ta përjashtojë nga partia....

Meta-Kryemadhi bashkë kundër SPAK, ndarje për politikë

Pas akuzave të forta të kreut të PL-së Ilir Meta, drejtuar kreut të SPAK-ut, ka mbajtur qëndrim edhe bashkëshortja e tij Monika Kryemadhi. Ajo ka shprehur dakordësinë e plotë për deklaratat e bashkëshortit ndaj Prokurorisë së Posaçme, por tha...

Reagojnë diplomatët/ Akuzat ndaj SPAK, ambasadat kundër Metës

Ambasadat kryesore të akredituara në Tiranë kanë reaguar dje mbi sulmin që kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka bërë ndaj kreut të SPAK, Altin Dumani. SHBA shkruan në platformën X se “qëndron në krah të profesionistëve të...

Klithja e Metës, kundër SPAK me “300 mijë petrita”

Kreu i SPAK, Altin Dumani, ka reaguar mbi akuzat e Ilir Metës se është takuar me ish-agjentin e FBI-së, Charles McGonigal. Dumani thotë se nuk ka pasur asnjë takim të mëparshëm me McGonigal dhe se emrin e tij e...

Çfarë po sjell era Bardhi për PD-në e Rithemelimit

Po ajo mënyrë funksionimi: E paqartë, e pa vendosur, e dyzuar dhe pa ide. Rithemelimi nën drejtimin e Gazmend Bardhit si numri dy, nuk është gjë tjetër veçse PD-ja e Lulzim Bashës pa Lulzim Bashën kryetar. Nga mungesa e...

Makron pritje speciale për Ramën, nënshkruhen dy marrëveshje

Kryeministri Edi Rama dhe presidenti frances Emmanuel Macron kanë mbajtur një konferencë të përbashkët për median në Paris. Shefi i Élysée-së deklaroi se Franca është e impresionuar nga ecuria e reformave në Shqipëri. Macron përgëzoi homologun e tij për...

PS refuzon kushtetuesen, nuk ua “dorëzon” Xhaçkën

Shumica qeverisëse votoi kundër kërkesës së opozitës për të dërguar në Gjykatën Kushtetuese mandatin e deputetes së tyre Olta Xhaçka. Me pretendimin se ajo nuk ka fituar asnjë qindarkë dhe asnjë metër katrorë në konflikt me ligjin, deputetët e...

Mandati i Xhaçkës/ PS ende e pavendosur deri në orën e fundit

Partia Socialiste do të venosë pak para nisjes së seancës Parlamentare për qëndrimin që do të mbajë për kërkesën e opozitës që lidhet me heqjen e mandatit të saj. Fati i Xhaçkës është vënë në pikëpyetje edhe nga socialistët, pasi...

Të fundit

Nuk e fitoi dot “BBV3”, rrëfehet si asnjëherë më parë Jul Deda, zbulon gabimin që bëri

Julian Deda ishte këtë të enjte në “Ftesë në 5” ku ka folur “shtruar” për eksperiencën e tij në...

Kuvendi i hap dritën jeshile ngritjes së komisionit anti-SPAK

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion u miratua në Kuvend në seancën e së enjtes. Komisioni u miratua me 74 vota pro, teksa 12 ishin kundër...

Pse nuk i kemi adresat si e gjithë Evropa…?!

Nga Ben Andoni Identifikimi i adresës sime personale në Tiranë është gati po ai i vjetri me përjashtimin e vetëm, që emri i rrugës ka...

Vota e Diasporës/ Celibashi: Nga pikëpamja teknike është e garantuar

Kreu i KQZ, Ilirjan Celibashi ka deklaruar se nga pikëpamja teknike vota e emigrantëve është e garantuar. Në një intervistë televizive, Celibashi është shprehur se...

Makinat e braktisura do zhvendosen në Farkë/ Veliaj: Zona e lirë sjell 5-7 mijë punësime

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në mbledhjen e Këshillit Bashkiak, ku do të miratohen projektvendime me karakter social, tha se zona e...