Kulturë

“Turp t’ju vijë”! Tom Hanks për ata që nuk vënë maska

Ai ishte një ndër emrat e parë që ishte testuar pozitiv me koronavirus. Tom Hanks ka thënë pak fjalë për ata që refuzojnë të vënë maska, apo të mos e praktikojnë distancën sociale, si dy masa që parandalojnë shpërndarjen e...

Mick Jagger, pushime si në ëndërr në Toscana për të festuar 77-vjetorin

Dëshira “për të ndryshuar ajrin” pas polemikave me Trump: drejtuesi i Rolling Stones do të jetë i ftuar nderi për katër muaj nga konti Manfredi della Gherardesca Ka nga ata që betohen se e panë në redaksinë e lajmeve, dikush...

Aleks Çapaliku, trajneri i lojës inteligjente të shahut, më i miri në Italinë e Veriut

Aleksi tregon për gazetën “Fjala” kalimin nga lojtar në trajner shahu; ai ndalet në qasjen që ka Shqipëria dhe Italia ndaj sportit të mendjes Nga Alessia Selimi Në jetë çdo lëvizje duhet të ketë një qëllim, përkundër hezitimit apo entuziazmit të...

Paralajmërim kundër ‘intolerancës’, një letër të hapur nga Rowling, Rushdie dhe Atwood

Letra e Harperit qëmton se mënyra për të "mposhtur idetë e këqija është nga ekspozimi, argumenti dhe bindja", por kritikët i akuzojnë autorët për mentalitet të censuruar. JK Rowling, Salman Rushdie dhe Margaret Atwood janë ndër nënshkruesit e një letre...

“Rruga e mjerimit”, mrekullia e njohjes faktike në romanin e shkrimtares Lumturi Plaku

Nga Vullnet Mato – shkrimtar Ndryshe nga kështjella letrare e ngritur me anën e fantazisë, kështjella e lartësuar që nga themelet me fakte jetike, i ka siguruar shkrimtares Lumturi Plaku arritjen e ndërtimit të një vepre romaneske me dy vëllime,...

Mexhit Prençi: Auron Tare kërkon të çmitizojë mitet e vërteta

Nga Leonard Veizi As më pak e as më shumë, ai thotë se Auron Tare, i cili ka botuar studimin e titulluar “Mite të rreme” kërkon të çmitizojë mitet e vërteta me materialet që ka sajuar nga arkivat e Sigurimit...

Prania e veprës së Camajt në arealin e shqipes

Nga Behar Gjoka* Me veprën letrare të Martin Camajt fati ka qenë i dyzuar, madje edhe tani më tepër është një prani e papranishme. Njëherit, ka qenë lodërtar dhe i mbrapshtë, sepse Camaj e thoshte me sublimitet: Unë jam i...

Turqia po kthen në xhami Kishën e Shën Sofisë, reagon Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipërisë: Është mëkat dhe gabim

Pas vendimit të Turqisë për të kthyer në shami Kishën e Shën Sofisë ka reaguar Kisha Orthodokse Autoqefale e Shqipërisë. Në deklaratë thuhet se është mëkat dhe gabim kur vaji i fesë përdoret për të ndezur dhe për t’i shërbyer...

Turdiu: A mund të deklasifikohet një dosje si e Camajt? Sula: Reputacioni i Camaj u dëmtua shumë nga artikulli i Tares

Kryetarja e Autoritetit për Informacion për Dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit, Gentiana Sula deklaron se dosja Camaj, ishte përgatitur me herët për studiuesin Demiraj te Universitetit Ludëig Maximilian. Reagimi i Sulës ishte si përgjigje publike ndaj Parid Turdiut, kur ky...

Dosja 456 e Camajt/Gentiana Sula: Ja pse studiuesit e morën shpejt

E shkuara e shkrimtarëve Ernest Koliqi e Martin Camaj, nëse kanë qenë bashkëpunëtore të agjenturave të huaja, pas publikimit të dokumenteve të Ish-Sigurimit të Shtetit dhe CIA-s amerikane, ka hapur shumë debate në publik. Ditën e djeshme Kryetarja e Autoritetit...

Të fundit

“Turp t’ju vijë”! Tom Hanks për ata që nuk vënë maska

Ai ishte një ndër emrat e parë që ishte testuar pozitiv me koronavirus. Tom Hanks ka thënë pak fjalë për...

Votime të rëndësishme në Maqedoninë e Veriut në kohë pandemie

Të votosh apo të qëndrosh në shtëpi? Rritja në kuota alarmuese e numrit të infeksioneve me COVID-19 në Maqedoninë e Veriut i ka vënë...

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi intervistohet në Hagë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, hyri rreth orës 13 në Prokurorinë e Posaçme në Hagë që trajton pretendimet për krime të luftës dhe të...

Inagurohet Bypass-i ri, Tepelena për 50 kilometra në bregdet

Ditën e sotme është bërë inagurimi i Bypass-it të Tepelenës ku ka marrë pjesë edhe Kryeministri i vendit Edi Rama. Rama është shpehur se...

“Nuk është lojë, rrezikohet jeta”, Manastirliu ndan foton e pacientit në gjendje të rëndë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, publikon fotografinë e një prej 85 pacientëve të prekur me koronavirus, të cilët po trajtohen aktualisht në spitalin Infektiv. Ajo...