Kulturë

Intervista/ Linja Shqipëri-ShBA ka qenë një gjenerator i fuqishëm letrar  

Jetëshkrimi i shkurtër i një poeti Ka lindur në Durrës, më 9 qershor 1952. Ka kryer studimet e larta për Gazetari dhe një vit pasuniversitar për kritik teatri. Ka punuar si gazetar dhe libretist. Pas viteve ’90 shtëpia e tij...

Mes poezisё dhe prozёs… një libër i ri

Nga Fatmir Minguli Njё shikim mbi librin “Fёmija i dritёs- Edhe njё herё pёr lumin” tё Enton Bidos, botimet Jozef 2020 Besoj në një zgjidhje të ardhme të këtyre dy gjendjeve, që nё dukje janë kontradiktore, e që janë ëndrra dhe realiteti, në...

Sergej Esenini, vetëvrasja enigmatike e poetit 30 vjeçar

Në çastet e fundit të jetës Esenini shkroi poezinë “Lamtumirë miku im” me gjakun e tij. Ai ishte një gjeni i poezisë dhe shkëlqeu aq shumë me vargjet e tij. Por ishte vetëm 30 vjeç kur e la këtë botë, i...

Arsyet pse duhet të lexoni

Leximi përfaqëson një numër kaq të rëndësishëm përfitimesh, të cilat është e pamundur t’i listojmë. Kemi përzgjedhur gjashtë përfitime që leximi ka te çdo njeri… Ul nivelin e stresit Që leximi është një anti-stres i shkëlqyer është vërtetuar edhe nga një...

Këshilli i qarkut i hoqi titullin ‘Nderi i Kukësit’, flet për herë të parë Veton Surroi: U bë gjyq politik ndaj meje

Pasi Këshilli i Qarkut të Kukësit mori vendimin për t’i hequr titullin “Nderi i Kukësit” publicistit Kosovar Veton Surroi, ka reaguar edhe ky i fundit për herë të parë. Ai është shprehur në Euronews se ky vendim i ngjason gjyqeve...

Veton Surroit i hiqet titulli ‘Qytetar nderi’ në Kukës, Rama: Lajthitje kolektive!

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas heqjes së titulli "Qytetar Nderi" për Veton Surroi nga Këshilli i Qarkut të Kukësi duke e cilësuar si një lajthitje kolektive dhe se parlamenti duhet të ndërhyjnë njëherë e mirë lidhur me çështjen...

Njihuni me historinë e “Ditës së Falenderimeve”

Në vjeshtën e vitit 1621, pelegrinët festuan të korrat e para të suksesshme duke qëlluar me pushkë dhe topa në Plimuth të shtetit Masaçusets. Zhurma e armëve alarmoi banorët autoktonë, paraardhës të fisit të sotëm Uampanoag, të cilët shkuan...

Tom Cruise ‘shikon’ vdekjen me sy, aksident i frikshëm në xhirimet e filmit të ri

Aktori amerikan Tom Cruise ka qenë protagonist i një aksidenti me makinë gjatë xhirimeve të skenave të filmit "Mission Impossible" në Romë. 58-vjeçari humbi kontrollin e makines "Fiat 500", e cila u përplas me trotuarin dhe rrezikoi përmbysjen. Për fatin e...

Polifonia shqiptare 15 vjet në UNESCO, Meta urim të përzemërt për korifenjtë shqiptarë

Presidenti Ilir Meta ka një urim për të gjithë korifejtë e polifonisë shqiptare. Në 15-vjetorin e përfshirjes së këngës polifonike shqiptare në listën e “Kryeveprave të trashëgimisë të njerëzimit”, mbrojtur nga UNESCO, Meta shkruan se ky akt vlerësimi i...

24 nëntor 1859/ Charles Darwin, triumfi i botëkuptimit iluminist pas botimit “Mbi origjinën e specieve”

Më 24 nëntor 1859 pa dritën e botimit një prej kryeveprave të mendimit iluminist. Botohet libri “Mbi Origjinën e Specieve”. Ai është libri që tronditi nga themelet botkuptimin e njeriut për prejardhjen. Një prej dilemave më jetëgjata që ka ngërthyer...

Të fundit

Çfarë mendonin për Shqipërinë dhe shqiptarët Marksi, Engelsi, Lenini dhe Stalini

Ekskluzive Nga Adrian Civici Shqiptarët e kanë nderuar dhe adhuruar Karl Marksin, Engelsin, Leninin dhe Stalinin, ndoshta më shumë se popujt...

Dallime midis Gjermanisë dhe Francës në botën pas Trumpit?

Nga Auron Dodi Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Annegret Kramp-Karrenbauer shkroi në fillim të nëntorit, pak para zgjedhjeve në SHBA, një artikull në revistën „Politico". Në...

Sot ​ditëlindja e komandantit legjendar Adem Jashari

Komandanti legjendar Adem Jashari sot po të ishte gjallë do t’i bënte 65 vjet. Ai ka lindur më 28 nëntor të vitit 1955 në Prekaz...

Një 38-vjeçar shqiptar ekzekutohet me 8 plumba në Belgjikë

Një 38-vjeçar shqiptar ka mbetur i vrarë mbrëmjen e të premtes në qytetin Molenbeek të Belgjikës. Sipas mediave të huaja, ai është ekzekutuar me 8...

Rama për Adem Jasharin: Vdiq për të jetuar përgjithmonë, si legjenda e gjallë e flamurit më të bukur në botë

Kryeministri Edi Rama ka kujtuar luftëtarin Adem Jasharin në 65-vjetorin e lindjes. Rama e krahason atë me legjendën e Gjergj Elez Alisë, duke përmendur...