Kulturë

Ndahet nga jeta Ibrahim Daut Hoxha, një prej personaliteteve të shquar të popullsisë shqiptare të Çamërisë

Ibrahim Daut Hoxha është ndarë sot nga jeta në moshën 97-vjeçare. Historiani, folkloristi, publicisti dhe patrioti e burri i madh i Çamërisë. Ibrahim Daut Hoxha është një prej personaliteteve të shquar të popullsisë shqiptare të Çamërisë, që me me...

Vasillaq Vangjeli, aktori i madh me diapazonin tragji-komik

100 role në teatër, kinematografi dhe estradë përgjatë 45 viteve karrierë. Nga Leonard Veizi Ai ishte aktor shumë dimensionalësh. Zotëronte batutën e humorit dhe dinte të ishte po aq dramatik. Por dhe nëse di t’i besohej ndonjë rol tragjik, sigurisht si...

Alberto Moravia, pionieri i letërsisë ekzistenciale

Alberto Moravia u lind në Romë, 28 nëntor 1907 dhe u nda nga jeta po në Romë, më 27 shtator 1990, Ai ishte një shkrimtar dhe publicist italian, njëri prej përfaqësuesve më të njohur të letërsisë ekzistenciale evropiane. Lindi në...

‘Atlantisi Bullgar’ është më i vjetër sesa piramidat

Arkeologët, që bëjnë kërkime nën ujë në Bullgari, thonë se kanë zbuluar prova të një vendbanimi në grykën e lumit Ropotamo në Detin e Zi, që mund që datojë qysh në mijëvjeçarin e 5-të para Krishtit. Zbulimi u bë nga...

“Onufri”, dy ikonat e koleksionit të Beratit përfundojnë restaurimin

Në laboratorin e restaurimit të veprave të artit, pranë Muzeut të Ikonografisë “Onufri” në Berat, ka përfunduar procesi i ndërhyrjes restauruese në dy ikona të fondit. Qendra Kombëtare e Muzeumeve Berat bën të ditur për Agjencinë Telegrafike të Lajmeve,...

Shkrimtarët e Rilindjes që formësuan botën moderne

Përkundër keqkuptimit popullor, Mesjeta nuk ishte një "epokë e errët" në historinë tonë kolektive. Jo vetëm që termi është një pikëpamje perëndimore – qendrore e botës (ndërsa Evropa dhe ish-territoret e Perandorisë Romake Perëndimore vuajtën me të vërtetë periudha...

Presidenti Meta vlerëson Çesk Zadenë me titullin “Nder i Kombit”

Presidenti Ilir Meta dekoroi me titullin “Nder i Kombit” kompozitorin të njohur Çesk Zadeja në sallën e Arteve, që mban emrin e tij. Motivacioni me të cilin u vlerësua, ishte “Për vlerat e çmuara si themelues i institucioneve muzikore artistike...

Një rrëfim për jetën dhe karrierën e këngëtares shqiptare Anita Bitri

Anita Bitri  ishte ndër këngëtaret më të mira të brezit të viteve '90, që erdhën në skenat e festivalit shqiptar, me një vokal të shkëlqyer dhe mjaft e talentuar duke rrëmbyer zemrat e publikut. Karrierën e nisur në Shqipëri, këngëtarja...

Ylli 90-vjeçar i instragramit: “Në këtë kohë që po kalojmë, mos u trishtoni. Jini mirënjohës”

Gjyshja 90-vjeçare, ylli i instagramit, debuton në një librari me një autobiografi. Ai tregon për HuffPost dëshirën e saj për të hequr çdo stereotip, për moshën e vjetër dhe më shumë: "Më shqetëson kur thonë: "E di Licia, je...

Gjergj Fishta, gjeniu i letërsisë shqipe që kandidoi për “Nobel”

149 vjet nga lindja e poetit kombëtar, që i dhuroi letërsisë shqipe kryeveprën e tij epike, “Lahuta e malcís” Në 23 tetor të vitit 1871 u lind atë Gjergj Fishta. Ai do të identifikohej me veprën e tij, si identiteti...

Të fundit

Ndahet nga jeta kitaristi Mehdi Prodani, mësuesi i Vaçe Zelës

Ka ndërruar jetë në moshën 91-vjeçare kitaristi i njohur Mehdi Prodani. Lajmin e ka bërë të ditur nipi i...

Ekspertët amerikanë paralajmërojnë për përhapje ‘të vazhdueshme’ të virusit

Grupi i Punës i Shtëpisë së Bardhë për koronavirusin po paralajmëron për një përhapje "të vazhdueshme" të virusit, veçanërisht në gjysmën perëndimore të vendit. Sipas...

Kërkohet referendum për ndryshimet në Kushtetutë

Shoqëria civile dhe kostitucionalistë hedhin idenë e referendumeve popullore, duke bërë edhe ndryshimet ligjore për këtë çështje, në 30 vite demokraci, vetëm në dy...

Rëndohet bilanci, 27 viktima dhe 804 të plagosur nga tërmeti në Turqi

27 persona humbën jetën dhe 804 të tjerë u plagosën si pasojë e tërmetit fatal që ka goditur ujërat e Seferihisar në qytetin e...

Gazetari shqiptari i “Le Iene” jep lajmin e mirë: Është gjetur Eva Dumani

Gazetari shqiptar i ‘Le lene’, Taulant Kopliku ka dhënë lajmin e mirë se adoleshentja shqiptare, Eva Dumani është gjetur nga autoritetet e kampit Roj...