Kulturë

Lazer Stani: Koliqi dhe Camaj, maja të letërsisë shqipe

Shkrimtari Lazër Stani komenton ekskluzivisht për gazetën Dielli, Organ i Federatës Panshqiptare të Amerikës VATRA, New York, debatin mbi figurën e Martin Camajt dhe Ernest Koliqit ku shprehet se dokumentet dhe dosjet e përpiluara nga sigurimi i shtetit, ky aparat...

Vdes Olivia de Havilland , ikona e fundit e Hollywood-it klasik

Olivia de Havilland, ylli i fundit klasik i mbetur në Hollivud, ka vdekur në moshën 104 vjeç në Paris, nga shkaqe natyrore. Fituesja e dy Oskareve për Aktoren më të Mirë në rolet e saj në “Jetën Intime të...

Sazani, perla turistike 11 kilometra larg Vlorës

Një reportazh mbi ishullin e Sazanit, i cili deri para pak kohësh ka qenë një terren i fortifikuar, por që sot është i gatshëm të kthehet në një atraksion turistik të jashtëzakonshëm Nga Besnik Velaj E bëmë pyetjen që në fillim...

Ndërron jetë John Saxon, ikona e filmit “Operation Dragon”

Ashtu si Michael Ironside, i cili ishte gabuar shpesh për të, John Saxon i përkiste klubit tullac karizmatik që Hollywood i rezervonte për rolet mbështetëse. Nga vitet 1950 e deri më sot, ai mori pjesë në pothuajse 200 tituj...

Imagjinata e japonezëve, njihuni me ballkonin më të veçantë në botë (Foto)

Ballkonet janë një hapësirë e shumë e rëndësishme e shtëpisë pasi shihet si një zonë shumë e mirë relaksi. Shumë prej nesh shpenzojnë kohë dhe energji për ta shndërruar ballkonin në komod dhe mbi të gjitha të bukur estetikisht. Por jua...

Enver Hoxha zihet me Titon, zbulohet karikatura hollandeze

Një karikaturë hollandeze e cila vë në lojë haromoninë midis vende socialiste është bërë publike në rrjetet sociale. Gazetari i njohur shqiptar, Ruben Avxhiu, i cili jeton dhe punon në SHBA, në gazetën "Illyria" ka publikuar këtë karikaturë me një...

“Anja”/ Ish-drejtori i Përgjithshëm i Policisë shkruan romanin e tij të parë (FOTO)

Ish-drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ahmet Prençi ka sjellë për lexuesin shqiptar romanin e tij të parë të titulluar ‘ANJA’. Ky botim i tij vjen pas vëllimit poetik ‘Udhë në pasqyrë’. Këtë e ka bërë vetë të ditur...

Letra e Lasgush Poradecit drejtuar vajzës së tij: Jam si gur në lum, që uji shkon por guri mbetet

Bëhet publike letra emocionuese që Lasgush Poradeci i ka shkruar vajzës së tij Kostandina. Letër e cila i përket vitit 1974, ku shkrimtari i njohur Lasgush Poradeci i ka shprehur bijës së tij të madhe filozofinë e jetës dhe gjithë...

“Kultura e krimit” një koncept absurd

Nga Mexhit Prençi Kundër konceptit “KULTURA E KRIMIT” ?!... Konsideratë të lartë për TERMIN “KULTURË”, në FJALORI I GJUHËS SHQPE. Para se të citoj shpjegimin e gjuhëtareve & akademikëve për polisemantikën e fjalës “Kulturë” , po ju njoh me disa shembuj...

Revista “Time” përzgjedh 10 librat më të mirë të të gjitha kohërave

Revista “Time” ka bërë një përzgjedhje të 10 librave më të mirë të të gjitha kohërave. Ajo ka zgjedhur në këtë renditje veprat e disa prej autorëve më të mëdhenj të letërsisë botërore. Libra të mirë janë të shumtë dhe...

Të fundit

‘I kanë marrë zvarrë mësuesit në mitingje,’ denoncimi i PD-s denoncimi i PD-së

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi deklaroi se institucionet arsimore drejtohen nga persona të komanduar politikisht. Me anë të një...

Miranda Hoxha: Del Frroku e gjuan Meçon, mos u çudit kur të dalë të drejtojë ndonjë studio plot me bu”r”a

Lidhur me akuzat që gazetari Frrok Çupi hodhi ndaj gazetares dhe moderatores Sonila Meço ka ardhur një reagim dhe nga Miranda Hoxha. Në një postim...

Projektligj për mbrojtjen e vlerave të UÇK-së, ja çfarë po diskutohet në Kuvendin e Kosovës

Kuvendi i Kosovës ka nisur të premten shqyrtimin e Projektligjit për Mbrojtjen e Vlerave të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), pas propozimit që i...

Pipero tregon bisedën me infermieren që s’besonte te Covid: Më mori ne telefon më tha…

Mjeku i spitalit Infektiv, Pëllumb Pipero ka komentuar një mesazh të një qytetari, i cili shprehej se në shumë raste vdekjesh, u është thënë...

Shtohen tensionet, SHBA vendos sanksione ndaj shefes ekzekutive të Hong Kongut

Departamenti amerikan i Thesarit ka vendosur sanksione ndaj shefes ekzekutive të Hong Kongut, Carrie Lam dhe 10 zyrtarëve tjerë të këtij territori si dhe...