Kuriozitete

Si funksionon në Gjermani mbrojtja nga katastrofat

Mbrojtja nga katastrofat në Gjermani është kompetencë e landeve. Në rast nevoje ato kërkojnë ndihmë nga federata, që dërgon në zonat e prekura ushtrinë, policinë ose Organizatën e Ndihmës Teknike. Kur populli në Gjermani kërcënohet nga rreziqe natyrore si...

Këto janë 10 racat më inteligjente të qenve

Sot është Dita Botërore e Qenit. Dashuria për qentë është diçka që vetëm ata që kanë kafshë shtëpiake mund të dinë. Ato vijnë në të gjitha madhësitë dhe karaktere të ndryshme. Dhe kësaj i shtohet, sigurisht, një numër i...

Krijesa që befason botën! Vetëm 50 centimetra, kjo është lopa më e veçantë në botë (Video)

Në një fermë në Bangladesh, në Azinë Jugore, u shfaq një nga kafshët më të veçanta në kohët e fundit. Vetëm 50 centimetra, 'lopa xhuxhe' e famshme është edhe më i vogël se disa qen. 'Rani' i vogël është 23...

Horoskopi ditor, 17 korrik 2021

Dashi Ka gjasa të realizoni një udhëtim të shkurtër. Ekziston mundësia që një prej të njohurve të rinj të ketë lidhje me profesionin tuaj, çfarë do t’ju shërbejë shumë. Nëse nuk i keni nisur ende pushimet, përpiquni të mendoni sesi...

“Lëkundja” e Hënës do të shkaktojë përmbytje katastrofike në 2030

Sipas një studimi të fundit të NASA-s dhe Universitetit të Hawait një fenomen i quajtur “lëkundja” e Hënës do të krijojë rritje të nivelit të detit të shkaktuar nga ndryshimi i klimës dhe do të sjellë përmbytje rekord në Tokë...

Iluminati, miti i teorive konspirative

Mënyra si shpërtheu miti i Iluminatit zbulon se si histori të rreme përhapen sot dhe sekretet që qëndrojnë pas psikologjisë së përkrahësve të tyre më të egër. Bëhet fjalë për teorinë konspirative që lë në hije të gjitha teoritë...

Horoskopi ditor, 16 korrik 2021

Dashi Ekziston mundësia të zbuloni që një prej të afërmve tuaj është duke folur keq për ju. Kjo do të bëjë që të shqetësoheni gjatë gjithë ditës nëse nuk përballeni dhe nuk sqaroheni me personin në fjalë. Në fusha të...

A duhet ta ndani shtratin me fëmijën tuaj? Ja çfarë thonë studimet

A duhet ta ndani shtratin me fëmijën tuaj? Kjo është një nga çështjet më të diskutueshme në lidhje me gjumin e foshnjave. Disa ekspertë janë plotësisht kundër ndarjes së shtratit, ndërsa të tjerë sugjerojnë që mund të jetë i dobishëm...

Horoskopi ditor, 15 korrik 2021

Dashi Mos i shpenzoni energjitë për çështje të ndryshme, por fokusohuni vetëm tek ato më kryesoret. Nëse nuk vendosni prioritete, rrezikoni të mos keni suksesin që prisni. Veproni me qetësi dhe zgjuarsi për të arritur ato çfarë dëshironi. Optimizmi është...

Studimi: Më shumë se gjysma e çifteve e nisin si miq

Në filmin "Kur Harry takoi Sally-n", konkluzioni që del është se meshkujt dhe femrat nuk mund të jenë miq, sepse "pjesa e seksit gjithmonë pengon". Por studimi i ri sugjeron se afërsisht dy të tretat e çifteve e fillojnë si miq...

Të fundit

Si funksionon në Gjermani mbrojtja nga katastrofat

Mbrojtja nga katastrofat në Gjermani është kompetencë e landeve. Në rast nevoje ato kërkojnë ndihmë nga federata, që dërgon...

Krim në familje/ Gruaja dhe vajza vrasin 47-vjeçarin në Klos

Një 47-vjeçar është vrarë nga gruaja dhe vajza e tij në Klos. Elber Lezi është gjetur nga pa shenja jeta dhe i dhunuar në...