Kuriozitete

Mendje-flutur: kreativitet i shfrenuar, por pak i dobishëm

Si qenie racionale, të gjithë mendojmë. Megjithatë, a na çojnë mendimet tona atje ku duam vërtet? Ndonjëherë kalojmë nga një ide në tjetrën pa arritur në ndonjë gjë të veçantë. Madje ka raste kur truri është si një kopsht...

Dobia që na sjell ndjenja e unitetit

Ndjenja e unitetit parandalon ndjenjën e vetmisë dhe shkëputjes. Zbuloni se si ta rritni atë nëse mendoni se e keni humbur. A jeni ndjerë i vetmuar, i izoluar dhe i shkëputur në një moment të jetës tuaj? Është një nga...

Macja e zezë sjell fat, paragjykimi për to hidhet poshtë nga shkenca

Besëtytnia për macet e zeza që do të sillnin fat të keq kur i takojmë, aq më keq kur kalojnë rrugën, daton që në mesjetë. Një paragjykim i vështirë për t’u hedhur poshtë, pasi më 17 nëntor festohet një...

11 nëntor 2000/ Zjarri shpërtheu në tren, si vdiqën 150 skiatorët

Në tunelin e Kaprun-it, ndodh një tragjedi njerëzore. Katastrofa filloi kur një zjarr shpërtheu në një tren në ngjitje në tunelin e Gletscherbahn Kaprun 2 në Kaprun, të Austrisë në 11 nëntor 2000. Gjatë kësaj fatkeqësie, mbetën të vdekur...

“Perdja e hekurt”, rrëzimi i murit që ndau Gjermaninë

Jeta në dy anët e kufirit, ndërtimi dhe shembja e barrierës që ndau gjermanët për 28 vjet   Mё 9 Nёntor 1989 mori fund Lufta e Ftohtё globale mes diktaturave dhe demokracive. Liria e rifituar çoi nё afrimin mes Lindjes...

Misteri i statujave në ishullin e Pashkëve, bie miti se i krijuan jashtokësorët

Ishin Pashkët e vitit 1722. Admirali holandez Jacobs Roggeveen kishte zbuluar një ishull të ri në Oqeanin Paqësor. Ai e emëroi atë Ishulli i Pashkëve. Pranë bregdetit, ekuipazhi i tij pa barka të vogla të njerëzve lokal duke u...

Horoskopi ditor, 8 nëntor 2021

Dashi Mos prisni asgjë nga kjo ditë, sepse në këtë mënyrë gjithçka që do t’ju ndodhë rastësisht, do t’ju duket më e bukur. Përkushtohuni seriozisht për të arritur objektivat që keni menduar. Demi Mos bëni hapa mbrapsht nëse ndjeni me zemër se...

Horoskopi ditor, 6 nëntor 2021

Dashi Ditët e fundit keni pasur shumë debate me partnerin/partneren tuaj, por sot është më mirë që të ruani qetësinë dhe të dëgjoni këshillat e atyre që jua duan të mirën. Ndërsa në punë duhet të bëni kujdes dhe të...

Horoskopi ditor, 5 nëntor 2021

Dashi Sot do jeni më entuziastë dhe më të logjikshëm prandaj gjërat do ju ecin edhe më mirë. Nëse keni një lidhje do arrini më në fund t’i zgjidhni edhe disa probleme të hershme dhe do mendoni pozitivisht. Partneri do...

Horoskopi ditor, 4 nëntor 2021

Dashi Për të përjetuar dicka të bukur në dashuri, duhet të prisni fundjavën. Ndërkohë, menaxhoni cdo situatë me qetësi. Në punë do të keni lajme shumë të mira. Do të arrini të siguroni një kontratë të mirë ose të negocioni...

Të fundit

Moment i sikletshëm/ Tifozi kap nga të pasmet gazetaren sportive në transmetim live (Video)

Janë duke u zhvilluar hetimet nga komisariati i policisë së Empolit (Firence) për identifikimin e personit që, pasditen e...

Covid-19/ Regjistrohen 418 raste të reja në vendin tonë, 4 viktima në 24 orë

Gjatë 24 orëve janë regjistruar 4 humbje nga koronavirusin në vendin tonë. Ndërkohë 418 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me COVID. Njoftimi i plotë: Ministria e Shëndetësisë...

Me kostum popullor, Luana Vjollca uron Ditën e Pavarësisë: Ndihem burrneshë e kësaj toke

Në këtë ditë të shënuar për Shqipërinë nuk kanë munguar as urimet nga bota e showbizit. Moderatorja e dashur për publikun, Luana Vjollca ka...

Babai e nxorri nga shtëpia e BBV/ Flori Mumajesi strehon dhe merr përsipër rehabilitimin e Fifit

Para pak ditësh Fifi u largua nga shtëpia e BBV për shkak të gjendjes së saj të rënduar shëndetësore. Vendimi për t'u larguar erdhi...

Ceremonia e varrimit për dy nxënësit në Deçan, qindra njerëz u japin lamtumirën e fundit (Video)

Qindra persona kanë marrë pjesë ditën e sotme në ceremoninë e varrimit të dy nxënësve që u vranë dy ditë më parë në Gllogjan...