Kuriozitete

3 nëntor 2014/ Inagurohet “World Trade Center One”, ndërtesa më e lartë në Amerikë

Më 3 nëntor 2014, në New York, inagurohet World Trade Center One. E njohur si Qëndra Botërore e Tregtisë, ky gradaçel do të ishte 550 metra i lartë. Kostoja financiare për ndërtimin e tij do të ishte 4 miliardë...

Në Budapest mund të pish një kafe 700… dollarë

Policia hungareze ka futur në lupë hotelet e Budapestit, të cilët sistematikisht faturojnë turistëve çmime të tepruara. Në një bar në qendër të qytetit, kamerierët u kapën nga hetuesit duke i faturuar një turisti gjerman 210 000 florina (700 dollarë)...

Horoskopi ditor, 1 nëntor 2021

Dashi Jeta juaj ne çift do jete e qete gjate kësaj dite. Beni atë qe do mendoni me te arsyeshmen dhe keni për t’u ndier për mrekulli. Beqaret do kenë një dite te bukur dhe te mbushur me takime te...

Horoskopi për muajin nëntor 2021/ Çfarë parashikojnë yjet për ju

Dashi Nëntori do të jetë një muaj i ndryshimeve në shtëpinë tuaj, i cili do të shoqërohet me më shumë angazhime në shtëpi dhe familje, më shumë detyra që nuk do të shtyhen. Nëntori sjell vështirësi ose probleme me një...

Vdes në moshën 96-vjeçare i mbijetuari i Hiroshimës

Luftëtari kryesor kundër armëve bërthamore në Japoni, i cili i mbijetoi sulmit të parë me bombë atomike në botë, ka vdekur në moshën 96-vjeçare. Sunao Tsuboi ishte rrugës për fakultet kur u godit nga shpërthimi në Hiroshimë më 6...

Çmimi marramendës/ Ja sa shiten atletet e Michael Jordan në ankand

Një palë atlete të veshura nga ylli i basketbollit amerikan Michael Jordan janë shitur për një rekord prej 1.47 milion dollarë  në ankand. sIPAS BBC , Jordan përdori atletet  Nike Air Ani kuqezi gjatë sezonit të tij të parë me...

Pandemia “mbushi” xhepat e amerikanëve, shtohet numri i miliarderëve

Miliarderët amerikanë kanë rritur pasurinë e tyre përgjatë pandemisë me më shumë se dy herë, sipas një raporti të publikuar ditën e hënë. Sipas Institutit për Studime Politike për Pabarazinë dhe shoqatës Amerikanët për Taksimin e Ndershëm, pasuria e miliarderëve...

Kush ishte ambasadori amerikan në Tiranë në vitin 1933 që kishte 5 profesione

Nga Roland Qafoku  Ky eshte George Post Wheeler, ministri i SHBA-se ne Shqiperi ne vitin 1933-1934. Shikoni çfare prezence, çfare klasi, çfare hijeshie. Diplomat, prozator, poet, gazetar dhe studiues, ai e tregoi sa e donte Shqiperine jo vetem ne librin...

Historia që i habiti të gjithë/ Dalin fotot e nëntënjakëve, ja si duken ata

Pesë muaj më parë një 25-vjeçare në Marok, solli në jetë 9 fëmijë njëherësh, duke habitur jo pak opinionin publik. Sot, për herë të parë janë publikuar fotografitë e nëntënjakëve, tashmë pak më të rritur. Mësohet se gjendja e tyre...

Horoskopi ditor, 22 tetor 2021

Dashi Dite e mbushur me shumë vështirësi ka për të qenë kjo e sotmja sidomos për planin familjar. Nëse jeni në një lidhje do përballeni me një ambient të turbullt e të mbushur me debate të njëpasnjëshme. Po nuk u...

Të fundit

Covid-19/ Regjistrohen 418 raste të reja në vendin tonë, 4 viktima në 24 orë

Gjatë 24 orëve janë regjistruar 4 humbje nga koronavirusin në vendin tonë. Ndërkohë 418 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me...

Me kostum popullor, Luana Vjollca uron Ditën e Pavarësisë: Ndihem burrneshë e kësaj toke

Në këtë ditë të shënuar për Shqipërinë nuk kanë munguar as urimet nga bota e showbizit. Moderatorja e dashur për publikun, Luana Vjollca ka...

Babai e nxorri nga shtëpia e BBV/ Flori Mumajesi strehon dhe merr përsipër rehabilitimin e Fifit

Para pak ditësh Fifi u largua nga shtëpia e BBV për shkak të gjendjes së saj të rënduar shëndetësore. Vendimi për t'u larguar erdhi...

Ceremonia e varrimit për dy nxënësit në Deçan, qindra njerëz u japin lamtumirën e fundit (Video)

Qindra persona kanë marrë pjesë ditën e sotme në ceremoninë e varrimit të dy nxënësve që u vranë dy ditë më parë në Gllogjan...

Plumbat drejt autobusit i morën jetën të dyve/ Ledioni dhe Genta ishin miq të ngushtë, videot prekëse

Ledion Hamzaj dhe Gentiana Mustafaj, njëri 16 dhe tjetra 17 vjeç, janë dy nxënësit që humbën jetën në mënyrë tragjike në autobusin e sulmuar...