Hi-Tech

Pesë zhvillime teknologjike për t’i ndjekur gjatë vitit 2022

Nëse viti 2021 ishte vit kur bota kaloi nëpër tronditjen e shkaktuar nga COVID-19, viti 2022 do të jetë viti kur bota do të ecën mbi themelet e “normales së re” që e ka krijuar pandemia. Dy vjet me koronavirus...

Jeta dixhitale/ Intervistë me Megatronin: Vetëm qeniet njerëzore janë të mira ose të këqija

E përgëzuar nga shumë, e keqtrajtuar nga disa të tjerë, inteligjenca artificiale është tani protagonisti i përditshmërisë sonë.  Ajo është bërë një shoqëruese e vazhdueshme e ditëve tona: sipas shijeve tona, ajo sugjeron serialin e radhës për t'u parë në...

Bëhuni gati! WhatsApp do të bllokohet në miliona telefona javën e ardhshme

WhatsApp do të bllokohet në miliona telefona që nga java e ardhshme, me një numër iPhone dhe celularë Android që do të mbyllen përgjithmonë. Si përdoruesit e Apple ashtu edhe Android po nxiten të përditësojnë softuerin e tyre operativ përpara...

Internet me shpejtësinë e dritës / Google teston me sukses metodën e re të transmetimit

Shkencëtarët kanë testuar me sukses ofrimin e shërbimit të internetit përmes grimcave të dritës, duke cilësuar këtë si hap gjigant në drejtim të ofrimit të një shërbimi shumë herë më të shpejtë dhe me kosto më të ulët. Testimet janë...

Facebook nxjerr në treg syzet me të cilat dëgjoni muzikë, i përgjigjeni telefonatave dhe bëni fotografi e video

Facebook ka nxjerr në treg syzet inteligjente, të cilat iu lejojnë përdoruesve të dëgjojnë muzikë, t’u përgjigjen telefonatave, të bëjnë fotografi dhe video si dhe t’i ndajnë me përdoruesit e tjerë. Të quajtura “Ray-Ban Stories”, syzet vijnë në 20...

Xiaomi lë prapa Apple për herë të parë në shitjet globale

Grupi kinez i teknologjisë Xiaomi ka lënë prapa Apple për herë të parë në shitjet globale, duke u bërë kështu shitësi i dytë më i madh në botë i aparatëve celularë në tremujorin e dytë të vitit. Pozicioni i ri...

WhatsApp sjell risinë e re: Mund të dërgoni mesazhe pa përdorur celularin

WhatsApp po teston një veçori të re që do t'i lejojë njerëzit të dërgojnë mesazhe pa përdorur telefonin e tyre për herë të parë. Aktualisht, WhatsApp është i lidhur me telefonin e një përdoruesi dhe aplikacionet e tjera kanë...

WhatsApp teston karakteristikën e re, përdoruesit do të dërgojnë mesazhe pa përdorur telefonin

Aplikacioni i WhatsApp po teston një karakteristikë të re e cila do t’iu lejojë për herë të parë përdoruesve të dërgojnë mesazhe pa përdorur telefonin e tyre. Aktualisht, aplikacioni që të funksionojë në desktop, duhet të lidhet nëpërmjet internetit me...

Çfarë do të ndodhë me ata që kanë shumë “like”? Instagrami sjell risinë e fundit

Instagrami ka zbuluar se do t’i japë përdoruesve opsionin për të fshehur pëlqimet në postimet e tyre, në përpjekje për të mbrojtur shëndetin mendor. Në këtë mënyrë do të bëhet për të bërë një test global të vogël, që do...

Elon Musk zbulon pse shpërtheu Starship

Ulja e Starship SN10 nuk ishte aq e qetë sa dukej në shikim të parë. Javën e kaluar SpaceX kreu një fluturim provë me raketën e saj Starship. Menjëherë pas provës së fluturimit në lartësi të lartë, Starship SN10,...

Të fundit

Pesë zhvillime teknologjike për t’i ndjekur gjatë vitit 2022

Nëse viti 2021 ishte vit kur bota kaloi nëpër tronditjen e shkaktuar nga COVID-19, viti 2022 do të jetë...

Lot dhe emocione/ Nuk shihen prej kohësh, Ilir Shaqiri merr surprizën e ‘jetës’ në shtëpinë e Big Brother Vip

Nje mesazh emocionues e me pas nje kenge e dedikuar nga vajza e tij, Emili ishte surpriza qe balerini i njohur Ilir Shqiri mori...

Konfirmohet rasti i parë në botë me “Florona”, gripi sezonal kombinohet me COVID-19

Izraeli ka detektuar rastin e parë në botë të sëmundjes “Florona”, sëmundje kjo e cila është infeksion i dyfishtë, COVID-19 dhe grip. Rasti, sipas mediave,...

Ekspertët gjermanë: Omicron do të sjellë fundin e pandemisë!

Varianti Omikron mund të sjellë fundin e pandemisë dhe kalimin e saj në sëmundje endemike. Ekspertët gjermanë shpjegojnë se ekzistojnë koronaviruse me të cilët...

Big Brother shtyhet me një muaj, ja shuma që do të përfitojë çdo finalist

Big Brother Vip do të shtyhet me një muaj. Ndryshe nga c’ishte parashikuar finalja e madhe nuk do te jetë më 14 janar, por...