OP-ED

Greqiciteti i një censusi

Vera e re në fuçinë e vjetër Nga ROLAND QAFOKU Në faqen zyrtare të CIA-s, në seksionin ciafactbookalbania (Linku: https://www.cia.gov/the-world-factbook/countries/albania/#people-and-society) jepen të dhënat të detajuara për vendin tonë. Në të shkruhet se popullsia e Shqipërisë e update-uar në vitin 2023 është...

Kosova nuk është Krimea

Nga Sander Lleshaj Njësia ushtarake që sulmoi sot befasisht Policinë e Kosovës më solli ndërmend pamjet e vitit 2014, kur Rusia sulmoi Krimenë një ushtri anonime, pa simbole dhe shenja identifikuese, duke përdorur shpërfillur krejtësisht ligjet e luftës. Të ashtuquajturit „little...

Një agresion që duhet të rikthejë Perëndimin në Kosovë

Nga Mero Baze Sulmi i një grupi terrorist në veri të Kosovës kundër forcave policore atje është sulm ndaj Republikës së Kosovës. Nuk është as incident, dhe as ngjarje e rastësishme. Është sulm i paprovokuar nga policia e Kosovës, dhe...

Parada e shpifur me dëshmitarët e Gërdecit, 15 vite më pas

Nga Mero Baze Fatmir Mediu e gjeti një mënyrë se sit ë shtyj edhe një herë gjyqin ndaj tij, duke hequr dorë ng gjykimi I shkurtuar dhe duke kërkuar seancë normale ku ka thirrur gjysmën e botës, të cilët ndoshta...

Ekuacioni që Saliu duhet ta zgjidhë

Nga Spartak Ngjela Saliu po ndihet i trembur, por nuk po bën asgjë që të tregojë që është i pafajshëm. Asgjë. I. Duke thënë se akuzuesit gënjejnë, Saliu nuk po thotë asgjë. Duhet të tregosh provat e tua që ty dhe familjen...

Lermontovi, poeti plot ndjenja të bukura që shkroi dhe vdiq si romantik

Nga Shpendi Topollaj Përfytyroni këtë skenë: sipër një gremine në malin Mashuk, jo larg qytetit Pjatigorsk, dy oficerë me pisqolla në duar, shënojnë njëri - tjetrin. Pas shenjës së sekundatit, majori sedërmadh Nikollaj Martinov qëllon mbi shokun e tij të...

Rrëfimi i Ben Blushit: “Miku im polic vrau veten me armë, pse e admiroj atë njeri”

NGA BEN BLUSHI Një njeri që e njoh prej 30 vjetësh vrau veten. Disa muaj më parë ishte diagnostikuar me kancer në pankreas dhe pas shumë përpjekjeve, torturave përpëlitëse dhe netësh pagjumë, vendosi ta sulmonte tumorin me tuba dhe thika...

Disa përfundime lokale të oborrit tonë nga mbledhja e Këshillit të Sigurimit

Nga Bajram Peçi Shqipëria ka radhën të drejtojë mbledhjen e Këshillit të Sigurimit. Ajo është zgjedhur për herë të parë anëtare jo e përhershme në organin e lartë të OKB-së për periudhën kohore 2022-2023, por pak muaj para se të...

Historia shqiptare në dorë të sharlatanëve fejsbukistë

Nga Leonard Veizi Çfarë po ndodh me Historinë e Popullit Shqiptar? Deri në vitin 1990 kishim një histori që mbante vulën e Akademisë së Shkencave. Praktikisht nuk kishin ndonjë mundësi për të marrë dhe një variant tjetër të historisë tonë. Sepse...

Shqipëria dhe Kosova në BE më 2030, mes ëndrrës dhe demagogjisë?!

Nga Ben Andoni Muajt e fundit kanë qenë ‘mbresëlënëse’ për proceset integruese të Ballkanit Perëndimor. Pas një maratone të madhe procedurash, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut arritën që të hapin negociatat e anëtarësimit; Bosnja pas tollovisë së brendshme dhe ndarjeve...

Të fundit

Shkaktarë të zjarreve në tre fshatra të Tepelenës, në pranga 48-vjeçari!

Një 48-vjeçar është vënë në pranga, ndërsa dy të tjerë janë vënë nën hetim nga policia, si përgjegjës për...

Varroset sot polici që u vra nga grupet e armatosura serbe në veri të Kosovës

Afrim Boshnjaku, polici i Kosovës që ra dje në krye të detyrës gjatë një përleshje me armë zjarri me një grup të armatosur serb...

Vrasja e policit në veri, Kosova sot në ditë zie për nder të Afrim Bunjaku!

Kosova sot është në ditë zie në nderim të policit Afrim Bunjaku i cili u vra të dielën e 24 shtatorit gjatë  përleshjeve me...

Vdes bosi i mafias italiane Matteo Messina Denaro, vuante prej kohësh nga kanceri

Matteo Messina Denaro ka vdekur në moshën 61 vjeçare. Bosi i ‘Cosa Nostra’ , i arrestuar më 16 janar pas 30 vitesh në arrati,...

Emrat që po cilësohen si ‘jashtë mode’

Emrat sa vijnë dhe dalin nga moda. Olive, që dikur shihej si emër i vjetër në Britani, tani është sërish në trend. Sophie Kihm, eksperte...