OP-ED

110 vjet Pavarësi. Po bashkim kombëtar?

 Nga Ekrem Spahiu 28 nëntor 2022: 110 vjet të pavarur si shtet shqiptar, por të ndarë përgjysmë si komb. Aq sa arritje historike, aq edhe dramë kombëtare. Por të gjitha kombeve të ndara u takon e drejta natyrore të jetojnë...

Shqiptarët, kur çështjet globale i shtrojnë për zgjidhje duke pirë raki

Nga Leonard Veizi Paravolitë nuk janë bërë për gojën tënde o njeri, - i thoshte dhespoti i kazasë, kaçakut Kajo, që një Zot e di nga i ishte futur në dhomën e gjumit brenda kishës në mesin e natës dhe...

Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë erdhi nga vetë shqiptarët

Nga Kastriot Kotoni Kryengritjet e përgjithshme çlirimtare të vitit 1912 ishte rrjedhojë e masave administrative dhe ushtarake që ndërmori Porta e Lartë për të shtypur kryengritjet e vitit 1911. Nën kryesimin e Ismail Qemalit u mblodhën në Stamboll disa...

Profesionistëve: shëroni veten

Rishi Sunak duhet të përfundojë sfidën e Thatcher dhe t'u kërkojë mjekëve, avokatëve, mësuesve dhe akademikëve të përqafojnë ndryshimin. Nga Simon Jenkins Deklarata buxhetore e Jeremy Hunt javën e kaluar mund të qetësojë tregjet. Nuk ka gjasa të qetësojë klientët e...

Mos e bëj o trim…!

Nga Plator Nesturi Që shqiptarët janë kokëfortë dhe i shkojnë drejt pa llogarit pasojat kjo nuk është diçka e re. Por që me kaq kokëfortësi të veprojnë edhe politikanë që janë prej 30 vitesh karrierë e që duhet të quhen...

Njerëzit po vdesin duke pritur për kujdes social

Një kufi në shumën që paguajnë individët injoron nevojat shumë më të mëdha të atyre që nuk kanë fare kujdes Nga Polly Toynbee Jo absolutisht gjithçka në buxhetin e javës së kaluar ishte e gabuar. Por një gjë që u bë...

Ashtu, ashtu!, Rusia do të jetë këtu

Nga Frrok Çupi Shprehjen ‘ashtu, ashtu!’, e mora nga e folura e shqiptarëve të Kosovës. Më duket më e shkurtër dhe gati aforizëm, krahasuar me të folmen në Tiranë, ku mund ta thuash fjalë për fjalë ‘sido që të ndodhë,...

CNN: Çfarë do sjellë ‘stuhia diplomatike’ e Presidentit kinez Xi Jinping

Xi Jinping mund ta ketë hedhur poshtë përshkrimin që i ka bërë presidenti amerikan Joe Biden për shekullin e 21-të kur e ka quajtur një betejë midis demokracive dhe autokracive, por siç treguan samitet e G20 dhe APEC, udhëheqësi...

Cop27, konferencat klimatike thjesht nuk po funksionojnë

Në vend të një fryrje globale, na duhet diçka më e vogël, më e dobët dhe plotësisht e fokusuar në krizën në fjalë  Nga Bill McGuire Në fund, shakatë e fundit në takimin e Cop27 në Sharm el-Sheikh së paku përfunduan...

Mos u frikësoni për lindjen e foshnjës e 8 miliardë

Nuk duhet të alarmohemi nga rritja e popullsisë globale; është pabarazia, lakmia dhe shpërdorimi që janë problemet reale të epokës sonë. Nga Danny Dorling Lajmi i personit të 8 miliardë që iu bashkua species sonë javën e kaluar ishte një çështje...

Të fundit

Kuvendi i Shqipërisë me dy kryeministra dhe dy kryetarë, valëvliten 2 flamujt!

Sot në Kuvendin e Shqipërisë do të mbahet mbledhja e përbashkët e Kuvendit të Kosovës dhe Kuvendit të Shqipërisë.Mbledhja...

Nis mbledhja e Kuvendeve/ Rama pret Kurtin me këngë popullore!

Kryeministri Edi Rama dhe Albin Kurti u takuan në oborrin e Parlamentit shqiptar. Ata u pritën me këngë dhe valle shqiptare. Më pas dy liderët...

Pena e artë që firmosi proklamatën e pavarësisë

Në vigjilie të 110-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, ditën që shënjoi historinë e një kombi, analisti Roland Qafoku ka ndarë një foto tepër të...

Aksident tragjik në autostradën Durrës-Tiranë, vdesin dy vajza, plagoset rëndë shoferi

Një aksident tragjik ka ndodhur mëngjesin e sotëm, ku kanë humbur jetën dy vajza dhe është plagosur rëndë shoferi 26-vjeçar. Sipas policisë, në orët e...

Do të ketë aksionere serbë në Portin e Durrësit? Alabbar: Kam disa partnerë nga…

Mohamed Alabbar ka mohuar akuzat se në kompaninë e tij, Eagle Hills që do të marrë përsipër ndërtimin e Portit të ri turistik të...