OP-ED

Aforizma mbi populizmin dhe nacionalizmin, identitetin dhe imazhin, diplomacinë publike dhe median

Nga Prof. Lisen BASHKURTI Populizmi -Populizmi është abuzimi më i madh me popullin. -Populizmi është përpjekje për të sensibilizuar njerëzit e thjeshtë që ndjehen të shpërfillur nga grupet e instaluara elitare. -Nuk është populli që krijon populizmin, por janë populistët që mashtrojnë popullin. -Populistët...

Leonard Karaj: Rama po keqqeveris, PD-ja ‘paguan’ gafat e së shkuarës

Ekskluzive Ndryshe nga zgjedhjet e kaluara të këtyre 30 viteve, është ende e vështirë të përcaktohet qartësisht se nga do të anojë pushteti pas 25 prillit. Taktikat e opozitës dhe mazhorancës për të maksimalizuar votat dhe shtimi i elektoratit gri...

Viti 2020 për Kosovën, mbaroi aty ku filloi

Nga Prof. Lisen Bashkurti

Finlandezë të humbur!

Nga Nazim Rashidi

Të fundit

Aktori e thotë troç: Në SHBA punova në ndërtim dhe roje. Ça kujtoni ju se punojnë shqiptarët andej?!

Aktori i humorit Xhevahir Zeneli, ka thënë se kur ka jetuar në Amerikë, ka punuar si roje nate. Ai...

Angela Merkel: Kjo pandemi është katastrofa e shekullit

Kancelarja gjermane theksoi në konferencën e shtypit se infektimet po ulen, por virusi mbetet i rrezikshëm. Ajo u shpreh optimiste për marrëdhëniet me SHBA. Kancelarja...

Varianti i ri i koronavirusit, Oxford nis punën për vaksinën e re

Shkencëtarët nga Universiteti i Oxfordit po përgatiten të prodhojnë versione të tjera të vaksinës sa më shpejt të jetë e mundur, të cilat do...

Joe Biden rikthen karantinën dhe testin për këdo që hyn në SHBA

Presidenti Joe Biden dhe Nënpresidentja Kamala Harris po i kushtojnë një vëmendje të madhe përgjigjes të qeverisë federale ndaj pandemisë së koronavirusit. Zoti Biden pritet...

Sali Berisha kujton 21 janarin: Garda veproi sipas ligjit, arsyeja përse qëlluan…

Ish-kryeministri Sali Berisha ka treguar versionin e tij të ngjarjes së 21 janarit 2011, ku pas protestave të dhunshme para Kryeministrisë mbetën të vrarë...