OP-ED

Votimi i Ramës, akt lufte ndaj opozitës

Nga Mili Xhani, kryeredaktor i KOHA JONE. 106 burra dhe gra të Parlamentit gjysmak vendosën sot t’i shpallin luftë rreth 3 milionë shqiptarëve. Në mënyrë anti ligjore dhe me proces votimi të manipuluar, nën udhëheqjen e Edi Ramës, Parlamenti njëpartiak...

Komunizmi shqiptar dhe televizioni italian Rai

Nga Krenar Sevdari Një libër me vlera shumë të mëdha në shumë plane, i ndërtuar me fjali të thjeshta, të trupëzuar në një ritëm që ecën si rrahjet e një zemre. Një libër në të cilin çdo njeri që ka...

Pandemia që nuk i tut shqiptarët

Nga Leonard Veizi https://youtu.be/hyMsuL11xJM Thuhet se jo çdo gjë e keqe vjen vetëm për keq. Ka dhe ajo të mirat e saj. Vetëm se duhet të jesh pak i vëmendshëm e ca avangardë dhe të kuptosh me nuhatje se ku gjendet...

“Kush ndot më shumë, paguan më shumë”

Nga Prof. Seit SHALLARI “Kush ndot më shumë paguan më shumë”. Pse menaxhimi i mbetjeve urbane ne Shqipëri duhet të ndryshojë. Banorët paguajnë padrejtësisht për bizneset. “Kush ndot paguan” është parim i së drejtës mjedisore i pranuar jo vetëm në Shqipëri...

E ardhmja e bankave – një lidhje e re me klientët

Bankat e të ardhmes do të jenë të orientuara drejt “modelit bionik”, një përzierje ndërmjet teknologjive numerike dhe kontakteve njerëzore, duke u adaptuar me revolucionin digjital që po përfshin tërësisht sistemin bankar tradicional. Bankat po gjenden përballë sfidave të...

“Lufta e listave”,zhurma që nuk sjell demokraci

Nga Leonard Karaj Nuk ka sistem zgjedhor perfekt. As vende lidere të demokracisë, si shtetet nordike, britanike apo edhe Amerika, nuk kanë arritur të gjejnë një formulë të pakontestueshme (madje jo rrallë herë kanë qenë edhe shumë larg të qenit...

Nga Roland Qafoku posaçërisht për “Fjala”: Genci dhe Besniku

Nga Roland Qafoku https://youtu.be/yhIjDUhscyU Ka një sforco në Partinë Demokratike për hapjen dhe kthimin në të të disa figurave që quhen të ikura. Dalja e Besnik Mustafajt në krah të Lulzim Bashës, në vizitën e tij në Kosovë, ishte shenjë simbolike...

Të fundit

Foto për here të parë/ Helena Kadare, gruaja që dashuroi gjeniun

Muzeu "Shtëpia Studio Kadare" ka publikuar disa foto për herë të parë të Helena Kadaresë kur ka qenë vajzë,...

Regjistrohen 552 raste të reja me koronavirus brenda 24 orëve në Itali, rikthehet frika

Infeksionet e koronavirusit në Itali vazhdojnë të rriten: në 24 orët e fundit ka pasur 552 raste të reja, krahasuar me 402 ditën e...

Foto që s’duhen humbur/ Burri komplet i zhveshur vihet në ndjekje të derrit “hajdut”

Një moment i pazakontë është regjistruar pranë një liqeni në Berlin. Një burrë është fotografuar komplet i zhveshur teksa ndiqte një derr të egër dhe...

‘I kanë marrë zvarrë mësuesit në mitingje,’ denoncimi i PD-s denoncimi i PD-së

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi deklaroi se institucionet arsimore drejtohen nga persona të komanduar politikisht. Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Boçi...

Miranda Hoxha: Del Frroku e gjuan Meçon, mos u çudit kur të dalë të drejtojë ndonjë studio plot me bu”r”a

Lidhur me akuzat që gazetari Frrok Çupi hodhi ndaj gazetares dhe moderatores Sonila Meço ka ardhur një reagim dhe nga Miranda Hoxha. Në një postim...