OP-ED

Sot dashuria barazohet me seks?!

Nga Mitro Çela Disa ditë më parë në redaksi erdhi një telegram. E dërgonte Stefania nga Përmeti... "Po më zë shtëpia brenda! Ndihmë!..." Gazetarët zgurdulluan sytë. Habi e mesme. Paska telegram edhe në epokën e internetit?! Në fillim kujtova melodinë e...

Dita e sotme e veçantë, provo të ndryshosh jetën tënde

Nga Përparim Kabo Dita e sotme është shumë speciale...ka tre 20-ta...pra tre here 2-shin engjëllizues dhe tre 0 si energjia fillestare e cila nënkupton krijimin, hapjen, nisjen për ndryshim. Në jetë duhet motivimin ai krijon energji, energjia të jep besim se...

Dy fjalë për Fjalën, nga Ylli Manjani

Pak ditë më parë, gazetarja Blerina Gjoka më telefonoi dhe më kërkoi një intervistë për një gazetë të re që do quhej Fjala. U intrigova të them të drejtën për dy arsye të atëçastshme: së pari ç’është kjo nismë për...

Fjala do të jetë e lirë

Redaksionale Në qytetin gjerman të Maincit, afro 600 vite më parë, nisi punën shtypshkronja e parë në botë, shtypshkronja e Gutenbergut, duke printuar librat e më tej gazetat në formatin që njohim ende sot. Pas 6 shekujsh rezistencë, vetëm në...

Përsiatje/ Të jetosh në rrugët e mbushura me mbetje qensh

Nga Leonard Veizi E di nga çfarë vuajnë sot shqiptarët? T’i lëmë mënjanë problemet me aparatin tretës, atë të traktit urinar dhe toksinat e zorrës së trashë. Po e anashkalojmë dhe papunësinë, krimin e organizuar apo korrupsionin e aparatit shtetëror....

Nevojiten shkolla riedukimi për të rinjtë e përfshirë në drogë e dhunë

Nga Xhoi Jakaj U mbushën burgjet plot e përplot, ca me të drejtë e ca kot më kot. Shto dhe faktin që nuk ka gjykata, sepse janë gjyqtarët në veting, e një dosje qëndron vite të tëra pa i ardhur...

Inflacion VIP-ash, me “zogj”, kallashnikovë e kobure në brez

Nga Leonard Veizi Ma hëngri shpirtin kjo puna e VIP-ave. Dhe në Shqipëri ne kemi jo pak të tillë. Realisht VIP-a apo të fabrikuar si të tillë, për këtë çështje vështirë të japë zgjidhje edhe gjyqi i Hagës. Nja 30 vite më...

Avokatia, një sfidë ku pakkush ia del të gjejë një akord

Nga Denisa Daka* Përgjatë punës çdo avokat takon e suporton njerëz që dikur i besonin fort njëri-tjetrit! E në këtë rrugëtim sa njerëzor e të vështirë, mes problemeve, ngjarjeve a ndodhive shumë herë të forta e të mprehta, shoh e konstatoj...

Në turin arkeologjik të emrave, nga Teuta e Agroni te Pamela e Andersoni

Nga Leonard Veizi Çudi e madhe me emrat e shqiptarëve. Në lashtësi të çante emri Bato, aq sa mund të mendosh se ky emër ishte i përhapur në dy të tretat e popullsisë ilire. Nga mesjeta u përqafua fort emri...

Lira Gjika: A mund t’i njohim fëmijët tanë?

Nga Lira Gjika Ira 8 vjeçe, detyroi Sonien, shoqen e saj, t'i jepte disa lekë, me pretendimin, se sëbashku i kishin bërë një dhuratë mësueses për 7 marsin. Edhe pse Sonia nuk kish qenë dakord për shpenzimin e tepërt dhe...

Të fundit

Foto që s’duhen humbur/ Burri komplet i zhveshur vihet në ndjekje të derrit “hajdut”

Një moment i pazakontë është regjistruar pranë një liqeni në Berlin. Një burrë është fotografuar komplet i zhveshur teksa ndiqte...

‘I kanë marrë zvarrë mësuesit në mitingje,’ denoncimi i PD-s denoncimi i PD-së

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi deklaroi se institucionet arsimore drejtohen nga persona të komanduar politikisht. Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Boçi...

Miranda Hoxha: Del Frroku e gjuan Meçon, mos u çudit kur të dalë të drejtojë ndonjë studio plot me bu”r”a

Lidhur me akuzat që gazetari Frrok Çupi hodhi ndaj gazetares dhe moderatores Sonila Meço ka ardhur një reagim dhe nga Miranda Hoxha. Në një postim...

Projektligj për mbrojtjen e vlerave të UÇK-së, ja çfarë po diskutohet në Kuvendin e Kosovës

Kuvendi i Kosovës ka nisur të premten shqyrtimin e Projektligjit për Mbrojtjen e Vlerave të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), pas propozimit që i...

Pipero tregon bisedën me infermieren që s’besonte te Covid: Më mori ne telefon më tha…

Mjeku i spitalit Infektiv, Pëllumb Pipero ka komentuar një mesazh të një qytetari, i cili shprehej se në shumë raste vdekjesh, u është thënë...