Politikë

Shtatori në Parlament? Basha do zgjedhë të dalë edhe në shesh

Kryedemokrati Lulzim Basha ka dhënë sinjale se në muajin shtator, kur fillon edhe jeta parlamentare, mund të zhvillojë protesta duke “mbërthyer” sheshet. Edhe pse jo në mënyrë të drejtëpërdrejtë, ai e ka nënkuptuar reagimin nëpërmjet protestave. Kreu i Partisë Demokratike,...

Majlinda Bregu: Vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të punojnë së bashku

Sekretarja e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal të Ballkanit Perëndimor, Majlinda Bregu, shpjegon në intervistë me DW pse duhet të vazhdojë Procesi i Berlinit edhe pas largimit të kancelares Angela Merkel. Zonja Bregu, në Ballkanin Perëndimor është krijuar përshtypja se Procesi...

Raporti i OSBE kritika për Metën: Bëri fushatë kundër partisë në pushtet, gjuha e përdorur ishte konfrontuese

Raporti i OSBE/ODIHR në përfundimet e tij finale për zgjedhjet e 25 prillit ka kritikuar edhe veprimet e presidentit Ilir Meta. Në raport thuhet se presidenti ka bërë fushatë hapur kundër partisë në pushtet. 'Në cilësinë e tij zyrtare, Presidenti...

Presidenti Ilir Meta dekreton tre ligje

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar tre ligje. Në njoftimin zyrtar të presidencës thuhet se Meta ka dekretuar: - Ligj nr.92/2021 “Për ratifikimin e marrëveshjes së garancisë ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH), për marrëveshjen...

Hynë në listën e PD-së, aleatët e opozitës mbeten pa para

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka miratuar dje tre vendime që kanë të bëjnë me zgjedhjet e 25 prillit. Vendimi i parë ka të bëjë me përcaktimin e vlerës në para të një vote, prej 85 lekësh. Po ashtu KQZ...

Grida Duma ngatërron Bajramin e madh me Kurban Bajramin, komentuesit: Paske pi içik o jetë

“Bajrami i madh, falja e namazit herët në mëngjes, vizitat tek fqinjët e të afërmit për t’i uruar dhe ndjenja e të qenit pranë njëri-tjetrit na jep dritë dhe qetësi shpirtërore”...kështu e nis urimin e saj deputetja e PD-së,...

Mark Marku flet troç për çështjen “Berisha”: Po dëmton PD-në, duhej të ishte larguar nga politika

Deputeti i zgjedhur i PD-së, Mark Marku deklaron se duhet të ketë një “ngrirje” të përkohshme të marrëdhënies së Sali Berishës me grupin e PD-së. Sipas tij, shpallja "non grata" e Berishës nga ShBA është një kosto për PD-në, por...

Nishani: Teatër absurd, Basha u tregoi “dhëmbët” demokratëve

Ish-Presidenti Bujar Nishani e konsideron mbledhjen e Kuvendit Kombëtar të Partisë Demokratike “një teatër absurd”, teksa nuk i kursen kritikat ndaj kreut të sa Lulzim Basha, ai thotë se përpjekja, persistenca dhe beteja për ta shpëtuar PD dhe për...

“Një teatër absurd”/ Nishani: Kuvendi Kombëtar i PD u mblodh për të mbuluar hallin politik të kryetarit

Ish-Presidenti Bujar Nishani e konsideron mbledhjen e Kuvendit Kombëtar të Partisë Demokratike “një teatër absurd”, teksa nuk i kursen kritikat ndaj kreut të sa Lulzim Basha, ai thotë se përpjekja, persistenca dhe beteja për ta shpëtuar PD dhe për...

Berisha del blof, denoncon si ‘arë të narkopartisë’ drogën e mbjellë në mes të misrit në Bosnje-Hercegovinë

Një tjetër 'denoncim i bujshëm' i ish-Kryeministrit Sali Berisha me një kërkim të thjeshtë në 'google' rezulton një 'shaka pa kripë'. Berisha këtë herë ka menduar se 'ka bërë bingo' me një denoncim në Facebook-un e tij ku pretendonte se...

Të fundit

Ujësjellësit, mrekullitë inxhinierike që shkonin kudo ku shkonte Roma

Nga gjithë veprat inxhinierike të lashtësisë, ujësjellësit romakë janë ndër më të jashtëzakonshmit. Zakonisht, qytetet e lashta ngriheshin pranë...

Johan Sebastian Bah, “Babai” i muzikës që vdiq i verbër duke kompozuar

Johan Sebastian Bah lindi më 21 mars 1685 në Eisenach; dhe u nda nga jeta më 28 korrik 1750 në Leipzig. Njihet si “babai” i...

Anastas Angjeli & Adrian Civici/ “PËRBALLË KRIZËS – Sfidat e teorisë dhe politikave ekonomike”

Botimi i një libri të ri, aq më tepër një libri që analizon në këndvështrimin akademik e shkencor realitetin dhe sfidat më të rëndësishme...

Sulmi Nazist mbi Rusinë, Stalini nxjerr urdhrin: Dezertorët pushkatohen

Në korrikun e vitit 1942, gjatë Luftës së Dytë Botërore, udhëheqësi sovjetik Joseph Stalin shpall urdhërin nr. 227 në përgjigje të përparimit të trupave...

“Njeriu Kennewick”, fosili 9 mijë vjeçar që hapi debatet e mëdha në Amerikë

Eshtrat e një njeriu parahistorik gjenden në afërsi të qytetit Kennewick, shteti Washington. Sot ato janë të njohura si Eshtrat e Njeriut Kennewick. Analizat...