Këshilla&Shëndeti

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda. Covid-19 me variantet e reja të tij dhe gripi stinor pritet të përhapen me shpejtësi përgjatë vjeshtës dhe dimrit. Për t’u mbrojtur...

Ja sa orë gjumë duhet të flemë për të qenë të shëndetshëm

Sipas një studimi, i cili përfshiu 100 të moshuar u vu re se personat që flinin 8 orë gjumë kishin funksionim më të mirë të trurit. Kishte një ndikim në aftësitë njohëse te ata që bënin më pak se...

Soda e bukës dhe përfitimet e saj

Soda e bukës njihet si “ilaç” i shkëlqyer natyror. Përveçse për dhëmbët, soda e bukës mund të përdoret në shumë mënyra të tjera që do t’jua bëjnë jetën më të lehtë. Deodorant Pak njerëz e dinë, por soda e bukës mund...

Ekspertët tregojnë zakonet e pirjes që duhet të shmangni nëse jeni mbi 50 vjeç

Kur keni më shumë se 50 vjet përvojë jete, ka të ngjarë të dini një ose dy gjëra për trupin tuaj dhe shëndetin e përgjithshëm. Ndoshta e keni kuptuar që të pini disa gota verë ju godasin si një...

Terapia që arrin shkatërrimin e tumoreve tek të sëmurët në fazën e fundit

Një trajtim i ri i kancerit mund të zhdukë përfundimisht tumoret tek pacientët e sëmurë, kanë zbuluar shkencëtarët. Sipas studiuesve në Institutin e Kërkimeve të Kancerit (ICR), Londër dhe në fondacionin e besimit Royal Marsden – NHS, në një provë...

Ushqimet që luftojnë depresionin dhe ju bëjnë të lumtur

Ushqimi dhe lumturia është një realitet i vërtetë. I ashtuquajturi ushqim humori është grupi i ushqimeve që përmbajnë triptofan, një substancë e aftë të stimulojë prodhimin e serotoninës dhe për këtë arsye të na japë energji, të luftojë depresionin...

Ftohja dhe gripi/ Këshillat kryesore para dimrit për të larguar simptomat në më pak se 24 orë

Ftohjet e zakonshme dhe infeksionet e tjera të frymëmarrjes janë në rritje të vazhdueshme, duke përhapur kollitje dhe teshtima, sëmundje më të rënda duke bërë që disa të raportojnë ftohjet e tyre më të këqija ndonjëherë. Mos kini frikë, me...

Ushqimet e vjeshtës që ju ndihmojnë për të forcuar sistemin imunitar

Ushqimi i vjeshtës është i pasur me antioksidantë, të cilët janë shumë të dobishëm në luftën kundër sëmundjeve të ndryshme, sepse parandalojnë oksidimin e qelizave. Nëse doni të forconi mbrojtjen tuaj imune, përfshini këto ushqime në dietën tuaj. Gështenja Gështenjat rekomandohen...

Kanceri i pankreasit: Modifikimi i mikromjedisit për ta bërë imunoterapinë të funksionojë

Modifikimi i mikromjedisit tumoral për të synuar terapitë edhe në tumoret që i rezistojnë trajtimeve më inovative. Si adenokarcinoma duktale e pankreasit, një sëmundje agresive dhe e vështirë për t’u trajtuar, nga të cilat mbi 13,000 raste të reja...

Dieta e vjeshtës, dhjetë ushqime miqësore për të qëndruar në formë

Me vjeshtën fillojnë përsëri të gjitha aktivitetet dhe mbushja me energji, detoksifikimi i trupit është një mënyrë e mirë për t’u përballur me periudhën më të ngarkuar. Falë natyrës, përveç luftimit të lodhjes dhe stresit, ne gjithashtu mund të...

Të fundit

“Përputhen”/ Konfrontim fizik mes Brunos dhe Hysenit, largohet njëri prej tyre

Një debat i ashpër ka ndodhur mes Hysenit dhe Brunos gjatë publicitetit të puntatës të ditës së hënë. Pasi Bruno...

Vëllai i ish-anëtarit të “Bandës së Fierit” dhe biznesmen/ Kush është Demir Backa, 57-vjeçari që u vra sot në Fier?

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Fier ku 57-vjecari Demir Backa është qëlluar për vdekje nga një automjet në lëvizje. Sipas...

Lajm i Fundit/ Atentati në Fier, ndërron jetë 57-vjeçari pronar i një lokali

Ka ndërruar jetë i plagosuri pak momente më parë në Fier nga të shtënat me armë. Mësohet viktima dyshohet të jetë Demir Backa pronar i...

Rama viziton xhaminë dhe varrin e Muhamed Aliut në Kajro/ “Ishte shqiptar dhe themeloi Egjiptin e ri”

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Kajro, Egjipt, në një vizitë zyrtare. Gjatë ditës së sotme ai ka vizituar xhaminë dhe varrin e Muhamed Aliut,...

Detaje të reja/ Autori qëlloi në lëvizje, i plagosuri 57-vjeçar ndodhej brenda mjetit të parkuar

Të shtëna me armë zjarri janë regjistruar mbrëmjen e sotme pranë zonës së njohur si ish-QTU në Fier. Sipas Balkan Web autori ka goditur...