Këshilla&Shëndeti

Obeziteti i fëmijëve: shkaqet dhe pasojat

Nga Rovena Xhafa Obeziteti i fëmijëve ka arritur nivele epidemike si në vendet e zhvilluara ashtu edhe në ato në zhvillim. Mbipesha dhe obeziteti në fëmijëri kanë ndikim të rëndësishëm si në shëndetin fizik ashtu edhe në atë psikologjik. Fëmijët...

Pandemia mund të ishte menaxhuar më mirë. Kështu thotë revista shkencore “Lancet”

Revista shkencore Lancet vlerëson menaxhimin global të pandemisë dhe tërheq veshët e më shumë se njërit, duke pretenduar se miliona vdekje mund të ishin shmangur. Mbi 17 milionë vdekje: ky është çmimi që duhet të paguajmë (dhe ende po paguajmë)...

1 Tetori: Dita botërore për luftën kundër hepatit C

Organizata Botërore e Shëndetësisë shpalli 1 tetorin Ditë botërore për luftë kundër hepatit. “Në korniza botërore rreth 600 milionë persona janë infektuar nga virusi i hepatit C dhe B. Të dy sëmundjet mund të shkaktojnë ndezje në mëlçisë dhe...

Rezulton e suksesshme kura eksperimentale për Alzhaimerin

Rezultatet e një ilaçi që duket se ngadalëson sëmundjen e Alzhaimerit përfaqëson një “moment historik”, janë shprehur ekspertët. Kompanitë farmaceutike Eisai dhe Biogen kanë sqaruar se medikamenti i tyre funksionon kur rekomandohet në fazat e para të sëmundjes. Detajet e studimit...

Barnat anticovid në ujërat e zeza: rrezik për jetën detare?

Barnat anticovid në ujërat e zeza: rrezik për jetën detare? Përqendrime të larta të barnave anticovid dhe antibiotikëve janë zbuluar në ujërat e zeza të disa zonave të Pensilvanisë: cilat janë rreziqet për organizmat ujorë? Disa barna të përdorura për trajtimin...

Ushqimi i papërpunuar: shëndeti ynë do të na falenderojë!

Ushqimi i papërpunuar është i pasur në përbërës aktivë që nxisin mirëqenien e trupit tonë. Në disa vende, si në Shtetet e Bashkuara, ushqimi i papërpunuar ka qenë një praktikë e përhapur prej disa kohësh. Në Itali është një...

Përfitimet e çajit në kujdesin e lëkurës: ja pse duhet ta aplikoni

Jo thjesht një pije me një histori mijëravjeçare, por mbi të gjitha një eliksir bukurie. Çaji bëhet pjesë e grupit tuaj të përbërësve aktivë që ju i konsideroni miqtë më të mirë. Në çdo moshë. Çaji që vjen nga perla...

6 shenja që tregojnë se po kaloni një periudhë depresive…

Stresi është reagimi normal i trupit ndaj ndryshimeve. Mund të jetë fizik, emocional ose mendor. Pavarësisht nëse është përmbushja e një afati të ardhshëm ose organizimi i një festë ditëlindjeje, stresi është pjesë e jetës së përditshme. Modelet tuaja të...

Frymëmarrja diafragmatike: si ta bëjmë dhe përfitimet që sjell

Akti i frymëmarrjes është më i thjeshtë dhe më spontan i trupit tonë, ne e marrim aq shumë të mirëqenë sa nuk e kam vërejtur pothuajse kurrë se si ndodh. Megjithatë, frymëmarrja luan një rol të rëndësishëm për mirëqenien...

Kërcimi është i mirë për shëndetin tonë: psikologjia shpjegon pse!

Disa njerëz besojnë se ata “nuk janë të përshtatshëm” për të kërcyer; gabim! Kërcimi nuk nënkuptohet domosdoshmërisht si një shfaqje sportive apo artistike. Lëvizja e trupit në ritmin e muzikës është një aktivitet i lindur në mekanizmat tanë psikofiziologjikë. Vallëzimi...

Të fundit

Pse Kadare duhet ta marrë çmimin Nobel?

Nga Alda Bardhyli  Kanë mbetur vetëm dy orë nga koha kur Akademia Suedeze do të shpallë nobelin për letërsi për...

VIDEO/ Gjykimi kontravers në sfidën Inter-Barça, arbitri: “Duart ishin të Ansu Fatit”

Barcelona u dëmtua qartë nga arbitrimi i Slavko Vinčić. Për Blaugranat, arbitri nuk dha një penallti të pastër pas prekjes me dorë nga Dumfries...

“Dhjetë vjet kemi pritur ”, dramat e familjeve të lëna pas nga shqiptarët e vrarë në Siri

Kalvari i Salushe Seferit nisi në vitin 2013, kur vajza e saj, Ruzhdie Balliu, u largua nga Shqipëria për në Siri. Ky kalvar përfundoi,...

Salianji “ironi” me Bashën: Deri tani e ka mbajtur dikush nga ne rekordin në matematikë

Deputeti i PD-së, Ervin Salianji ka tallur Lulzim Bashën lidhur me gabimet që ai bënte në matematikë. Për Salianjin, të njëjtën gjë bëri edhe...

Arrestohen 5 “skifterët” në Kamëz, vodhën dy lopë në Universitetin Bujqësor të Tiranë

Pesë të rinj kanë rënë në prangat e policisë së Kamzës, pasi kanë vjedhur dy lopë në Universitetin Bujqësor të Tiranës. Bëhet me dije se...