Këshilla&Shëndeti

Pasojat e COVID/Pacientët probleme të zemrës dhe trurit deri në 2 vite vit pas infektimit

Rritet sërish numri i pacientëve të shtruar në spitale. Sipas të dhënave të raportit të monitorimit të Ministrisë së Shëndetësisë, në periudhën janar-gusht numri i përgjithshëm i të shtruarve në spitale është rritur 5% në raport me të njëjtën...

Ora ndërrohet të dielën, por ja dëmet që i shkakton shëndetit

E diela e fundit e tetorit, data 30, do të shënojë ndërrimin e akrepave të orës, të cilat shkojnë 60 minuta prapa. Megjithatë, ndryshimi i orës dy herë në vit mund të ketë një ndikim serioz në shëndetin tonë. Studiuesit...

Për njerëzit mbi 50 vjeç, gjumi më pak se 5 orë është i keq për shëndetin

Pas një moshe të caktuar, gjumi nuk është i keq: këtë e vërteton një studim që zbuloi se ata mbi 50 vjeç që flenë më pak se 5 orë janë më të prirur të vuajnë nga sëmundje të ndryshme...

Shkencëtarët japin super lajmin/ Zbulohet ilaçi që zgjat jetën

Një grup shkencëtarësh kinezë kanë prodhuar një ilaç që simulon efektet e agjërimit në qeliza, duke aktivizuar një enzimë që rregullon konsumin e energjisë dhe redukton akumulimin e yndyrës. Përbërja kimike e cila zgjati në mënyrë të shëndetshme jetëgjatësinë te...

Programi i dentistrisë në shkolla/ Pas Tiranës, kabinete të reja dentare dhe në 3 qytete

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka vizituar shkollat “Njazi Mastori” në Sukth dhe “Abedin Dino” në Durrës, ku u shpreh se, programi për shëndetin dentar, pas Tiranës shtrihet me kabinete të reja Dentare edhe në Durrës, për të...

Ushqimet më të mira për të ngrënë kur keni sheqer të ulët në gjak

Si një diabetik i tipit 1, sheqeri në gjak i të cilit bie nën pragun “normal” në një bazë mjaft të shpeshtë, mund të flas drejtpërdrejt për marramendjen, dobësinë fizike dhe konfuzionin e shkaktuar nga hipoglikemia, dhe gjithashtu mund...

3 këshilla për të ruajtur një stil të shëndetshëm jete

Ne japim më të mirën kur jemi të shëndetshëm. Por a është kaq e thjeshtë të ruajmë një gjendje të shkëlqyer shëndeti? Shpesh përballemi me tundime që na e bëjnë të pamundur të mbajmë një stil të shëndetshëm jetese....

7 shenjat që ju paralajmërojnë për rrezikun e veshkave tuaja

Veshkat janë thelbësore sepse ato detoksifikojnë dhe pastrojnë trupin duke filtruar 10-150 litra gjak në ditë. Funksioni i tyre është të eliminojnë lëngjet e panevojshme dhe të tepërta nga trupi juaj, të rregullojnë nivelet e elektroliteve, të prodhojnë më shumë...

Sindroma e zorrës së irrituar: Çfarë diete duhet rekomanduar dhe çfarë duhet ndaluar?

Dr. Rovena Xhafa Sindroma e zorrës së irrituar (IBS) është një çrregullim i zakonshëm funksional gastrointestinal  me një prevalencë të lartë globale (11.2%) dhe një ndikim të fortë në cilësinë e jetës.Sindroma IBS përkufizohet si dhimbje barku e përsëritur për...

Situata pandemike në vend/ Ja sa raste të reja me COVID janë konfirmuar sot

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar të dhënat e situatës pandemike në vend në 24 orët e fundit. Sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë, janë kryer  307 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID, 18 qytetarë, në këto...

Të fundit

110 – vjet ekonomi shqiptare – përballja me sfidat e zhvillimit ekonomiko-social

Nga Anastas Angjeli, Adrian Civici Ekonomia shqiptare në periudhën para shpalljes së pavarësisë deri në luftën e II-të botërore Struktura ekonomike...

“E pritën derisa erdhi dhe…”/ Zbardhen detaje nga vrasja e shqiptarit në Gjermani

Një shqiptar është qëlluar për vdekje mbrëmjen e djeshme në Krefeld Gjermani. 42-vjeçari shqiptar është qëlluar katër herë nga dy persona, ndërsa ka humbur jetën...

Vendimi për liberalizimin e vizave për Kosovën, ja çfarë pritet të ndodhë

Miratimi i vendimit për liberalizimin e vizave për Kosovën pritet të jetë të mërkurën në rend dite në takimin e ambasadorëve të BE-së, në...

Ariu ka hyrë në Bulevard, çfarë bën shteti?!

Nga Frrok Çupi Hamendje, hamendje, hamendje pa fund..., çfarë do të ndodhë në 6 dhjetor. Data 6 është projektuar si më e mira në historinë...

Zgjedhjet lokale/ Berisha pa para, lekët e fushatës i merr PS, fondet i merr Basha

Partia Demokratike e drejtuar nga Sali Berisha nuk do të marrë asnjë para nga fundet publike. Zgjedhjet e e 2019 kanë nxjerrë jashtë loje...