Këshilla&Shëndeti

Pse duhet të lexojmë, ja disa arsye të rëndësishme

Leximi e mban trurin tonë aktiv. Është gjithashtu një mënyrë për të sjellë vetëdije. Sipas The International Arts and Mind Lab, leximi mund të ndihmojë personat që përballen me probleme të shëndetit mendor si depresioni, ankthi dhe pikëllimi. Lehtësimi i...

Sulmi shëndetësor ndaj kancerit: Si funksionon ilaçi i ri i kancerit të gjirit

Doktoresha Lucia Del Mastro - e dhënë në Quirinale me rastin e Ditëve të Kërkimit të AIRC - shpjegon në një intervistë se si funksionon ilaçi i ri kundër kancerit të gjirit. Dr. Lucia Del Mastro, e cila u nderua...

“Ethet e kuqe”/ Sëmundja që po alarmon Britaninë e Madhe, prek më së shumti fëmijët

Ekspertët e shëndetësisë në Britaninë e Madhe kanë ngritur alarmin për rastet gjithmonë e në rritje të një sëmundjeje që prek kryesisht fëmijët. Sëmundja e njohur si “ethet e kuqe” deri më tani ka prekur 103 persona në Skoci, me...

Sindroma Postorgazmike tek meshkujt, ja çfarë duhet të dini për të

Mosfunksionimet seksuale mund të përfshijnë një sërë çrregullimesh dhe kjo  varet  nga shkaqe të ndryshme, fizike dhe psikologjike. Një nga shkaqet më pak të njohura është sindroma e sëmundjes postorgazmike (sindroma e sëmundjes postorgazmike )  Një gjendje që prek burrat...

19 të infektuar dhe asnjë humbje jete/ MSH bën bilancin COVID-19 për 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë ka paraqitur raportin ditor për COVID19, ku janë kryer 430 testime, dhe kanë rezultuar 19 qytetarë të infektuar. Fatmirësisht nuk ka humbje jete dhe 21 persona janë shëruar në 24 orët e fundit. Njoftimi: Ministria e Shëndetësisë dhe...

Nuk ka humbje jete! Ja sa raste të reja me COVID-19 u regjistruan në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë raportoi sot 22 raste të reja me COVID-19. Nuk ka humbje jete në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për...

“Prindër! Mos i puthni fëmijët”/ Këshillat e mjekes pediatre

Dr. Lira Gjika Prindër! Mos e puthni fëmijën kohë e pa kohë, e vend e pa vend dhe mos lejoni as të tjerët të puthin fëmijën tuaj. Prindër! kontrolloni intensitetin e puthjes, pasi fëmija trembet nga e puthura, i duket sikur...

Shkencëtarët po përgatisin një pilulë emergjence për SST

Një njoftim mjaft interesant vjen nga revista Smithsonian, sipas së cilës shkencëtarët po përgatisin një pilulë emergjence që do të parandalojë infeksionin nga sëmundjet seksualisht të transmetueshme. Pilula e re e emergjencës nuk synon të parandalojë shtatzëninë, por të reduktojë...

Sëmundja e epilepsisë, mënyrat për ta menaxhuar dhe trajtuar

Epilepsia është një çrregullim i sistemit nervor qendror (çrregullim neurologjik) në të cilin aktiviteti i qelizave nervore në tru përhapet, duke shkaktuar konvulsione, ose sjellje të pazakontë, ndjesi dhe ndonjëherë humbje të vetëdijes. Simptomat e epilepsisë mund të ndryshojnë...

Gripi stinor/ Mos e bëni kurrë këtë gjë nëse keni simptoma

Mjeku infeksionit Tritan Kalo, përmes një postimi në Facebook ka dhënë disa këshilla në lidhje me gripin stinor i cili tashmë po qarkullon. Në 5 këshillat e tij, mjeku sugjeron të ajrosni mjedisin, të pini qetësues, të pini çajëra, të...

Të fundit

Protesta e 6 Dhjetorit/ Me hir a pa hir, Meta i Bashkohet Berishës

Partia e Lirisë dhe Partia Demokratike do të protestojnë së bashku më 6 dhjetor, në tubimin e thirrur nga...

Horoskopi ditor, e mërkurë 30 nëntor 2022

DASHI Per shkak te nervozizmit tuaj mund te lindin konflikte dhe mosmarreveshje te shumta sot me partnerin. Nuk do toleroni ne asnje pike dhe kjo...

PD nuk bën pas/ Boçi: Protesta do të bëhet para Kryeministrisë

Opozita nuk tërhiqet nga zhvillimi i protestës më 6 dhjetor. Këtë ka pohuar edhe nënkryetari i PD-së, Luçiano Boçi në emisionin “Open”. Boçi u shpreh...

“Bën zhurmuesin”/ Eni Vasilit i ‘zihen’ të ftuarit në emision, ndërhyn gazetarja

Me debate po shoqërohet emisioni i sotëm ‘Open’ në News24. Anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Akil Kraja, e cilësoi analistin Arion Sulo...