Rajoni

Deutche Welle: Si e priti Perëndimi marrëveshjen Kosovë-Serbi në Ohër

Reagimet ndërkombëtare pas ujdisë së 18 marsit mes Kosovës e Serbisë për udhërrëfyesin e zbatimit të marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve kanë qenë pozitive. Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se "përmbushja e obligimeve sipas...

Zgjedhjet Presidenciale në Mal të Zi, Abazoviç: Si në vendet e Evropës Perëndimore

Kryeministri Dritan Abazoviç deklaroi në emër të Qeverisë se ndihet shumë krenar për mënyrën sesi u mbajtën ditën e djeshme zgjedhjet Presidenciale në Mal të Zi. "Dje ishte si në vendet e Evropës Perëndimore. Mendoj se është diçka që duhet...

Borrell njofton ministrat e BE-së për rezultatet e takimit të Ohrit

Përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, do të raportojë para ministrave të Jashtëm të shteteve të bllokut evropian lidhur me takimin në Ohër mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të...

Marrëveshja Kosovë-Serbi në Ohër, Blinken: Mundësi të mëdha për tu anëtarësuar në BE!

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, mirëpriti pajtueshmërinë mes Kosovës dhe Serbisë për zbatimin e Marrëveshjes drejt normalizimit të raporteve. “Përmbushja e obligimeve sipas Marrëveshjes Bazë, si pjesë e përkushtimit të vazhdueshëm për pajtim, do të ofrojë mundësi të mëdha...

Raportet mes palëve, cilat janë pesë gjërat kryesore nga takimi i Ohrit

BE e ka quajtur të suksesshëm takimin mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiç Bashkimi Evropian e ka quajtur si shumë të suksesshëm takimin e 18 marsit në Ohër mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe...

E RËNDË në Greqi/ Grabitësit plagosin të miturin shqiptar pasi refuzoi t’u jepte…

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Greqi ku një shqiptar ka mbetur i plagosur. Sipas mediave vendase mësohet se ngjarja ka ndodhur në sheshin Karamalaki në Agios Panteleimonas, Athinë, ku tre persona kanë sulmuar një 15 vjeçar shqiptar. Mësohet se...

Mali i Zi zgjedh presidentin, Gjukanoviç për mandatin e tretë: Parashikohet balotazh

Qytetarët në mal të zi kanë filluar që në orët e para ti drejtohen kutive të votimit për të zgjedhur kreun e ri të shtetit. Kjo do të jetë përballja e parë ndërmjet forcave në nivel shtetëror, pas zgjedhjeve...

Mashtrim, humbje historike: Reagimi i opozitës ndaj Kurtit për marrëveshjen në Ohër

Partitë opozitare në Kosovë, Partia Demokratike e Kosovës (PDK) dhe Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), e kanë kritikuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, për arritjen e pajtueshmërisë me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, për zbatimin e Marrëveshjes drejt normalizimit të...

Marrëveshja në Ohër/ Qytetarët pesimist: Duhet të nënshkruhet, ndryshe s’ka efekt

Qytetarët u shprehën të mllefosur pas pajtueshmërisë së Kosovës dhe Serbisë në orët e vona të së shtunës mbi aneksin e zbatimit të planit evropian. Sipas tyre mosgatishmëria e Serbisë për të nënshkruar nuk është shenjë e mirë. Qytetarët deklaruan...

BE kushtëzon financimet për zbatimin e marrëveshjes, zbardhen 11 pikat e dakordësuara

Kurti dhe Vuçiç 5 muaj kohë të zbatojnë planin Bashkimi Evropian publikoi pikat e marrëveshjes së dakordësuar, por pa firma të arritur në Ohër të shtunën, ndërmjet Kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe Presidentit të Serbisë Aleksandër Vuҫiç. Në aneksin që...

Të fundit

VIDEO/ Flamuri i PD-së “hyn” me dron në shtëpinë e BBV, mesazh për Luizin

Luiz Ejlli, i konsideruar si ‘luani’ i këtij edicioni të Big Brother VIP, siç duket do të jetë edhe...

VIDEO / Plas sherri mes vajzave në emision: Kujdes me mu se t’i thej gishtat!

Gisela dhe Briki janë dy nga konkurrentet në emisionin “Përputhen”, ku djem dhe vajza mblidhen për të gjetur shpirtin binjak. Megjithatë, jo gjithmonë dashuria triumfon,...

“Plani i fshehtë për arrestimin e Dakos”/ Ish-drejtuesi i policisë tregon skemën

Ish-drejtuesi i policisë Arben Hajdarrmataj tha në emisionin Now në Euronews Albania se në kohën kur Fatmir Xhafaj ishte ministër i Brendshëm ishte përgatitur...

Para pak muajsh mundi kancerin/ Ndahet nga jeta në mënyrë të papritur aktorja meksikane

Rebecca Jones, aktorja e njohur meksikane, ka ndërruar jetë në moshën 65-vjeçare herët në mëngjesin e sotëm. E njohur për rolin e saj si antagoniste në...

Shkolla e Policisë “përjashton” ekselentët/ S’lejohen ata mbi 30 vjeç apo që mbajnë syze

Në muajin shkurt 2023, Policia e Shtetit, njoftoi se janë hapur 300 vende vakante për punonjës policie. Kandidatët duhet të paraqiteshin deri më 15...