Dossier

10 shpikjet “moderne” të lindura në Egjiptin e Lashtë

Make-up Nuk është një shpikje epokale si ajo e timonit, por mund shumë të tjera në jetëgjatësi. Që kur egjiptianët filluan ta aplikonin atë në 4000 p.e.s, grimi nuk ka dalë kurrë nga moda. Nga një përzierje e blozës me...

Rrëfimi prekës i kameramanit shqiptar që i tregoi botës për masakrën e Reçakut: Lotët më kanë shkuar, por kamerën s’e kam lëshuar

“Njeriu pa kokë” është pamja që do t’i mbetet përgjithmonë në kujtesë. Filmimet që fokusoi objektivi i kamerës së tij në mëngjesin e mesit të janarit të vitit ’99 shënuan kthesë në historinë e Kosovës. Teksa kalonte përreth trupave...

Kur Enveri tregoi armën bastun me të cilën do e vriste Mehmeti! Akuza e Dritëro Agollit: Ku ka çiltërsi këtu, të bësh…

Dashnor Kaloçi/ Publikohen disa dokumente arkivore të nxjerra nga Arkivi Qendror i Shtetit në Tiranë (fondi i ish-Komitetit Qendror të PPSh-së), të cilat kanë qenë të panjohura për 40 vite me radhë dhe shohin për herë të parë dritën e botimit,...

“Bisedat që bën Xhavit Qesja me familjarët dhe…”/ Raporti i shefit të seksionit të Vëzhgimit të Degës së Durrësit

Pjesa e pesëdhjetë e pestë Publikohet një dosje arkivore voluminoze e nxjerrë nga institucioni i Autoritetit për Informimin e Dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit, ku ndodhen me qindra dokumente me siglën “Tepër sekret” që i përket ish-të dënuarit politik, Xhavit...

Janari i vitit 27 p.e.s/ Bie mbretëria e Romës, ngrihet perandoria me në krye Oktavianin

Në janar të vitit 27 pes, Senati i Romës i jep Gaius Julius Cesar Oktavianit titullin Augustus, duke shënuar fundin e republikës dhe fillimin e Romës si Perandori. Në shekujt e ekzistencës së saj, qytetërimi romak nga një monarki adoptoi...

“Shoku Enver, mos rri më në atë vend”/ Plenum i 5-të, tetor ’82, kur kryqëzohej Kadri Hazbiu

Memorie.al publikon disa dokumente arkivore të nxjerra nga Arkivi Qendror i Shtetit në Tiranë (fondi i ish-Komitetit Qendror të PPSh-së), të cilat kanë qenë të panjohura për 40 vite me radhë dhe shohin për herë të parë dritën e...

Lufta greke e Pavarësisë, trupat e Kolokotronit marin Korinthi i Epërm

Akrokorinthi (Korinthi i Epërm) merret nga trupat e Theodor Kolokotronit, udhëheqës i Revolucionit grek kundër perandorisë Osmane. Kolokotroni, fliste arvanisht (arbërisht), para-ardhëse e drejtpërdrejtë e shqipes së sotme. Me prejardhje arvanitase Greqia ka pasur 9 kryeministra, 1 president, dhe 1...

Karlo Ponci, si përvetësoi miliona dollarë me skemën piramidale te mashtrimit financiar

Karlo Ponci mbahet mend për organizimin e një skeme piramidale, krim financiar, që sot mban emrin e tij. Ai mund të ishte frymëzuar nga skema e William F. Miller, një llogaritar në Bruklin i cili në 1899 përdori një...

Kur “kryqëzohej” ministri Hazbiu/ Rexhep Kolli: Në vitin 1967 kur isha Drejtor i Sigurimit, më thirri Kadriu dhe më tha se Feçor Shehu…

Nga Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon disa dokumente arkivore të nxjerra nga Arkivi Qendror i Shtetit në Tiranë (fondi i ish-Komitetit Qendror të PPSh-së), të cilat kanë qenë të panjohura për 40 vite me radhë dhe shohin për herë të parë...

Zbulohen viktimat e një cunami 3600-vjeçar

Një ekip arkeologësh në Turqi ka zbuluar eshtrat e dy viktimave të para të konfirmuara të cunamit të gjeneruar nga një prej shpërthimeve vullkanike më shkatërruese ndonjëherë, ai i vullkanit Thera, i vendosur në detin Egje ku sot ndodhet...

Të fundit

10 shpikjet “moderne” të lindura në Egjiptin e Lashtë

Make-up Nuk është një shpikje epokale si ajo e timonit, por mund shumë të tjera në jetëgjatësi. Që kur egjiptianët...

Përndiqte një 26-vjeçare, arrestohet i riu Tiranë, në pranga edhe 6 të tjerë

7 persona janë vënë në pranga dhe 5 te tjerë janë proceduar nga policia e Tiranës. Sipas informacioneve janë vënë në pranga shtetasit L....

Ndahet nga jeta gazetari dhe poeti i njohur shqiptar (Foto)

Ndahet nga jeta gazetari dhe poeti i njohur shqiptar Demir Gjergji. Lajmin e ka bërë me dije djali i tij përmes një postimi në rrjetet...

Partizani e nis mbarë vitin 2022, Kastrioti mposht Teutën

Partizani i Dritan Mehmetit e ka nisur vitin 2022 në mënyrën më të mirë të mundshme. “Demat e kuq”, mposhtën Egnatian me rezultatin 0-3...

I dëbuar përfundimisht, Gjokoviç i veshur me të zeza dhe me maskë ‘lë pas’ ëndrrën për të fituar ‘Australian Open’

I veshur me të zeza dhe me maskën anti-COVID, Novak Gjokovic është dëbuar përfundimisht nga Australia pasi humbi edhe mundësinë e tij të fundit...