Dossier

Misteri i vrasjes së vajzës që erdhi nga Italia/ Shefi i Sigurimit e thirri pas shkolle..

Narta është fshati, që fillin e ka të lidhur me lagunën. Në dajlan gjuhet peshku, kapen ngjala që të llapashitet nëpër duar. Vreshtat e Nartës kanë ajkën e verës, që të zë trutë. Verë e kuqe, brusko, e athtë....

Dr. Isuf Kalo, personalitet i shquar i shkencës dhe kulturës tonë

Nga Shpendi Topollaj Ndarja nga jeta në moshën 80 vjeçare e dr. Isuf Kalos është pritur kudo me hidhërim e keqardhje. Mjekësia shqiptare humbi njërin nga përfaqësuesit më të shquar të saj, endokrinologun më të kualifikuar dhe të njohur ndërkombëtarisht,...

Arma sekrete e nazistëve/ Miti dhe historia e vërtetë e disqeve fluturuese të Hitlerit

Në Nju Jork, në dhjetor 1944, papritmas u përhapën thashethemet për një sulm të afërt gjerman në metropol, të udhëhequr nga disqe fluturuese që mbanin armë atomike. Njëkohësisht, New York Times raportoi lajmin e një "topi misterioz të pezulluar...

Nazizmi: Përdorimi i gjuhës i bindi të gjithë se Holokausti ishte ‘i lejueshëm’

Një analizë gjuhësore e propagandës naziste tregon se, para Holokaustit, Rajhu "punoi" për të çnjerëzorizuar hebrenjtë. Sapo filloi shfarosja, filloi një punë demonizimi. Më 27 qershor 1932, brenda stadiumit Grunewald në Berlin, 120,000 njerëz dëgjuan një dialog të xhiruar me...

Në Treviso të Italisë me Mërkur Bua Shpatën

Nga Luan Rama Po perëndonte, nxitoja. Isha nisur drejt Treviso-s. Një ditë më pas më duhej të shkoja në Udine, të takoja një mik të vjetër dhe pastaj të merrja udhën për Milano, për të prezantuar librin tim poetik në...

24 janar 1862/ Bukureshti shpallet kryeqyteti i Rumanisë

Në 24 janar të vitit 1862, Bukureshti shpallet kryeqyteti i Rumanisë. Sipas të dhënave të lashtë ishte themeluar në brigjet e lumit Dâmboviţa në 1459 nga Vlad Tepesh. Gjatë gjysmës së dytë të shekullit të nëntëmbëdhjetë popullata në Bukureshtit po...

Sot 104 vite nga vdekja e Ismail Qemalit, kryeministri i parë shqiptar

Bëhen 104 vjet nga vdekja e atit të Pavarësisë së Shqipërisë, Ismail Qemali i cili lindi në Vlorë në vitin 1844 ku bëri edhe shkollën fillore. Ismail Qemali më pas vazhdoi në shkollën e mesme Zosime në Janinë, ku mësoi...

23 Janar 1556/ Tërmeti i tmerrshëm godet Kinën, vdesin 830 mijë njerëz

Një tërmet i forte, godet rajonin e Shaanxi në Kinë, duke shkaktuar vdekjen e rreth 830.000 njerëzve. Numërimi i viktimave ishte shpesh i pasaktë pas fatkeqësive të tilla në shkallë të gjerë, sidomos para shekullit XX-të, por ajo katastrofë cilësohet...

Të ishe fëmijë në Romën e lashtë

Një ekspozitë në Firence tregon për herë të parë jetën e fëmijëve në Romën e lashtë: lojëra, studime, heronj, frikë dhe marrëdhënie me prindërit. Historia në përgjithësi na flet për qytetërime, beteja, heronj. Sidomos te meshkujt. Ndonjëherë tek femrat, madje...

“Luaja e haja bukë me minjtë…”/ Dëshmia tronditëse e beratasit që u dënua me 25 vjet

Nga Arta Çano I arrestuar në moshën 20-vjeçare, pasi u kap duke tentuar të kalonte kufirin, Luan Berberi nga Berati, pësoi tortura të shumta, duke filluar nga ushtarët, oficerët dhe hetuesit, deri sa e nxorën në gjyq dhe e dënuan me 25...

Të fundit

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

KOLUMBIA, Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me...

“Më shiti kokainë të prishur”, zbardhet dëshmia e shqiptarit që vrau “amerikanin”

38 - vjeçari shqiptar i akuzuar për vrasje me paramendim të 47-vjeçarit “Amerikani” ose “Gus”, mëngjesin e 20 janarit ka dhënë dëshminë e tij. “Amerikani”...

Thyen rregulluat/ Luizi dhe Olta e pësojnë keq, ja vendimi që ka marrë ‘Vëllai i madh’

Ka nisur mbrëmjen e sotme spektakli i madh i Big Brother VIP, teksa është dhënë dhe dënimi i parë. Luizi dhe Olta kanë qenë kryefjalë...

Misteri i vrasjes së vajzës që erdhi nga Italia/ Shefi i Sigurimit e thirri pas shkolle..

Narta është fshati, që fillin e ka të lidhur me lagunën. Në dajlan gjuhet peshku, kapen ngjala që të llapashitet nëpër duar. Vreshtat e...

Pësoi defekt, skafi me 4 persona në bord mbetet në det të hapur

Një skaf me katër persona ka mbetur në det të hapur në Vlorë. Sipas njfotimit, skafi ka pësuar defekt dhe ka qenë kapiteni ai që...