Dossier

Enveri, klienti i “Bela Venecia”, ku mblidhej elita e Tiranës

Nga Ylli Polovina “ENVER HOXHIZMI” Një libër i porsa botuar i Ylli Polovinës, 215 faqe. Me një analizë të re të sistemit politik dhe shoqëror që vendosi në Shqipëri çifti Enver-Nexhmije. Disa nga titujt e kapitujve: “Feneri ndriçues në botë”, “Berat, 1936” dhe...

1 shtator 1928/ Shpallet Mbretëria Shqiptare, me Ahmet Zogun mbret

Më 1 shtator të vitit 1928 Shqipëria shpallej mbretëri demokratike, parlamentare, dhe e trashëgueshme, ndërkohë që Mbret i shqiptarëve sanksionohej Lart Madhëria e tij Zogu I. Ahmet Zogu ndryshoi mbiemrin nga Zogolli në Zogu. Nëna e tij Sadije Toptani u...

Si u konfiskua një nga bibliotekat më të vjetra dhe më të pasura të Shqipërisë

Nga Hasan Bello Në shekullin XVIII-XIX Shkodra ishte një nga qytetet më të zhvilluara të Ballkanit. Përveç aspektit ekonomik dhe politik ajo ishte kthyer në një oazë të dijes dhe arsimit. Kjo u reflektua disa dekada më pas kur elita...

Çfarë kishin dosjet e Sigurimit për Qazim Mulletin?

Me Qazim Mulletin dhe miqësinë me familjen e tij, lidhet historia e largët e familjes sime nga babi dhe tragjedia e viteve 50 të familjes Mara. Shtëpitë e tyre ishin afër. Qazimi dhe gjyshi im Sulejmani ishin miq. Zonjat e...

25 gusht 1609 Galileo Galilei u paraqet teleskopin e tij të parë ligjvënësve venecianë

Më 25 gusht të vitit 1609 Galileo Galilei u paraqet teleskopin e tij të parë ligjvënësve venecianë. Galileo Galilei u lind më 15 shkurt 1564 në Piza; dhe vdiq më 8 janar 1642 në Arcetri të Firences. Ishte një matematikan,...

24 gusht 1939/ Pakti i mossulmimit, Molotov dhe Ribbentrop nënshkruajnë aktin

Më 1939, Gjermania dhe BRSS bien në ujdi në Moskë për një Pakt mossulmimi, të ashtequajturin “Hitler-Stalin-Pakt”. Kontrata e datuar me 23 gusht u pais vetem mbas mesnatës per shkak tratativave të zgjatura me nënshkrimet e ministrit të jashtem...

22 gusht 1911 Paris/ Kapet vjedhësi i pikturës “Mona Lisa”

Vetëm zgjidhja e një grabitje spektakolare ka mundur të bindë francezët për metodën e gjurmimit përmes gjyrmëve të gishtave. Në vitin 1911, piktura e famshme "Mona Liza", ishte vjedhur nga muzeu Louvre në Paris. Hajduti kishte prerë pjesën e...

Arben Xhaferri: Kush jemi ne, shqiptarët?

Intervistoi: Violeta Murati Në vitin 2010, një prej mendimtarëve të rrallë të trevave shqiptare i përgjigjet historisë dhe dilemave shqiptare për lëvizjet e mendimit ose çfarë shoqëroi ndryshimet e mëdha në Evropë nga lëvizjet kulturore në epoka. Në hapësirat shqiptare...

100 vjetori i Albertazzi-t, perandorit të fundit të teatrit

Ndoshta i fundit nga “perandorët” e mëdhenj të teatrit italian do të kishte mbushur 100 vjeç. Ndër të parët ai solli prozën në TV. Homazh në një përmbledhje Por thelbin dhe shëmbëlltyrën e historisë së tij si “showman” ai e...

Jo vetëm Sant’Anna di Stazzema, sot ekziston Atlasi i tmerrit nazi-fashist

Sant'Anna di Stazzema ishte vetëm një nga masakrat që pasuan pas armëpushimit. Sot ne dimë më saktë numrin e viktimave dhe vendet e tmerrit, falë Atlasit të masakrave nazifashiste të hartuar nga mbi 90 studiues. "Bashkëfajësia, heshtja dhe pietizmi i...

Të fundit

Rikthim me gol dhe largim mes duartokitjesh, ja nota e Brojës sipas “SofaScore”

Armando Broja u rikthye të luajë titullar pas shumë kohësh mungesë për shkak dëmtimi dhe udhëhoqi Chelsean drejt fitores...

VIDEO/ Chelsea rikthehet tek fitorja dhe mposht Fulhamin, shënon gol edhe Armando Broja

Chelsea bind në derbin e Londrës ndaj Fulham dhe rikthehet te fitorja në kampionat pas tre javëve. “Blutë” e Londrës diktuan ritmin e sfidë, ndërsa...

Po jep efekt Reforma në Drejtësi? Gjonaj: Pikë kthese për gjithë vendin

“Një gjë është e qartë unë e kam thënë dhe e kam stërthënë në fakt, por ka një gjë të qartë Partia Socialiste, mazhoranca,...

Parlamenti Evropian pritet ta miratojë një rezolutë për raportet Kosovë-Serbi

Parlamenti Evropian pritet ta miratojë një rezolutë të jashtëzakonshme për marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë më vonë këtë muaj, pas sulmit nga një grup...

DASH: S’e kemi verifikuar ende nëse ushtria serbe është tërhequr nga kufiri me Kosovën

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të Shteteve të Bashkuara, Matthew Miller, ka theksuar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk kanë verifikuar ende tërheqjen...